TV Akvarel - vlnění obrazu

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 26.11. 2020, 20:11

Ahoj, renovuji telku Tesla Akvarel a celkem se mi ji povedlo rozchodit, ale zasekl jsem se na vlnění obrazu. Neprojevuje se to vždy, záleží na scéně obrazu. Myslím si, že problém je v oddělovači synchronizačních impulzů, ale nemůžu tam najít žádnou chybu. Kondíky jsou vyměněný a odpory jsou OK - ty s ujetejma hodnotama jsem vyměnil za dobré. Zdá se, že tento Akvarel pochází z konci výroby, protože zapojení a hodnoty součástek v těchto obvodech odpovídají Athosu I.
Předem díky za jakoukoli radu - doufám, že se tu najde někdo kdo se televizemi zabývá.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 27.11. 2020, 19:42

Můj dělá to samé, zatím jsem to neřešil. Mělo by se jednat o zakmitávání regulační smyčky řádkové synchronizace, možná by pomohlo upravit hodnoty kondíků nebo odporů okolo ss zesilovače (druhá polovina E15).

Jinak gratuluju ke krásnému obrazu bez překmitů a rušení. Obrazovka je polská?
ok2cv
Příspěvky: 28
Registrován: 24.05. 2015, 14:20

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od ok2cv » 27.11. 2020, 20:58

V šerém dávnověku jsem také řešil stejnou, nebo velmi podobnou a nenalezitelnou závadu u 4202A, ještě ten starý typ se 4xUY1. Po všemožném osondovávání osciloskopem (Křižíkem) jsem se usnesl na výměně kanálového voliče (to byl ještě ten starý, jen dvě "otevřené" polohy - kanál 2 a 7). Bylo to ono! Po doladění O.K., navíc "připraveno na 12 kanálů". Tenkrát jsem byl ještě začátečník, ale ani "starší fachmani" mi tenkrát přesně nevysvětlili zakopaného psa. Kanvolič se totiž stejně bez demontáže "na stůl" nedal opravit. Přeji úspěch!
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 27.11. 2020, 22:35

Ve svém mám volič z Athosa II, jelikož původní chyběl. A dělá to stejně.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 28.11. 2020, 21:34

No je fakt, že doladění oscilátoru má na to vlnění určitý vliv. A taky obsah obrazu. Při některých scénách se to neprojeví, při jiných ano. Nejhorší je, když je tam hodně přechodů černá-bílá. Mám na na ND Athose II z jehož kanálového voliče jsem si vzal cívky a osadil je do Akvarela, protože můj modulátor vysílá na 9. kanálu. Jinak citlivost se nezdá nijak špatná

Jinak kvalita obrazu je poměrně slušná, ani jsem to nečekal. I zvuk jde velmi slušně a jeho kvalita se téměř nezhoršuje ani při titulcích na čt24. Obrazovka je polská s rovným systémem a je ve výborné kondici. Usměrňovací UYNS tam samozřejmě nejsou. Nahradila je křemíková dioda s odporem 22 ohm a je zapojená přímo na síťové napětí - ne na zvýšené autotrafem, takže anodové napětí je vyšší jen o nějakých 20 V oproti tomu co píší ve schematu.

Co v tom kanálovým voliči na to může mít vliv? Nějakej blokovací kondenzátor bude bez kapacity? Jinak doladění oscilátoru má poměrně malý rozsah, porovnání s jinými telkami co jsem dělal - Mánes, Kriváň, Ametyst, Astra, Carmen.
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 29.11. 2020, 10:00

Podle mě na to správně nemůže mít oscilátor kanálového voliče vliv. Pokud má, tak je to chyba řádkového rozkladu, ne kanálového voliče. Je tam setrvačníková synchronizace, která proti tomuto musí být odolná. Je možné, že rozladěním voliče (nebo naopak přesným naladěním, kdy se v demodulovaném signálu objeví i ty nejvyšší kmitočty a nejostřejší hrany) se naruší funkce oddělovače synchronizační směsi a potom nějaký jasový přechod do té synchronizace dloubne, ale právě setrvačníkovou synchronizaci by to nemělo rozhodit.

Každopádně ani na jednom Athosu mi to nedělalo, u Akvarelů je to zřejmě běžné. Jediné, čím se ten setrvačníkový obvod mezi Akvarelem, Athosem a Athosem II navzájem liší, je hodnota C158, která se postupně zmenšovala z 10n přes 2n až na 390p. V době, kdy se vyráběl Akvarel, se třeba ve vysílání ostré jasové přechody nevyskytovaly a tím pádem se tato závada neprojevovala.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 29.11. 2020, 10:59

No odlišnosti jsou až u Athose II. Athos I je téměř stejný s Akvarelem. Tam jsou jen drobný odlišnosti hodnot některých součástek, např. C151 a R151 a dále není udělalnej umělej střed sekundárního vinutí odporama, ale je vyvedená odbočka ze středu vinutí. V mém Akvarelu tyto věci odpovídají Athosu I.

Zkusím tedy zmenšit hodnotu toho kondíku C158 a ještě by možná stálo za pokus odpojit kondík C156 který u Athosu II není vůbec a upravit hodnotu R158 na 2k. Pak by to odpovídalo AII.

Ono ještě to dělá to, že když dám velký kontrast, tak začne ujíždět snímková synchronizace. To ale patrně způsobuje přebuzení obrazové mezifrekvence a synchronizační špičky dostatečně nevyčnívají.
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 29.11. 2020, 11:43

C156 na athosu II není, protože tam je jiné řádkové trafo a je jiná pozice odbočky pro fázový porovnávač. Impulzy zřejmě budou mít menší amplitudu a není je proto potřeba dělit kapacitním děličem. K tomuto vinutí je totiž přímo připojen i tlumicí odpor, který byl v akvarelu a athosu I připojen přes diodu.

Když se C158 úplně vyndá, tak by tato závada měla zmizet. Možná se ale objeví jiná.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 29.11. 2020, 13:11

Bez kondenzátoru C158 to nejde. Zkusil jsem ho odpojit a bez něj je řádková synchronizace velmi labilní a obraz celej zvlněnej...
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 29.11. 2020, 21:12

Trochu jsem laboroval, takže popíšu výsledky.
Odpojení C156 nemá skoro žádný vliv, jen se obraz trochu vodorovně posune. Upravil jsem zapojení mřížkového a katodového obvodu elektronky E15b podle AII - stav téměř beze změny.

Když jsem ale kondenzátor C122 130p nahradil hodnotou 4k7, tak se stav hodně zlepšil. Dá se říct, že je to téměř v pořádku, jen tu a tam se vyskytne scéna kdy se obraz zavlní.

Problém asi bude v oddělovači synchronizačních impulzů, tedy elektronky E12. Zřejmě nastavení jejího pracovního bodu není úplně dobrý.

Peca: jaký jsou hodnoty C151 a R151 ve tvém Akvarelu? Původní tedy 470p a 1M, nebo novější stejný jako u AI ?
Odpovědět