Opera Tesla 621A

Vše okolo historických rádií
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Milan155 » 22.11. 2020, 07:19

No , opravdu já to již určitě nebudu, kdo by to znovu sundával, a mladé to absolutně nezajímá :) . Škrob bych tam asi nedával ( dobré je i lepidlo na tapety ) , jednak je náchylný k plesnivění , jednak tady u té Opery vzhledem k obrovskému reproduktoru je díra na něj v ozvučnici veliká a kraje jsou asi jen 2-2,5 cm ve svislém směru , horší lepidlo by to šponování při schnutí nemuselo látku udržet ( na zahnutí mně díky sražení zbylo jen pár mm , proto
jsem to zahnutí lepil Chemoprenem , disperze to v přehybu bez složité fixace stejně neudrží , i Chemopren lze "povolit" navlhčením třeba acetonem či toluenem , ale zůstanou fleky ) .
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Jan55 » 22.11. 2020, 11:48

Milan155, taky smekám, fakt jsi machr nad machry :thumbsup: Jo, kdyby to šlo u těch Májů, kde je těch otvorů dost. Pokud by to šlo, tak by to byla teda pěkná pilačka. Ještě mám jednu desku z Máje, tak až se opravdu budu nudit(to nehrozí), tak bych to mohl zkusit Tvou metodu. Zdá se být velmi zajímavá a jak je vidět i účinná ;) Děkuji za návod.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Milan155 » 22.11. 2020, 17:29

Snad jsi četl, že jsem měl kliku.... , ale holt někdy ji člověk musí mít ( a něco si přečíst, třeba v dámské poradně,
co dělat, když se jim srazí tanga a řežou .. :lol: ).
Máš-li namysli ty díry po vytažení plexisklových plátů , viděl bych to podobně - jsou zakryty těmi bílými svislými
lištami , takže trošku chemoprénu kolem vadit nebude. Takže odlepit nejdříve kolem těch děr a penetrovat proti třepení. Horor ovšem nastane, když se ti to srazí jako mně , vyšponovat to trošku určitě půjde, ale na trefení se do
těch děr bych si já osobně udělal nějaký přípravek pečlivě odměřený/obkreslený podle ozvučnice , aby díry v látce nebyly mimo díry v prkně. A před šponováním bych ty díry podlepil, aby se nerozjely . Polyuretanová lepidla slepí i mokré , některá ovšem "nabublají" a to už jde dolů hodně špatně .
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Jan55 » 22.11. 2020, 21:41

JoJo, těch děr je tam jak máku :D u těch lišt je to dost na knop a když to uteče, srazí se může pak být problém. Ale zvolil si fakt zajímavou metodu, která funguje a při pečlivé a trpělivé práci by se to mohlo taky u Máje povést. Asi by to chtělo předem udělat rozvahu, plán co a jak dělat. No je to zase výzva :D
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Milan155 » 27.11. 2020, 17:18

Šasi vyčistěno, svitky vyměněny , odpory změřeny, elyty naformovány . Budu ještě muset vyměnit většinu slídových kondenzátorů, jsou hodně "černé" a stříbro je pryč . Tak např. 250pF v odlaďovači má jen 130 pF atd. Půl dne jsem se trápil s kontaktem 1´ přepínače vstupu , spínal tak, i přes dokonalé vyčistění, že třeba na rozsahu KV se měnil odpor lad. cívky od cca 0,5 do 100 Ohmů asi podle aktuálního počasí :) .
Podstatná vada - přerušená tlumivka v napájení . Odkuchal jsem oba konce, ale je to někde uvnitř. Problém jsem
"cítil" už při kontrole síť. trafa - aktivovaná tepelná pojistka . A při měření elektronek, 6L31 obě cca 5% emise a dtto
obě 6Z31 . Zřejmě nějaká vada v předpětí , tekl nadměrný proud. Kdyby náhodou někdo tuto nebo podobnou tlumivku měl (jádro EI20x20 , má mít 200 Ohmů) , rád ji koupím , za případnou nabídku děkuji. Jinak ji budu muset nahradit odporem cca 220 Ohmů a přidat za něj ještě filtr. elyt , ale musím to trošku propočítat , ty 6Z31 nic moc kapacitní zátěže nevydrží .

Rád bych se zeptal kolegů na parametry výst. trafa - primár má 1/2 cca 179 Ohmů a druhá cca 199 Ohmů . Je to méně než v dokumentaci a znervozňuje mě ten rozdíl - nebo je to jen tím, že vinutí jsou na sobě a tudíž v jednom je drát delší ?

No práce je na tom ještě dost, třeba všechny tři objímky žárovek potřebují vyčistit a přenýtovat atp. Takže přeji
krásný víkend všem .
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Milan155 » 29.11. 2020, 18:11

Výstupní trafo orientačně přeměřeno nf generátorem napětí 5V/ Zvýst 600 Ohm v rozsahu 20 Hz - 25 kHz injektovaným vždy do jedné poloviny primáru , sekundár zatížen odporem 10 Ohm . Převod trafa je 25:1 a je stejný pro obě poloviny primáru, tj. trafo je zřejmě v pořádku. Rozdíl v ss odporech je zapříčiněn rozdílnou délkou drátu vinutí v obou polovinách primáru , na pracovní bod koncových elektronek to nemá prakticky žádný vliv.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Milan155 » 01.12. 2020, 18:22

Rádio hraje na všech rozsazích, ale byla nutná výměna padingu a dopl.kondu obvodu oscilátoru DV ( velké pertinaxové slídové kondy , stříbro sežráno) a obou kondů v druhé mf - kapacita cca 340pF namísto 395 pF.

Zatím nevyřešeno : Přepínač šířky pásma nefunkční , široké pásmo nehraje (vůbec) . Příčinou je utržený/uhnilý vývod cívky L8´ , bohužel až někde uvnitř v cívce . Potřeboval bych poradit , než to mf trafo vyndám a rozeberu ( to je tak na dopoledne) , jestli ta cívka L8´ je na hlavním vinutí nebo pod ním , to bych asi nezvládl . A ještě , zda je jádro slepeno, nebo jen staženo těmi dvěma upevňovacími šroubky. No ušetřili odpor R4 10 Ohmů a navinuli to drátem tak max.0,1 mm bez zesílení vývodů či jejich fixace :( . Díky za radu .

Také přepínač tonové clony "nic necloní" , ve všech třech polohách na úzkém pásmu má zvuk stejný , přitom na potenc. tonové clony zvuk reaguje dobře. Přepínač je ok, odpory zkontrolovány, že by keramiky 100 a 500 pF byly obě vadné, se mi nechce moc věřit . No snad to s nf generátorem najdu, kde to vázne.

Co se týče vadné tlumivky , přerušené vinutí překlemováno odporem 220 Ohmů /2W . Docela dost to bručelo , takže jsem za C23 přidal ještě jeden filtr. člen 100 Ohmů/33 uF . S ním brum prakticky zmizel.

Ze strany rodiny jsou vyvíjeny tlaky s cílem krásné rádio provozovat na VKV , destičku bych tu ještě nějakou měl, tak uvidím, zda podlehnu :) .
frana
Příspěvky: 30
Registrován: 17.06. 2015, 21:18
Bydliště: Rtyně v Podkrkonoší

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od frana » 02.12. 2020, 01:44

Zdar, tuhle závadu jsem opravoval už u cca 4-5 ks mezifrekvencí (2 x Festival, Opera plus ještě něco :-)). Jádro nikdy nebylo slepené a to vazební vinutí tuším 3-4 závity) vždy navrchu. Vladimír
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Milan155 » 02.12. 2020, 07:03

Děkuji za pozitivní zprávu, pustím se do toho. Změřím si před rozebráním indukčnost jednoho vinutí, abych pak jádro sesadil přibližně stejně a šlo to sladit . Drát použiji asi silnější a raději tam přidám klasický odpor do série (R4) , ten původní slabounký , nijak chráněný drátek , se o hranu jádro snadno ulomí.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Opera Tesla 621A

Příspěvek od Milan155 » 02.12. 2020, 18:17

Zabýval jsem se ráno nf korektorem. Měřil jsem s nf generátorem a osciloskopem jeho vliv na barvu zvuku. Ano,
potenciometr dokáže potlačit či zvýraznit výšky , avšak vliv na potlačení či zdůraznění hloubek je nepatrný a poloha přepínače na ně vliv prakticky nemá. Abych si výsledky měření potvrdil, dal jsem si korektor do simulačního programu. Průběhy ukazují , že hloubky lze ovlivnit tak max. o +- 3dB , což moc slyšet v běžné komerční hudbě není,
u výšek je to je to cca +6dB a - 12dB . Tj. korektor a nastavení jeho přepínače nemá na barvu zvuku významnější vliv a proto jsem se domníval , že nefunguje. Asi se to dalo vymyslet lépe.
A jak si tak v pohodě sedím , najednou rachot z repra a modrý blesk v jedné 6Z31, odběr ze sítě z cca 0,35A skočil na cca 0,65A . Během cca 2 s jsem to stačil vypnout. Nejdříve jsem myslel, že se prorazil některý síťový kond, ale byl to tvrdý zkrat v jedné 6L31 , přehořelo i její žhavení a vzalo to sebou jednu 6Z31 .Naštěstí je výst. trafo snad nenačaté . Lampy byly nové, zahořené . Tak opravdu nevím , jak měly rádia jistit ty tepelné pojistky v trafu - kdybych to nevypnul , nějaké zahoření by bylo pravděpodobné. Nevím, jestli na to nemohla mít vliv poloha , šasi bylo na boku, tj. lampy vodorovně , ty 6L31 se svinsky hřejí a systém se mohl nějak pronést .
K mf trafu už jsem se nedostal , nějak mě to nebavilo.....
Odpovědět