prosba o vysvětlení počítání odporů

Vše o součástkách, i celých obvodech
Odpovědět
Uživatelský avatar
LitilDivil
Příspěvky: 4
Registrován: 10.11. 2011, 10:28
Kontaktovat uživatele:

prosba o vysvětlení počítání odporů

Příspěvek od LitilDivil » 19.10. 2020, 20:53

Zdravím všechny vespolek a přicházím s prosbou o pomoc.
Syn dostal za úkol "Vypočítejte výsledný odpor obvodu a celkový proud procházející obvodem (před případným vstupem do některého z uzlů)?":

Obrázek
(kdyby se obrázek nezobrazil, je tady: [image]http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/vlcek_z ... age012.gif[/image])

Pan učitel počítá (alespoň mi to tak připadá) vše dobře,
Obrázek
odtud: [image]http://litildivil.cz/ruzne/prikladR_.jpg[/image]

až však dojde na odpor R1 a ten náhle počítá, jako by byl zapojen paralelně. Nějak mu nejsem schopen vysvětlit, že R1 je v obvodu zapojen sériově, mám pocit, že pan učitel buď ignoruje zdroj či jeho umístění, nebo bere horní a dolní "drát" jako napájecí větve.
Nebo jsem něco zcela přehlédl..?
Pomůžete mi prosím někdo?
Vilém
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: prosba o vysvětlení počítání odporů

Příspěvek od Milan155 » 20.10. 2020, 19:10

Kdysi za dob studií mě lineární obvody a jejich výpočty s použitím matic docela zajímaly. Zde je však pro výpočet použita jakási obecně neznámá metoda spočítání paralelní kombinace odporů ve schématu , které v něm ovšem paralelně zapojeny nejsou . Co je to za odpor R3,6 vypočtený jako paralelní kombinace odporů R3 a R6 , když tyto odpory ve schématu paralelně zapojeny nejsou ??? Atd. Podle mého názoru se musí nejdříve transformovat trojúhelník R3, R6 a R5 do hvězdy - vzorečky jsou na netu . Pak už jde o klasické serioparalelní spojení odporů .
Co se týče vlivu odporu R1 na výsledný odpor, pak ten je jistojistě součástí celkového odporu zapojení a jeho hodnota se přičítá k výsledné hodnotě odporu za ním, tudíž výsledný proud je pak Uo/ (R1 + Rx) , kde Rx je spočítaný odpor toho blázince za ním .
Odpovědět