Kmitání mf zesilovače REL Signál / funkce kond. C40

Vše okolo historických rádií
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kmitání mf zesilovače REL Signál / funkce kond. C40

Příspěvek od Milan155 » 14.12. 2022, 22:31

Rozdělil jsem napájení g2+4 E1 a E2 na dva nezávislé okruhy blokované 47n na mřížkách. Kond C40 zůstal nevyužit. Ug1 obou elektronek bylo cca -1,5V , pro Ug2+4 E1 jsem volil odpor 27k ( napětí cca 70V) a pro E2
to bylo potřeba zvětšit na 100k. Odpojil jsem kondenzátor C35 v AVC . Pak byl již mf zesilovač stabilní kromě
situace vytočení lad.kondenzátoru na min.kapacitu . Tam se ještě objevily nějaké slabší kmity. Sladil jsem znova mf zesilovač (malým signálem bez AVC) a i hrubě vstupní obvody. Oscilátor pracoval již předtím v pohodě.
Rádio hrálo, při vytočeném lad. kondu zase blbě .Přitom jsem si všiml, že napětí na g1 E1 i E2 se mění s laděním mezi - 0,5 až -3V podle polohy lad. kondu a rozsahu . Osciloskop ukázal, že příčinou je průnik oscilátorového napětí na g1 E1 . Jakmile přesáhl ten průnik určité napětí , rozkmital se i mf zesilovač, asi jeho g1 začala fungovat jako usměrňovač . Ale odkud tam ten oscilátor leze ? Odpojil jsem všechny země cívkové soupravy a ohmetrem hledal svod , nic jsem nenašel , pak jsem odpájel součástky z patice E1 . Naměřil jsem všude ( 500Vdc) více než 1000 MOhm , jedině g1 proti zemi cca 70 MOhm ( 100Vdc). Když jsem vyjmul E1 , zmizelo to. Takže svod v elektronce ? Kdepak, izolace perfektní ! Tak jsem tam, kde jsem byl , detektivka pokračuje .
Vyndal jsem tu patici E1 ven a namočil ji do lihu přes noc, zítra to zapojím zpět. Je faktem, že g1 je na impedanci cca 1+1+0,1MOhm proti zemi , takže svod v patici řádově desítky MOhm funkci úplně degraduje .
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kmitání mf zesilovače REL Signál / funkce kond. C40

Příspěvek od Milan155 » 17.12. 2022, 22:47

Šasi je po výměně předem na izolace napětím 1000V dc změřené patice E1 ( svod g1 na zem) funkční a sladěno , hraje na všech rozsazích . Problém podle mého názoru způsobila příliš vysoká napětí na stínících mřížkách E1+E2 a svody v patici E1 . A také to, že mf zesilovač E2 je mnohem více náchylný k rozkmitání, pokud jsou rozladěny obě mezifrekvence ( rezonační impedance mají kromě reálné složky také imaginární, která způsobuje dodatečné fázové posuny) . Bohužel, pokud je zesilovač potenciálně nestabilní, tak se to také moc dobře sladit nedá , žije si to vlastním životem vazbou přes AVC :) . Na rozsahu DV silně proniká rušení indukované do antény dále, to jsem již zjistil kdysi na prvním kuse. Asi proto, že chybí mf odlaďovač .
Další operace se skříní atd. si nechám na později, až budu moci dílnu pořádně větrat - prach z broušení a pach ředitel se k těm Vánocům moc nehodí :) .
Martin 1374
Příspěvky: 104
Registrován: 31.01. 2020, 10:08

Re: Kmitání mf zesilovače REL Signál / funkce kond. C40

Příspěvek od Martin 1374 » 19.12. 2022, 06:10

Proč by se nehodil? Dříve se taky na kamna házela purpura... :lol:
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kmitání mf zesilovače REL Signál / funkce kond. C40

Příspěvek od Milan155 » 19.12. 2022, 07:39

No popravdě , do Vánoc musím dát do kupy ještě švagrův gramofon NZC300 . Upadly mu drátky fastonků napojení vložky do raménka. Tak to začal opravovat nějakou páječkou 75W , nemaje nic víc než kus klempířského cínu. Skončilo to totálně zmršenou vložkou i ulomením hrotu. Vložka je původní ještě Tesla
nějaká VM... , náhradu už mám doma z AME , hrát to asi bude , ale nebude to moc pěkné.
A známý našel na půdě zahrabaný Tenor 426a s tím , že to zkoušel a nefunguje , něco prý tam čoudí :) .
Nemá to knoflík vypínače/hlasitosti, takže osička prý "brní" ( mě tedy fáze napřímo do ruky také dost brní :D ).
Takže se určitě nudit u stromečku nebudu .
Odpovědět