Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Odpovědět
VVladimir
Příspěvky: 78
Registrován: 30.12. 2016, 20:21

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od VVladimir » 18.05. 2023, 12:09

Už poslouchám, QTH Hradec Králové, JO70VE, na Filharmonii na feritovou anténu 58, s drátovou 59,
krystalka jede v šumu, tak 55.
Vysílač na frekvenci 792 kHz mám skoro za rohem, tam to je plus 59 20 dB :-)

Vladimír, OK1NVV
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od Time » 22.06. 2023, 19:58

Milí priatelia,
Liblice 639 kHz budú vysielať od září, pod názvom Radio Country s výkonom 20kW,
Montujte L a T antény a kvalitné anténne predzosilňovače.

https://www.mediaguru.cz/clanky/2023/05 ... -vysilani/

https://www.parabola.cz/zpravicky/37274 ... ci-dvojky/

Tak veľa zdaru.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 08.07. 2023, 18:55

Dobrá zpráva.
I když zbraslavský vysilač mám na dohled, co by lehkou artilerií dostřelil. Liblice jsou přeci jen dál...
Problém mám teď jiný.
Přestože mé QTH je na kopci (nad Braníkem) v tradiční vilové čtvrti, objevuje se tu typicky "digitální" rušení. Burácí to od dlouhovlnného pásma až ještě zhruba k 10 MHz. Šíří se to po elektrovodné síti, ze které to mohutně vyzařuje. Podezírám "internet po síti", který je široce propagován a rozlézá se jako rakovina. Já sám doma nic takového nemám, mám sice ethernet rozvedený patch kabelem, ale jeho příspěvek k rušení je zde zanedbatelný.
Přijimač napájený z baterií s 11m drátovou antenou a 10m protiváhou dává poblíž domu průměrnou velikost rušení S7, na zahradě to neleze pod S4-5. Venkovní 40m OCF dipól je zarušený jen o málo méně.
Samozřejmě, rámová antena či ferritka velice pomůže, ale provozovat historická rádia (specielně typu Talisman či Rytmus) je velmi obtížné.
Velmi silně uvažuji o znovuzprovoznění malého domácího vysílače, trvale vysílajícího (ze společného širokopásmového lineárního koncového stupně) několik vhodných programů v pásmu SV i DV právě takovým výkonem, aby to ten digitální sliz přehlušilo.
Uvidím, jak se to nakonec vyvrbí.
martinbobek
Příspěvky: 36
Registrován: 09.03. 2023, 14:19

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od martinbobek » 09.07. 2023, 07:31

To Vratislav:
Možná bych se místo podezírání internetu zaměřil na kontrolu elektroinstalace a rozvodů, jestli např. někde něco nejiskří, nebo třeba i na izolátory na sloupech blízkých VN vedení atd... na nějakém odpojovači v okolí může třeba hořet oblouk... Případně bych podezíral měniče blízkých fotovoltaických elektráren.... Možná je Vaše lokalita něčím výjimečná a nějaký poskytovatel po elektrovodné síti tam dodnes je?? Ale podle mě tento systém přenosu internetu už před lety umřel pro nízkou rychlost, technické problémy (např. s transformátory v cestě, nevhodnost takových rozvodů pro přenos VF...), dále pro velikou konkurencí mnohem rychlejších, levnějších a spolehlivějších Wi-Fi a mobilních sítí atd. Jediné, co se občas objevuje jsou tzv, powerline adaptéry pro rozvod ethernetu po jedné fázi v rámci jednoho domu. Toto jsem viděl např. v hotelu v Chorvatsku, samotného mě to zajímalo, jak moc to ruší (protože se o tom rušení z těchto zařízení stále mluví) a jelikož jsem s sebou měl malé přenosné rádio, tak to i vyzkoušel. Nějaké rušení prokazatelně vyzařující z těchto krabiček a rozvodů ve zdi kousek okolo nich jsem objevil v určitých úsecích KV....jinak SV byly absolutně netknuté.

Ještě taková malá rada s čím je nutné počítat: Samozřejmě, velmi záleží na vysílací anténě, ale Vaše vysílání pravděpodobně neujde pozornosti (když ne ČTÚ, který tato pásma a rušení v nich očividně moc nezajímají, tak minimálně DXerů)... já mám antény a SDR přijímače pro DV, SV, KV v remote nezarušené lokalitě v jižních Čechách u Tábora a není problém zde na DV zachytit např. 100 mW vysílání z Dánska, v době vysílání 200 km vzdálené Topolné jsem v noci sledoval měření a nastavování tamní antény můstkem - také se zanedbatelným výkonem oscilátoru v měřícím můstku...na stejném kmitočtu 270 kHz je slaboučký NDB z Kanady a bylo zajímavé na spektru i sledovat jak v můstku na Topolné jednak ujíždí kmitočet a jednak jak postupně měří i na kmitočtech +-4,5 kHz okolo. Při dobrých podmínkách beru SV rozhlasové stanice třeba až ze Severní a Jižní Ameriky, Japonska...např. podzimní bouřky jsou na SV detekovatelné až z oblasti Středozemního moře nebo Afriky. Kromě jiného jsem sledoval parazitní vyzařování (také v mW) některých českých vysílačů atd... Kouzlo DV, SV, KV pásem je v tom obrovském dosahu a závislosti na podmínkách, denní a roční době, sluneční činnosti atd... mnohdy i slaboučký signál oběhne zeměkouli a to, že něco nechytím se starým lampovým rádiem neznamená, že ten signál tam není, nebo že o něm neví někdo jiný... ;)
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 09.07. 2023, 09:38

martinbobek píše:
09.07. 2023, 07:31
...Případně bych podezíral měniče blízkých fotovoltaických elektráren....
Pane, trefa do černého. Teď ještě co s tím.
Děkuji, VR
martinbobek
Příspěvky: 36
Registrován: 09.03. 2023, 14:19

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od martinbobek » 09.07. 2023, 12:22

Vratislav-OK1ZAF píše:
09.07. 2023, 09:38
Pane, trefa do černého. Teď ještě co s tím.
Děkuji, VR
Asi je nutné se přesvědčit, že to je opravdu tím (např. se to objevuje jenom ve dne).. osobně bych ale spíše podezíral nějakou tu VN linku. Nebo trolejové vedení. Viděl jsem VN vedení 22 kV, kde byl v úsekovém odpojovači upálen jeden kontakt a spoj na příslušné fázi byl jenom hořícím obloukem. Projevovalo se to tak jak píšete - širokopásmovým rušením. Potom na VVN (110 kV, 220 kV atd.) se třeba ve vlhčím počasí stává, že to prská na izolátorech a po dobu, než se zvlhlý izolátor "vysuší" se také objevuje rušení - třeba i 5 km daleko od vedení. Takové rušení ale zpravidla trvá vždy několik sekund max. desítek sekund... tedy pokud za nějaký čas nezvlhne zase jiný izolátor. Co jsem se ale s tímto jevem dříve setkal, tak paradoxně se to nejvíce projevovalo na KV (asi 6 - 15 MHz), nikoliv na SV. Slyšel jsem, že s tímto byly prý dříve problémy i při příjmu TV v I. pásmu (Cukrák a Kleť) - asi to tedy má i nějaké harmonické nad 30 MHz.
Pokud je to opravdu z FV elektrárny, záleží jestli je Vaše, nebo souseda, dále, jestli to jde vzduchem anebo jenom po síti. Také na tom, jestli rozvody v obci / čtvrti, kde bydlíte jsou vzduchem anebo v zemi. Pokud to jde vzduchem, pomůže asi jen směrová anténa. Pokud bych si byl jistý, že po síti, asi bych investoval do pořádných síťových filtrů. Já mám na přívodu pro to své zařízení v jižních Čechách také filtry. Pokud by elektrárna byla má a mohl jsem s ní všemožně experimentovat a věděl jsem na 100 procent, že to např. vyzařují kabely mezi měničem a panely, asi bych zkoušel např. přes kondenzátory blokovat proti zemi...rádia napájet jako TT síť s vlastním uzemněním (vlastním PE) bez PE ze sítě atd. Je to asi případ od případu a záleží co přesně to opravdu způsobuje... třeba je to jen něco v domě...nějaká zapomenutá nabíječka, předřadník pro světla, spínaný zdroj...
Naposledy upravil(a) martinbobek dne 09.07. 2023, 14:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 09.07. 2023, 12:51

Venkovní VN, natož VVN tu nevede, ani ve velmi vzdáleném okolí. Veškeré rozvody tu jsou podzemní kabeláží. Ovšem rušení je skutečně závislé na denním svitu. Vím, kde si tu ve skorosousedství čerstvě pořídili soláry, hodím s nimi řeč.
Spínané zdroje, co jen jich bylo po domě, jsem postupně probral a dva nejhorší, navíc v trvalém provozu, vyměnil za poctivé transformátory. Kupodivu jako zdroje rušení se ukázaly i některé diodové svítivky, leze z nich spojitý šum až do VKV rozsahu, ale naštěstí jsou v tom slabé.
Dík, dám vědět, jak to dopadne.
VR
martinbobek
Příspěvky: 36
Registrován: 09.03. 2023, 14:19

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od martinbobek » 09.07. 2023, 14:12

Vratislav-OK1ZAF píše:
09.07. 2023, 12:51
Venkovní VN, natož VVN tu nevede, ani ve velmi vzdáleném okolí. Veškeré rozvody tu jsou podzemní kabeláží. Ovšem rušení je skutečně závislé na denním svitu. Vím, kde si tu ve skorosousedství čerstvě pořídili soláry, hodím s nimi řeč.
Spínané zdroje, co jen jich bylo po domě, jsem postupně probral a dva nejhorší, navíc v trvalém provozu, vyměnil za poctivé transformátory. Kupodivu jako zdroje rušení se ukázaly i některé diodové svítivky, leze z nich spojitý šum až do VKV rozsahu, ale naštěstí jsou v tom slabé.
Dík, dám vědět, jak to dopadne.
VR
Budu držet palce. Ještě by chtělo zjistit, jestli je to rušení způsobené vyzařováním z vodičů mezi panely a měničem případně z domu majitele FVE a k Vám to jde vzduchem anebo jestli měnič způsobuje lokální zarušení celé sítě v dané lokalitě a k Vám to jde po síti. Pokud by to přicházelo po síti, dalo by se to i bez součinnosti souseda řešit vřazením těch síťových filtrů.
promitac47
Příspěvky: 6
Registrován: 03.05. 2014, 19:29

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od promitac47 » 16.07. 2023, 15:48

Já chci jen připomenout, že v Č: Budějovicích se v současné době vysílá DRM na středních vlnách pokusně na kmitočtu 954 kHz a po skončení tohoto pokusného vysílání má přijít na řadu vysílání Country radia na klasickém AM.
martinbobek
Příspěvky: 36
Registrován: 09.03. 2023, 14:19

Re: Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Příspěvek od martinbobek » 17.07. 2023, 05:22

To DRM vysílání před asi dvěma týdny pravděpodobně už definitivně skončilo....
Odpovědět