Tesla Romance , renovace + vkv

Vše okolo historických rádií
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Milan155 » 21.10. 2020, 12:34

Varikapy KB109G (žlutá tečka u katody) mají po trojících v Hadexu Ostrava , včera mi jich pár došlo. KB105x není vhodný , má moc malou kapacitu při malých napětí .
Pepa
Příspěvky: 35
Registrován: 16.02. 2017, 21:14

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Pepa » 21.10. 2020, 16:59

Taky na kondik.cz za 3 Kč. Nebo ferity.cz
Kdo by chtěl popis modulu i se zapojením je i zde: https://www.mikroe.com/ebooks/radio-rec ... th-tda7000 a následující stránky. S laděním otočným C.
Je to celkem pěkná knížka o přijímačích.
Možná by to šlo i s tím KB105G vylaborovat (má podobný poměr kapacit) nebo je dát paralelně?
P.S. Taky se musím podívat do zásob :)
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Jan55 » 22.10. 2020, 09:20

Tak jsem využil informace o KB109G, (já mám totiž KB105A) a objednal je také v tom hadexu. Tak doufám, že se to podaří dopravit do pátku, i když ono to nevadí :)
Moc všem děkuji za informace a přeji hezký den. Honza.

PS. Mám těch KB105A po trojicích dost, tak kdyby měl někdo zájem.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Jan55 » 25.10. 2020, 18:37

Tak jsem dnes dodělal svůj první kus s TDA7088, hrálo to po roztažení cívky oscilátoru hned. Ve schématu je u popisu oscilátorové cívky matoucí popis, "70nH 60 mm 0,3 CuS na 3,5mm", ale počet závitůl jsem nenašel. Nekritizuji, jen poznamenávám, že mě to trochu zmátlo. Kouknul jsem se na obrázky a podle toho to udělal. Zdá se to opravdu zdařilý obvod a děkuji za jejich uveřejnění hlavně autorovi Milanovi155 i Milanovi za doplňující informace. Zatím mi varikapy nedorazily, visí to v zásilkovně. Nějak mi nedošlo, když tu někdo psal, že varikapy má i ferity.cz, což je kousek odemne, pod svícnem bývá tma :lol: Takže jsem to nakonec mohl již dodělat a zbytek dojde zítra. Jako ladící poťák mám TP180 5K/N zatím bez odporů, celkem ujde.
Tak a teď jak bych mohl připojit digi stupnici? Kde by se dal u tohoto IO vzít výstup z oscilátoru, bez jeho zatížení.
V tomto nejsem zběhlý. Děkuji za radu
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Milan155 » 25.10. 2020, 19:23

Indukčnost je u tahle malé cívky převážně dána délkou drátu , vine-li se na určitý průměr. Ustřihnu 60 mm drátu,
odizoluji si a pocínuji konce a namotám na vrták 3,5mm . Trochu se to rozvine, vývody musím zahnout k dírkám,
prostě počet závitů vyjde... Pak se to musí s tím varikapem doladit roztažením .
Co se týče odběru signálu , tak třeba návod od Milana viz jeho sonda, doporučuji bezkontaktně . Já to vážu na čítač
kapacitně pohozením drátu na destičku , vazební kapacitu odhaduji kolem 1 pF , záleží samozřejmě na citlivosti čítače . Pozor na rušení z procesorů a hlavně multiplexovaných LED displejů , takové rušení zpět do oscilátoru bude určitě vadit.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Jan55 » 25.10. 2020, 22:21

Díky za odpověď, tak to jsem s tou délkou nějak nevymyslel, s cívkama moc neexperimentuju, tak mi to nedocvaklo :)
Myslel jsem, kdybych chtěl k tomu použit třeba stupnici od Zajíce, že by se to dalo nějak normálně napojit, jako u jiných tunerů. Ale v tomto případě to asi jinak než jak píšeš nepůjde. Mám od Zajíce ten měřič frekvence, ale s tím mi to moc nešlo, asi něco dělám blbě. Tak zatím díky :thumbsup:
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Milan » 26.10. 2020, 17:34

Ten čítač od Zajíce není extrémně citlivý, také může být problém v koaxiálním kabelu, pokud je starý nebo není primárně určený pro vf. Pak i půl metru má značný útlum. Pro čítač s menší citlivosti je dobré neosadit tlumící odpor 1k2 paralelně k cívce oscilátoru. Vf napětí se o dost zvýší a po hrubém natavení a zapájení tohoto odporu se kmitočet změní minimálně. Bohužel tyto obvody nemají vyvedený výstup kmitočtu zesílený a oddělený pro čítač.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Jan55 » 26.10. 2020, 18:05

Díky za radu, teď mě napadlo, že jsem dělal asi fatální chybu, že jsem použil z neznalosti sondu od osciloskopu, vůbec mi nedošlo, že je to blbost. Jo, to je tak, když člověk není přes tyhle vysokofrekvenční obvody znalej a pak to takto dopadá. Zkusím to koaxem, to by mohlo pomoci. Kde by se prosím tu v čechách dal sehnat MAR-3+, ges ho už nemá v prodeji a jinde než na mouseru, či na alli jsem to neviděl. V mouseru je doprava 500Kč a to tedy neee... Asi by tu mělo třeba víc lidí o ten VF zesilovač zájem, tak by bylo dobrý se domluvit.
Jinak si tu vyhrávám celý den na to rádio a dobrý :)
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Milan155 » 27.10. 2020, 06:43

Obávám se Jan55, že tvoje pokusy o přímé galvanické napojení se na oscilátor sondou osciloskopu, koaxem atd. jsou odsouzeny k neúspěchu. I kdyby ti čítač něco ukázal, bude to nesmysl . Změna kapacity v oscilátoru , způsobená připojením čítače , bude třeba u 100MHz sondy osciloskopu cca 13 pF ( moje čínské na rozsahu 10:1) , koaxem
třeba s 50 Ohmy a kapacitou kolem 100 pF/m atp. změní frekvenci oscilátoru třeba i o 50 procent, pokud oscilátor
nepřestane kmitat vůbec , což se u toho koaxu dá očekávat , záleží na tom, jak bude dlouhý . Koukal jsem na schema toho Zajíce , kanál B je připojen přímo na vstup ECL děličky bez dalšího zesílení či oddělení. Citlivost cca 50mV/50 Ohmů je nedostatečná a navíc vstupní kapacita čítače odhadem s ochrannými diodami bude 5-10 pF.
Zkus si těch 5 či 10 pF připojit paralelně k varikapu a uvidíš, kam se s přijímanou frekvencí posuneš - o několik MHz určitě . Tudy cesta nevede .
Řešením je Milanova sonda s MAR-xx a místo galvanické vazby velmi volná indukční , čím volnější, tím méně ovlivní kmitočet oscilátoru , na druhé straně je ovšem třeba slabý signál tím MAR-xx zesílit. Anebo, jak to dělám já, viz nahoře v textu, čítačem měřím kmitočet bastlgenerátoru vkv , který na destičce přijímám , a tak vím , kde oscilátor na destičce kmitá bez napojení se na něj . Další možnost je slušný komerční přijímač s vkv , kde je ten oscilátor slyšet ( i bez modulace obvykle umlkne/zmenší se šum po naladění ). Anebo , kdo má vf generátor i pro vkv, připojí kousek drátu na výstup jako anténku a má to hotové .
Přidávám schema toho bastlvkvgenerátoru s fm modulací 1kHz , kdyby sis chtěl přes zimu hrát :) .
Přílohy
FM generátor 85-110 MHz.JPG
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla Romance , renovace + vkv

Příspěvek od Jan55 » 27.10. 2020, 10:43

Děkuji Milane155 za rady, to schéma jsem si uložil, může se hodit, až se budu nudit, což ale moc často nebývá :)
Již jsem objednal MAR-6 u Kutila v doupěti :) jen nevím, jestli tentokrát bude fungovat, ten kutil? Psal jsem SZ, kde o tom píšu. Jak píšeš, ten counter od Zajíce ukazoval měnící se nesmysly, tak díky za vysvětlení. Já jsem to zatím porovnával s rádiem, tak, že jsem naladil první stanice co tu chytnu a ty dorovnával na tom vzorku od Tebe a pak zase nejvyšší stanice, aby tam ještě byly, když nebyly pozměnil jsem cívku. Vím, je to nepřesné, ale na zkoušku dobrý. Pak až budu mít MAR, tak bych to zkusil podle toho Milanova přípravku doladit. Je to zajímavá činost tohle hraní si s těmito věcičkami. Kdo si hraje nezlobí. Škoda, že jsem si s rádii více nehrál za mlada v sedmdesátých letech. Takže moc díky za trpělivost na mé dotazy :D Honza
Odpovědět