Rytmus a jeho stupnice

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 986
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Jirka84835751 » 03.02. 2013, 18:12

Vážení, lépe znalí, případně dokonce - i sběratelé - profesionální opraváři,
mám skromný dotaz, protože jsem "zakopl" ve své "Galerii" o Rytmus : kolik je ve skutečnosti varian tohoto univerzálu?
Vím, že je někde specialista, který se touto oblastí ( *U celkově) jistě zabývá, nějak se mi nedaří najít jeho web.
Mám zatím konkrétní dvě třírozsahové stupnice (Rytmus) - viz příloha. V Kottek I str.47/1.303 je SV rozsah "Košice <...> Plzeň" ( rytmus 1), ta druhá (rytmus 2) - "České Budějovice <...> Ljubljana" je jaká verze?
Díky všem za kladné reakce.
PS na výr.štítku pro odlišení nic není.
Přílohy
rytmus - 2.jpg
rytmus - 1.jpg
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 871
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Milan » 04.02. 2013, 15:02

Novější modely stupnice pro Tesla Rytmus již mají logo Tesla s vlnovkou. Jinak hodně se dá nalézt na tomto známém odkazu: http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... View=wsrch
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 986
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Jirka84835751 » 04.02. 2013, 20:26

Milane zdravím,
tyto stránky znám, je tam i tento odkaz:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... id/0000241
ale schemata jsou stejná jako v Kottkovi, proto ten můj dotaz, výroba od 48 do 49 roku,
nic bližšího jsem nenašel ke stupnici "Košice <...> Plzeň". Bavím se o tomto třírozsahovém modelu, ostatní vyobrazené pro Rytmus jsem pochopil. Barevné s rozsahem ČB-LJUB. jsem našel dříve rovněž.
Varianty, jako 422U atd. s mojí stupnicí nesouvisí.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 871
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Milan » 04.02. 2013, 21:58

Zajímavé, kmitočet vysílače Plzeň byl do roku 1946 536kHz - to se ovšem Rytmus nevyráběl.
A od roku 1947 údajně byl změněn na 514 kHz - 583,7 m, Rytums má rozsah do 570m, tedy mimo stupnici.
Košice v r. 1947 200 m a v r. 1948 233,2 m a čs okruh 243,5 m .
Obě stupnice budou z prvopočátku výroby, ještě nemají logo Tesla s vlnovkou, tedy rozhodně nepůjde o náhradní díl který se prodával k některým přijímačům po změně frekvencí v r.1950.
Ikdyž to není jednoznačné bude stupnice Košice - Plzeň výrobně starší.
Pravdu mít nemusím, ale použil jsem dobové tabulky přidělených frekvencí z roku 1947 a 1948.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 871
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Milan » 04.02. 2013, 22:37

Ještě bych doplnil, že Plzeň se též vyskytuje na stupnici Beseda 1945 - 1947 s kmitočtem pro rok 1946 - 536kHz/ ca560m.
Možná tedy, že stupnice byly připraveny ještě před samotnou výrobou přijímačů Rytmus...(1948-49)
Toliko mé pátrání.
(Ale daleko jednodušší by bylo si pozorně prohlédnout obrázky z radiohistoria.sk , je tam vidět poslední verze Rytmusu (ve znaku Tesla již vlnovka), se stupnicí do 587m kam se už přeladěná Plzeň vejde. Ovšem to by nebylo tak dobrodružné 8-) )
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 986
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Jirka84835751 » 05.02. 2013, 14:21

Milane,
jsem rád za objasnění ,neboť hned v úvodu jsem psal :
"Vážení, lépe znalí, případně dokonce - i sběratelé - profesionální opraváři, mám skromný dotaz,..."
A tedy, když už jsem se bavil Talismany, tak jsem přesedlal na další *U čka = Rytmus a pak později dál.
Tu vlnovku jsem zaregistroval i na 422U ( je to ale 4vlnový pokračovatel až z r.56 s magiokem - ne původní Rytmus r.48-49), kterou rovněž mám, ale ty mnou zveřejněné mi nešly "na rozum". Na R..hi...sk jsem právě našel jen jednu z variant a ... .Pokud se jedná o stupnice, které byly vyrobené před a použité po r.1948, kdy se uvádí v Kottkovi oficielní výroba, tak je to asi trochu zvláštní (i když v té době co bylo zvláštního ?). Rytmus s těmi barevnými popisy (skeny na R..h...sk) jsem si prohlížel, jsou s ČB..., BEZ VLNOVKY TAKÉ. Asi původní Rytmus byl nejen bez vlnovky s hvězdou, ale i s krajovým určením ( asi pro Česko a Slovensko, protože v Praze asi Košice "nenysú počuťelné ?) . Do pozdějších *U ček se už tento prvek zabudoval - v rámci vládnutí " * " . Mám sice Kottky I r.1961 i 2.vyd.r.1964, ale na Oldradio.cz i jinde jsou naskenované výkresy ještě z jiného vydání (nesuohlasí č.stránek) .
V této souvislosti mě napadá otázka: na Slovensku se prodávaly jen stupnice s mnou uvedeným popisovým obsahem vč. bílé barvy nebo jsou tyto i barevné - viz "český sken" v R..h...sk. ?
Dokonce jsem si všiml (na R..h...sk i na R..m.org.) bílou bedynku - to je originál nebo je namočena původní do barvy a posléze dokreslena černá linka?
PS Milane ta Beseda dokonce jště nestihla ani ten název, natož vlnovku :)
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 871
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Milan » 05.02. 2013, 17:22

Co se týče bílé bedýnky která je uveřejněná na radiohistoria - byl použit nástřik bílé barvy stejně jako na omezené sérii Tesla Pionýr. Zda-li je na skřínce originální nástřik a brokát ať posoudí někdo jiný. Mám ve sbírce všechny přijímače z knihy Kottek ČS 1 do stránky 72. Včetně některých vývozních mutací. (tedy kromě T466, to už se snad lépe shání Corona S2P)Barevné stupnice na rádiu Tesla Rytmus jsem však neviděl. Za odborníka se nepovažuji, možná někdo odpoví lépe, člověk se pořád učí :)
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 986
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Jirka84835751 » 03.03. 2013, 10:02

Jirka84835751 píše:Vážení, lépe znalí, případně dokonce - i sběratelé - profesionální opraváři,
mám skromný dotaz, protože jsem "zakopl" ve své "Galerii" o Rytmus : kolik je ve skutečnosti varian tohoto univerzálu?
Vím, že je někde specialista, který se touto oblastí ( *U celkově) jistě zabývá, nějak se mi nedaří najít jeho web.
Tak se mi konečně podařilo najít toho, o kom jsem se tady začátkem února zmínil, dávám tedy i pro ostatní ve známost jeho stránky, na kterých se zabývá celou vývojovou řadou a to nejen Rytmusem jako takovým, už také proto , že píše: " Potkalo mne v životě to štěstí, že můj koníček a povolání jsou totožné" ...
Jen škoda , že asi ještě dosud nenašel pro pracovní vytížení on tyto stránky radiofóra. Jistě by svými znalostmi oživil dalším sběratelům ... ;)
http://radiohistorie.webnode.cz/rytmusova-rada/
Přeji všešm pěkné bastlení na sklonku letošní zimy.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Rytmus a jeho stupnice

Příspěvek od Franta » 14.03. 2013, 12:59

Tvůrce zmiňované webové prezentace je kolega Petrželka, takto autor obsáhlého článku o těchto univerzálních malých přijímačích - text byl otištěn v některém staším sešitu klubového čas. RADIOJOURNAL (teď se mi nechce přehrabovat tu hromadu...) , tehdy na toto téma následovala v několika následujících číslech RJ další diskuse. O těch stupnicicí se tam psalo také, Amerika už objevena byla ... :D
Zajímavý článek o původu modelu Rytmus od kolegy Honzy Šatavy byl otištěn v posledním čísle RADIOJOURNALU - č. 77 na str. 21.
Ono né úplně všecko je na internetu... Klubový časopis RADIOJOURNAL dovrší v letošním roce počet 80 sešitů, což za celou dobu jeho 25leté existence (založen 1988) reprezentuje myslím, že velmi slušnou odbornou knihovnu se specializací na sběratelství a historii elektroniky...
Odpovědět