Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Odpovědět
Bunting
Příspěvky: 3
Registrován: 25.06. 2024, 20:11

Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od Bunting » 25.06. 2024, 20:21

Zdravím všechny a prosím o radu. Mám dvě lampová rádia Tesla z 50./60. let. Přestěhovali jsme se a řeším anténu v místě s ne zrovna nejlepším signálem. Měl bych dva dotazy… rád bych do rádií co nejméně zasahoval a využil pro připojení venkovní antény původní zdířky pro dipól (VKV konvertor samozřejmě instalovaný mám). Jak je co nejelegantněji připojit na koax? Přes banánky a symetrizační člen? Viděl jsem kdesi pěkné sety přímo na tohle, ale vyprodané :| Druhý dotaz - nenapadá někoho, jak případně rádia propojit s venkovní anténou bezdrátově? Například přes nějaký Wi-Fi/Bluetooth transmitter? Zní to trochu jako sci-fi :D ale rád bych co největší uživatelský komfort při co nejmenším zásahu do rádií samotných a do domu při rozumných nákladech. Slaboproudé rozvody máme bohužel pouze 1x koax pro TV… Díky za tipy! :thumbsup:
jirka5
Příspěvky: 244
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od jirka5 » 25.06. 2024, 22:42

Pokud se ti jedná o dálkový příjem AM, tak ti nepomůže nic jiného, než řádná venkovní anténa. Pozor na ochranu před bleskem, za bouřky se na ní indukují nebezpečná napětí. Dříve se používaly anténní přepínače, jimiž se venkovní anténa za bouřky uzemnila, nebo také bleskojistky (obdoba dnešní přepěťové ochrany). Jednodušší je instalovat anténu třeba na půdě, samozřejmě je pokud střecha není z plechového materiálu.

Co se týká příjmu FM, je pro kvalitní příjem potřeba aspoň půlvlnný dipól. V současné době je k dostání jen trochu "ošvindlovaná" kruhová dipólová anténa z Polska. Dnes se obvykle příjmu signálu FM nevěnuje příliš velká pozornost, počítá se s tím, že území je pokryto silným signálem z místních vysílačů. Avšak podle mých zkušeností opravdu existují místa, kde je venkovní FM anténa opravdu potřeba. Jako příklad uvádím železobetonové budovy nebo budovy se silnými zdmi v kombinaci s rušením, typicky LED žárovky nebo LED svítidla, spínané zdroje, atd.

Rádio Filharmonie, které máš na obrázku má pro FM symetrický vstup 300 Ohm, který nelze desymetrizovat. Doufám proto, že výstup konvertoru máš řádně impedančně přizpůsoben. Vstup konvertoru bývá dnes jen 75 Ohm nesymetrických a netuším, jak je připojen. Technicky čisté řešení by bylo vestavět IEC anténní konektor "tatínka" a vstup konvertoru k němu připojit. Další technicky čisté řešení je připojit vstup přes symetrizační člen na původní zdířky 300 Ohm. Dnes se ovšem dvoulinky jako anténní svody nepoužívají, takže je nutný další symetrizační člen zvenčí, což je zbytečné i z technického hlediska nežádoucí. Dříve se prodávaly a používaly tzv. účastnické šňůry radio, které měly na konci výhybku a a konektory nebo banánky k připojení FM i AM. Další řešení je připojit živý k jedné ze zdířek 300 Ohm a stínění k uzemňovací zdířce. Technicky to není čisté, ale nezmění se tím vzhled rádia.

Technologie Wi-Fi/Bluetooth jsou s klasickým AM/FM vysíláním zcela neslučitené. Do rádia lze sice vestavět modul bluetooth, ale pak už se z rádia stává pouze nf zesilovač. Nejsem přítelem těchto úprav.

Koaxiální kabel je pro rozvody TV a FM signálu ideální. Pokud jde o rozvod v rodinném domku, lze FM signál snadno sloučit s TV signálem. Jde li o rozvod v paneláku nebo v činžáku, měl by být FM signál již přítomen. Tedy měl by...

Doporučuji ti prostudovat si některou z anténních knih ing. Milana Českého, např. Antény pro příjem televize, SNTL 1985.
Bunting
Příspěvky: 3
Registrován: 25.06. 2024, 20:11

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od Bunting » 26.06. 2024, 15:33

Díky moc za podrobnou odpověď. Jde mi o vysílání FM Jsem opravdu úplný amatér a nevyznám se v tom. Mám jen pár základních znalostí. Rádia mám Filharmonii a Maestro I. Konvertor do Maestra mně kdysi instaloval odborník a jelo to přes koaxiál na klasickou FM anténu bez problému. Bohužel ale musel do zadní stěny vsadit IEC konektor. Tomu bych se chtěl u Filharmonie vyhnout, aby bylo možné rádio teoreticky uvést do původního stavu. Předpokládám ale, že by se konektor dal jednoduše zadní stěnou protáhnout na kabelu. To by bylo nejlepší řešení? Co se týče rozvodů, jde o rozvod v rodinném domku. Dneska ale bohužel už asi opravdu nikdo nepočítá s klasickým příjmem rádiového vysílání, takže prostě z půdy vede k zásuvce jenom jeden koaxiál a zdířka pro rádio je nefunkční. Další se protáhnout nedá. Jak je možné FM a televizní signál sloučit? Propojit vstup od TV a FM antény do toho jednoho kabelu a v místnosti je zase rozdělit? Jaké řešení by bylo nejlepší? Případně nějaké konkrétní anténa a další komponenty? Měl jsem původně na mysli tohle https://www.ave-electro.cz/product/hand ... kv---m/720 ale nevím, jestli by to můj problém nějak vyřešilo a navíc to stejně není k sehnání. Rádio si nechám opět upravit od někoho, kdo se v tom vyzná, ale jde mi o to, abych věděl, co mám vlastně chtít a jak potom doma vyřešit zbytek. Ještě jednou díky moc! :thumbsup:
jirka5
Příspěvky: 244
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od jirka5 » 26.06. 2024, 18:39

Maestro i Filharmonie jsou krásná elektronková rádia, Tesla asi nikdy lepší nevyrobila. Bohužel, jsou poznamenána socialistickým nedostatkem vhodných typů elektronek, takže tenkrát progresivní a moderní jsou v nich jenom dvě - ECC85 a ECH81, bez nich by to opravdu nešlo. V mf zesilovači jsou použity 6F31 místo na Západě již běžných EF89 či EBF89, poměrovém detektoru 6B32, což je ovšem evropská EAA91, v nf předzesilovači 6BC32 (evropské značení EBC91) místo již obvyklé EABC80 + televizní pentoda EF80 místo třeba EC92. V Hymnusu potom teslácký samorost 6CC41 místo ECC83 a v obou přijímačích na koncovém stupni televizní PL82 místo obvyklé EL84. Zkrátka se vyrábělo z toho, co bylo k dispozici.

Vyvedení anténního vstupu koax. kablíkem je taky možný způsob, i když profesionálně to nevypadá. Hlavně tam necpi žádné zbytečné symetrizační a pak zase desymetrizační členy. Vf signál se rozvádí jedním koaxiálním kabelem, v němž jsou signály TV a R sloučeny (jak ti mohla napovědět účastnická zásuvka). Sloučení se provádí v domovním zesilovači, který musí mít příslušný vstup označený FM nebo BI-III a samozřejmě UHF vstup pro televizi. Rozdělení signálů obstará účastnická zásuvka, která má výstupy TV a R. Některé dnešní zesilovače mají bohužel jen vstup UHF. V takovém případě je nutná jeho výměna a doporučil bych ti raději anténního technika, který má zkušenosti a měřicí techniku k dispozici.
keszeg
Příspěvky: 33
Registrován: 17.10. 2011, 17:13

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od keszeg » 26.06. 2024, 19:28

Nevím, kde se nacházíte, ale mám taky Filharmonii a moje zkušenosti jsou:
- část CCIR pásma VKV funguje i bez konvertoru, na horním zrcadle OIRT pásma. Konvertor je potřeba, pokud chcete poslouchat celé CCIR pásmo, ale i tam je potřeba přepínat 3 podpásma.
- při dostatečné síle signálu bych 300/75 Ohm bych moc neřešil, stačí už i cca 2m drát, popřípadě ze společné TV/Radio antény přivézt koax a napojit střední vodič do jedné z dírek, taky to funguje, vlastní zkušenost. Holt, hlasitost je potřeba nastavit na vyšší level pro příjemný poslech.
- pro dálkové příjem je možné koupit zmíněný kruhový dipól nebo 3-prvkovou FM anténu, ale je to rozměrná věc, cca 1,5m veliká, navíc je potřeba otáčet ve směru příjmu, a také 300 Ohm dvojlinka je taky dostupná. 75/300 symetrizační členy a 75 Ohm koax bych pro dálkový příjem nepoužíval nebo rovnou přidat k dipólu nizkošumový zesilovač.
- wifinami bych neblbnul, krása elektronkové techniky je jinde.
Bunting
Příspěvky: 3
Registrován: 25.06. 2024, 20:11

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od Bunting » 26.06. 2024, 21:48

Jirka5: Souhlasím, taky se mně vždycky tyto dva modely líbily nejvíc. Konstrukční nedostatky jsou mi jasné, ale jsou to prostě Tesly a vzhledově se mi zahraniční rádia ani tolik nezamlouvají… Takže jestli to chápu správně, nejlepší řešení je buď vestavět IEC konektor nebo propojit s 300 ohmovou zdířkou a stínění s uzeměním? Účastnickou zásuvku už jsem pochopil též ;) díky. A výběr a instalaci antény a zesilovače přenechám někomu povolanějšímu. A ty účastnické šňůry se ještě dají sehnat? Mimochodem… kniha už je objednaná :thumbsup:

Keszeg: Díky za tipy. Konvertor chci právě kvůli možnosti poslouchat stanice v celém CCIR. O přepínání tří podpásem vím, ale na Maestru mám přepínač schovaný vzadu a funguje i vypadá to dobře. Co se týče těch antén a 300 ohmových dvojlinek, kde se dají sehnat? Bylo by možné přidat odkaz na konkrétní, abych se případně neseknul? I když jestli chápu správně, ten kruhový dipól s koaxem bude asi praktičtější? Navíc nemám moc kudy táhnout tu dvojlinku… Wi-Fi se mně taky nezdála, ale nevěděl jsem, jak to vyřešit. Až doteď jsem totiž pojem a princip účastnické zásuvky jaksi neznal :roll: :D je to asi trochu ostuda, ale opravdu jsem dost velký amatér…

Každopádně jsem vám vděčný za všechny rady.
jirka5
Příspěvky: 244
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od jirka5 » 27.06. 2024, 20:32

Malé vysvětlení k účastnickým šňurám. Televizory měly dříve symetrický vstup 300 Ohm, protože jako anténní svod se používala převážně dvoulinka. V systémech STA se však signál rozváděl výhradně koaxiálním kabelem. Proto na tom konci, co se strkal do tv, byl tzv. symetrizační člen, který převáděl impedanci 75 Ohm na 300 Ohm. Aby to nebylo tak jednoduché, měly později tvp vstupy dva - VHF a UHF. V tom případě přibyla ještě kmitočtová výhybka, takže z krabičky na konci toho koaxu lezly dva symetrické výstupy VHF a UHF. Teprve někdy kolem r. 1989 byl u TVP Tesla zaveden tzv. univerzální vstup - koaxiální 75 Ohm. Ten se vlastně používá do dneška, i když signál je digitální a televize už v pásmu VHF nevysílá. U rádií to bylo obdobné. Společné antény tehdy distribuovaly i AM signál, takže na konci úč. šňůry byla opět krabička, která rozdělila pásma AM a FM. Koaxiální vstup byl nakonec zaveden i u rozhlasových přijímačů.
Co z toho vyplývá? Z účastnické šňůry se stal jednoduchý kabel, který má vždy na jednom konci IEC samici a na druhém IEC samce. Je univerzálně použitelný pro TV i R, protože u TV jde signál vždy z tatínka, kdežto u R z maminky. Anténní dvoulinka se nevyrábí a neprodává už hodně přes 30 let. Klidně na ni můžeš zapomenout. Její životnost totiž byla velmi krátká, takže i kdybys náhodou někde sehnal kus, který ležel 20 let někde na střeše, bude úplně nepoužitelná.
Uživatelský avatar
mastervoice
Příspěvky: 57
Registrován: 29.09. 2012, 17:31
Bydliště: okr.Karviná

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od mastervoice » 05.07. 2024, 06:49

Symetryzák 300/75Ω dáš do anténní krabice venku (vyhoví pro I-III TV pásmo tj.
1-12k) a dál pokračuješ v koaxu, u rádia zpět na 300Ω by se slušelo ale hraje i zapojené "natvrdo", bez transformace impedance...o "bezdrátu" nevím moc, zde radou neposloužím.
martinbobek
Příspěvky: 39
Registrován: 09.03. 2023, 14:19

Re: Možnosti antény - lampová rádia Tesla

Příspěvek od martinbobek » 06.07. 2024, 19:38

Zdravím, jestli to správně chápu, tak majitel už tam vstup 75 ohm do konvertoru má... Já se sice věnuji výhradně AM anténam, SDR přijímačům a DXingu (např. lokální SV stanice z jižní Ameriky apod.),
FM prakticky vůbec neřeším. Pár starých, lampových rádií jsem ale pro známé už přelaďoval do současné CCIR normy (Dunaj, Barcarola, Variace....) dovolím si jenom jednu poznámku u níž mě překvapuje, že to tu nikdo (v této oblasti zkušenější) nezmínil. Zatím jsem neviděl teslácké rádio, kde by FM vstup byl opravdu symetrický. Je to dáno jednoduchou konstrukcí vstupní cívky (transformátoru), kdy prostě zdířka která jde na vývod cívky, který je blíže živému konci sekundární cívky (dále od studeného konce) je živější, než zdířka od níž vede vývod, který je blíže studenému konci sekundární cívky.
Dá se to i jednoduše změřit třeba anténním analyzátorem a dvěma odpory s uzemneným středem.
Asi by to šlo vylepšit, kdyby se před vstup do rádia dal feritový kroužek s několika závity dvojlinky (proudový balun), ale pro běžný poslech je to asi zbytečné a neřešili to očividně ani ve výrobě.
Majitelům jsem vždy doporučil kus drátu zapojený pravě do té živější zdířky. Pro běžný poslech místních stanic to vždy stačilo. Rádia, co mi prošla rukama byla vždy dostatečně citlivá... Sám jsem na symetrizaci a dokonalé přizpůsobení dost puritán, ale tady bych to opravdu příliš neřešil.....

Nejlepší zkušenosti s úpravou na CCIR jsem měl s Barcarolou, hodně zvláštní a smíšené pocity mám z Variace...chodilo to, majitel dokonce chtěl až konec pásma okolo 106 MHz a muselo se sahat i do počtu závitů cívky v osc...ale stejně, to rádio je takové zvláštní....

Pokud by to někdo chtěl opravdu celé v retro stylu, mám zásoby nikdy nepoužité placaté dvojlinky nakoupené z výprodeje ze skladu. Klidně pište SZ.
Odpovědět