Je to Tesla?

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Je to Tesla?

Příspěvek od Time » 02.04. 2013, 14:09

Vedel by niekto identifikovať tento typ rádioprijímača?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od Milan » 02.04. 2013, 15:11

Je to TESLA 514A vyráběla se necelý rok, údajně předchůdce TESLA Popular.
K.Smolka
Příspěvky: 43
Registrován: 17.10. 2011, 11:57

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od K.Smolka » 02.04. 2013, 16:15

Je to jeden z posledních typů "rytmusové" řady, čemuž odpovídá šasí. Zapojení je již modernější se síť .trafem a heptalovými lampami. Zajímavostí uvedeného typu je u nás nezvyklé pásmo kv- 150m . (mezipásmo mezi sv-kv)
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od Time » 02.04. 2013, 18:38

Ďakujem obidvom pánom za cenné info, :thumbsup: akosi som sa s týmto prijímačom nestretol,(zrejme málo sedím za netom ;) )
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od Jirka84835751 » 03.04. 2013, 09:44

Díky pro "time,
vidím, že stále mám co objevovat. Hledal jsem také, trochu déle ( pod hromadami "sutin"), ale našel, dokonce i se štítkem 514A + v.č., - vykucháno, zanešeno = klasický nálezový stav :cry: Proto, než se pustím v době budoucí do jakéhos takéhos rádoby jeho oživení a zkulturnění, prosím není u někoho v lepším stavu, kdo by se mohl pochlubit fotografiemi zde, abych se lépe zorientoval v praktickém rozložení součástek a v čelním pohledu na danou ozdobu kolem magioka (stačilo by změřit délky prvků směrem k reproduktoru, který mi rovněž chybí)? Vím, že Viktor má kvalitní SM.
A aby toho nebylo málo na odpovědi, tak dotaz ryze obecný (abych nezakládal další vlákno):
čím odstraňujete, pánové znalejší mně, ty rezavé fleky na brokátu krom použití dostatečně ostrých skalpelů? :)
Na : http://www.oldradio.cz/radtes.htm jsou obrázky malé a není z nich vše patrné.
Jistě tento kousek má někdo další a bude rád, když se podělíme o dané drobnosti.
Vřelé díky všem reagujícím i za ostatní.
Přílohy
514A ...jpg
klasický pohled po padesáti letech skladování kdesi...
514A - pajšl.jpg
uvnitř nic nového pod sluncem
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od Time » 03.04. 2013, 12:33

No, ešte som trochu snoril po nete ohľadom 514A-čky:
http://radiohistorie.webnode.cz/products/tesla-514a/
http://www.radiomuzeum.sk/Oldradio/main ... IM0463.JPG

žeby na tomto prijímači akosi odchádzali sieťové transformátory? :(
http://www.radiomuzeum.sk/Oldradio/main ... IM0462.JPG
http://peca.g6.cz/obrazky/514a/aukrov.jpg

Čistenie brokátu:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000783

http://www.radiomuseum.org/forum/flecke ... ernen.html
prvý obrázok-po bežnom vypratí,
druhý obrázok-po ošetrení prípravkom proti vodnému kameňu a hrdze z drogerie Schlecker (.cz)

(autor uvádza prípravok ako odstraňovač hrdze od Schleckera)
tak som sa dopátral k tomuto prípravku- možno je to tento na letáku: Larrin na rez a vodní kámen
http://www.akcniletaky.com/letak-schlec ... 99strana7/
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od Franta » 03.04. 2013, 15:07

Jirka > tady jsou fotky přijímače Tesla 514A z mé sběře. Přijímač je hrající, kompletní a zcela jistě je vše původní. Je to skutečně jeden ze dvou posledních přijímačů Tesla v tzv. "rytmusové řadě". S přijímačem 521A "POPULÁR" ho spojuje podle mého názoru několik drobností. Nicméně dopředu podotkněmež, že především POPULÁR již nepatří do "rytmusové řady", ale přesto...
Přesto je typ 514A předobrazem původně plánované, ale nikdy nerealizované verze POPULÁRU. Povšimněme si u typu 514A zapojení vstupu a oscilátoru s elektronkami 6H31 a 6F31. Jeho souputník 510A, vyráběný v tomtéž roce a v tomtéž bratislavském závodě, ale má vstup a oscilátor osazen pouze jednou elektronkou - 6H31.
A nyní se podívejme na fotku šasi typu 521A POPULÁR - co to vidíme za otvor v šasi za ladicím duálem? Ano! Je to s vysokou pravděpodobností pozůstatek původního a nerealizovaného projektu, odvozeného od typu 514A tj. vstup 6H31 a oscilátor 6F31, tj v té prázdné díře měla sedět 6F31.
Šasi POPULÁRU už s tou prázdnou dírou dělali po celou dobu výroby, i když konstrukci vstupu a oscilátoru převzali ne z typu 514A, ale prakticky bez zásadních změn z typu 510A.
A ještě jedno residuum po předchozím typu 514A: úplně první série typu POPULÁR mají v hvězdicovém vlnovém přepínači o jednu NEZAPOJENOU desku kontaktů vic! V přijímačích pozdějších sérií tato nezapojená deska jako přebytečná chybí.
Vztah POPULÁRU k jeho předchůdci 514A snad dokládá ještě dvojí pásmo KV, i když kmitočty obou pásem přesně nesedí...
POPULÁR je tedy průmětem obou posledních typů teslácké "rytmusové řady", aspoň tak vidím architekturu genetiky POPULÁRU. Je to jedno z mých oblíbených rádií produkce Tesly. Je také průkopníkem nového, tehdy moderního designu stupnic: nazelenale blikotavé stupničky byly vystřídány efektním kontrastem barev zlaté a antracitové, efekt umocňovaly zlatavě eloxované plošky a mezikruží knoflíků, zlatavě eloxované orámování dolní a horní hrany průčelí i rámečku magioka. Pravda - pozdější série už tyto prvky tak moc elegantní neměly - vodorovné rámky se dělaly dřevěné, nastříknuté nekvalitním pozlátkem které se po těch letech loupe, a ta zlatá na knoflících také už není co bývalo... Ostatně můj sbírkový POPULÁR je bohužel už z těch novějších, co jsou na "zlatě" ošizené, viz fotka. Verze z "pravým zlatem" se dnes těžko shání a kdo ji má, měl by si jí vážit.
Tož tak... trochu jsem se rozvláčnil... tady jsou fotky (Populár se sem už nevejde, je to níže):
Přílohy
Tesla 514A-1a.jpg
Tesla 514A
Tesla 514A-4a.jpg
Tesla 514A záda - zajímavá je přelepka na typovém označení
Tesla 514A-5a.jpg
Tesla 514A vnitřek
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od Franta » 03.04. 2013, 15:16

A tady je ten POPULÁR, ale nejdřív ještě foto šasi pětsetčtrnácky, co se nahoru už nevešlo:
Přílohy
Tesla 514A-6a.jpg
Ještě využiji místo: náhled na šasi přijímače Tesla 514A
Tesla 521A Pouplár - 1a.jpg
Tesla 521A POPULÁR - pozdější verze kde byly původní efektní eloxované ozdoby knoflíků a vodorovných lišt nahrazeny nekvalitním "pozlátkem"
Tesla 521A Pouplár - 6a.jpg
Tesla 521A POPULÁR - vnitřek. Prázdá díra původně proponovaná pro oscilační 6F31 je vidět za ladicím duálem. Najdeme ji na každém šasi tohoto typu.
K.Smolka
Příspěvky: 43
Registrován: 17.10. 2011, 11:57

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od K.Smolka » 03.04. 2013, 15:50

K poznámce:
"žeby na tomto prijímači akosi odchádzali sieťové transformátory?"
Nevím sice jestli je to nežádanou vlastností uvedeného typu, ale můj byl rovněž se spáleným trafem, naštěstí jsem sehnal originál trafo.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Je to Tesla?

Příspěvek od Milan » 03.04. 2013, 17:30

K čištění brokátu, jednou jsem velmi zašpiněný brokát na Tesle 422U odlepil soustavným provlhčováním mokrou houbičkou, nechal uschnout, po okrajích a kolem mag. oka našil podkladovou látku a vypral. Po vyprání jsem ho ještě naškrobil a nechal uschnout vyrovnaný na laminu. Nemám rád, když někdo brokát vypere a pak ho do přijímače nalepí, tak že látka je různě deformovaná. Když je brokát jemně naškrobený a předem vyrovnaný, tak se to nemůže stát. Ale nedoporučuji to,hrozí sražení brokátu, roztřepení, rozpadnutí. gallery/image_page.php?album_id=25&image_id=142
Každý se musí rozhodnout sám. Někdy používám přípravek Novapěn od fa. Novato.
Je to taková pěna ve spreji na čištění potahových látek apod. Též mám zkušenosti s aktivní pěnou na koberce TEP koncentrát,(vtírána lehce jemným štětcem přímo na brokát a hned sušena houbičkou) někdy je výsledek uspokojivý, někdy dojde k rozkladu vláken, brokát je pak takový chlupatý. Záleží tedy na aktuálních vlastnostech materiálu, lze jen těžko doporučit něco univerzálního.
Příjímač 514A je vyfocen i v knize Kottek I, ale před internetovou dobou (aukrem) patřil mezi vzácněji se vyskytující přijímače, společně s typy rytmusové série namátkou 510A,501A,509A,402U,407U a 422U o vývozních modifikacích které nejsou v knize Kottek I vyfoceny ani nemluvě. Za 422U byl zájemce ochotný zaplatit i 3000Kč. I př.Tesla Favorit, nebyl tak běžný.
Ještě se pamatuji na běžné aukční ceny např. za Ph964AS 10000 - 15000Kč, Ph 638A - 8000Kč, Ph634A 20000Kč, apod. Internet změnil hodně...
Odpovědět