Osud AM vysílání se vlastně definitivně naplnil:

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Odpovědět
frana
Příspěvky: 30
Registrován: 17.06. 2015, 21:18
Bydliště: Rtyně v Podkrkonoší

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od frana » 18.09. 2020, 19:18

Zdar, no nevím jak to bude s tím dálkovým příjmem... Např. u mě je rušení silou přes S9 od DV až po 9MHz celých 24 hodin denně. Přičítám to měničům okolních solárních elektráren. Na 50kHz modulovaná nosná 50Hz silná jako prase a harmonické až k těm cca 9Mhz.
hejnej
Příspěvky: 223
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od hejnej » 18.09. 2020, 19:27

Za me se zadna nostalgie nekona.
Jsou to ciste prakticke duvody, proc zruseni AM vysilani v CZ na nejakem slusnejsim vykonu lituji.

Nahrazkove "vysilani" nema sve kouzlo.

Radioamateru je mozna jeste min nez nas, ale mohu se mylim. Nezabyvam se timto konickem.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Milan » 18.09. 2020, 21:04

Je to normální vývoj, parní lokomotivy v ČR také nejezdí každý den. Není se co divit. Po rozhlasu po drátě se vypne AM vysílání a pak i FM . Na AM jsem vybaven různými "modulátory", také není problém udělat konvertor z krátkých vln na střední třeba s SA612 nebo lampový s ECH a vysílat si pro sebe. Ale holt ta atmosféra, už nebude stejná...
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 19.09. 2020, 15:15

Když si uděláš domácí AM vysílač, jehož nosnou budeš amplitudově modulovat součtovým L+P stereosignálem a nosnou úzkopásmově frekvenčně modulovat signálem rozdílovým (L-P), dostaneš tento výsledek:
Na rádiu naladěným na střed nosné máš regulérní mono reprodukci.
Když si pak vezmeš dvě pokud možno stejná rádia, jedno naladíš malinko pod kmitočet nosné a to druhé malinko nad kmitočet nosné, dojde i k detekci přídavné frekvenční modulace na boku křivky propustnosti. Výsledkem je, když se to dobře naladí, nečekaně slušné středovlnné stereo.
Takže sbírková rádia nemusí zůstat jen němými připomínkami dob minulých, ale když si chce člověk hrát, může si s nima i hrát :D
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Milan » 20.09. 2020, 08:23

MW stereo bylo svého času diskutováno na amerických webech s historickou technikou. U nás byl veřejný zájemce o tuhle techniku Krysa, avšak neví se do jakého stádia to dotáhl, na svém webu už nepokračuje.
Za sebe doporučuji tento malý modulátor, dá se koupit jako stavebnice, já jsem si jej kompletně vyrobil.
https://www.ebay.com.sg/itm/531-to-1602 ... 3219288370
Přednosti jsou PLL, volba kmitočtu v celém rozsahu SV pomocí DIP přepínačů, dvojitý pí článek na výstupu, výborná modulace. Má verze má 100mW na 50 Ohmech a pomocí balunu 1:9 na feritové tyčce z tranzistoráku se dá připojit na jakýkoliv náhodně dlouhý drát jako anténu. Řádné provlnění širokého okolí bydliště je zaručeno.
Přílohy
mw1.jpg
mw.jpg
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Jan55 » 20.09. 2020, 08:34

Milane: To vypadá dobře :) mohu na SZ požádat o nějaké Tvé podklady, samo, že bych to nechtěl zadarmo, dalo to dost práce. Děkuji předem. Honza.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Milan » 21.09. 2020, 21:31

Vycházel jsem z toho co je uveřejněno na odkazovaných stránkách, je tam prakticky všechno. Úplné schéma zapojení, plošný spoj, osazovací plán plošného spoje, kódy kmitočtu pro nastavení DIP přepínači. Pouze jsem upravil DPS pro stereo zásuvku a doplnil odpory pro součet kanálů. Původní koncový tranzistor jsem vyměnil za šuplíkový KSY34D a je zmenšený emitorový odpor aby to dávalo těch 100mW na 50Ohmech a tranzistor se ještě nemusel chladit. Může se též použít mosfet s chladičem a dá to vyšší výkon, třeba IRF510, buzení je dostatečné.
Zapojení funguje na první zapnutí, nic se nemusí programovat, nebo složitě nastavovat, všechno jsou to běžné IO.
To se ovšem nedá říci o SMCC tlumivkách a některých kondenzátorech v pí článku, ty jsem musel objednat na Aliexpress. V Česku se nedají koupit za rozumné peníze v malém množství... To je daň za to, že už se prakticky nic nestaví, všechno se dá instantně koupit...
Plošný spoj po "odůlčíkování podle upravené foto předlohy na papíře jsem nakreslil lihovým fixem a vyleptal v chloridu železitém, jako se to dělávalo kdysi. Jediný pokrok je ten lihový fix namísto trubičkového pera :-). Krabička je z ohnuta z pozinkovaného plechu. Udělal jsem si tento modulátor pro radost. Kvůli ceně se to absolutně nevyplatí. Modulátor neboli malý vysílač má opravdu kvalitní modulaci, můj starší výrobek viewtopic.php?f=4&t=461&p=1903&hilit=mo ... 1tor#p1903 je v tomto ohledu o něco horší, i když jinak funguje též dobře. Případné další dotazy na můj mail ok1cdg@c-box.cz rád poradím zdarma, pokud bude potřeba a bude-li to v mých silách.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Jan55 » 22.09. 2020, 09:37

Milane: Děkuji za odpověď, no tak budu tedy bastlit stejně jako to máš Ty. Myslel jsem si, že k tomu bylo klišé, proto jsem se ptal. Ale nevadí, aspoň si zase vzpomenu na doby, kdy jsem to takto dělal také a někdy už i fixem na DPS. Někde jsem viděl i nějaký návod udělamý z 1MHz krystalového oscilátoru, ten se mi i podařilo koupit a mám ho uložený na správnou dobu(což je asi už teď) v šuplíku. To by asi bylo nejednodušší, zatím s tím nemám žádnou zkušenost. Jinak díky za tu stránku z minula o modulátorech zde , časem se na to zapomíná a myslím si, že se to bude hodit i dalším bastlířům, co to neznají z dob minulých :thumbsup: Hezký den.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Milan » 23.09. 2020, 14:05

Klišé bohužel nemám, všechno je to ruční práce... Ano s tímto instantním oscilátorem lze úspěšně sestavit modulátor. Schéma je třeba zde : https://cz.pinterest.com/pin/355432595563281642/
Co se mi nelíbilo, je jen jediný pevný kmitočet /a celá řada harmonických na násobcích základního kmitočtu/ , dále nízký vf výkon. Modulace nebyla až taková špatná. Transformátor by měl být nejlépe z elektronkového jednočinného konce s mezerou. Ovšem za cenu horší kvality modulace to funguje i se síťovým.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Osud AM vysílání se pomalu naplňuje....

Příspěvek od Jan55 » 24.09. 2020, 09:13

Milane: Díky za odpověď. Zatím na to stejně nemám moc času, momentálně dělám před zimou opravy betonu vjezdu ke garáži, tam se bohužel teď dost vyblbnu. Snad přes zimu se k tomu dostanu. Hezký den Honza.
Odpovědět