Tesla 527A Melódia

Vše okolo historických rádií
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od jirka5 » 17.07. 2020, 12:27

U nás zapovězeným tématem rozšíření starých radiopřijímačů o rozsah FM se zabývá i pan Heigl z Rakouska. Používá při tom upravená "pouťová" rádijka. U nás se podobná "chrastítka" dají koupit ve vietnamských obchodech. Otázkou je, jestli ještě mají analogové ladění (příspěvku jsou totiž už letité) a jaká je jejich kvalita. Jak říkám - téma u nás zapovězené, avšak až po 31.12.2021 české AM vysílání oněmí, možná se názor změní.
http://www.radio-ghe.at/neuetechnik/scanradio.htm

Něco o čištění brokátu je v tomto vláknu:
viewtopic.php?f=4&t=493&hilit=%C4%8Di%C ... ok%C3%A1tu
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Jan55 » 17.07. 2020, 13:55

jirka5 píše:
17.07. 2020, 12:27
Díky za odkaz, ta pěna mě napadla také, jen si pamatuji a možná jsem to dělal už kdysi blbě, vždy jsem to měl moc mokré, když jsem potřeboval na koberci to vyčistit. Suchou pěnu jsem nějak neuměl, nečistila. No a právě na desce od Máje tomu mokro neudělalo dobře. Možná pokud tam nejsou přímo fleky, jako jsem to měl na první desce, to radši nechat s menší špinavostí, než to pokazit. Zkusím ještě něco pohledat a uvidím co bude lepší.
Jo a díky taky za odkaz na německou stránku i když moc jsem nepochopil proč zrovna tohle :)
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Milan155 » 17.07. 2020, 14:04

Co se týče barvy dýhy , je to s bleskem různé a není to moc reálné, viz třeba další obrázek. K čištění brokátů snad jen to, že to prostě neumím a na netu zveřejněné návody mně nikdy nefungovaly. Jakmile to i málo něčím namočím, obvykle proleze buď klíh ( u starších) nebo mořidlo ozvučnice a také stoletá špína. Když to sundám , buď se to rozpadá , nebo se to srazí a už je to malé. Jediný, kdo to snad opravdu umí, je nějaký rusák na jednom německém foru, smekám klobouk, nádhera. Ale tvrdí tam, že látka musí vždy dolů z ozvučnice . Jak to ovšem sundavá , aby se to nenamočilo a nesrazilo , to tam nepíše, evidentně se restaurováním živí a tak to neprozradí.
K laku - lakuji zásadně kvalitním štětcem syntetikou S1002 , podklad různě , nikdy fermež , to jsem jednou zkusil
a pak 3 měsíce čekal na vytvrzení laku a stejně to nebylo ono.
Web p.Heigla znám , sám jsem si již mnoho destiček s kompletem vkv navrhl, vyleptal a osadil , třeba kamarád
to chtěl pro ženu do T58 . Není to nic těžkého , používám na to Layout od Abacomu a desky nažehluji z předlohy z laser. tiskárny a leptám v chloridu želez. Osobně se přikláním spíše k vestavbě dovnitř než k modulátoru . K tomu je vhodný TDA7088 nebo jeho čínské klony ( SC1088, CD9088 atd.) , protože je lze ladit potenciometrem , který v rádiu současně zastává funkci paměti naladění po vypnutí. Tzv. scan rádia nejsou vhodná, po každém vypnutí se musí znovu najít žádaná stanice ( a já tu třeba ČRO2 na fm mám asi 5x) nebo musí být připojena stále baterka a vyp/zap tlačítko, a ty tlačítka není v rádiu kam dát. A nelze to spojit se stávajícím lad. mechanismem . Teď jsem použil klon SC1088 za pár korun u ebay , na destičce mám místo na 1st. vf předzesilovač s BFR93A , ale nakonec jsem jej tam nedal, citlivost je vynikající, větší by byla zbytečná , AFC by to množství stanic neudrželo
a skákalo by to jinam.
Přílohy
P7140533.JPG
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Jan55 » 17.07. 2020, 14:11

Fakt je to nádherná práce, to se musí nechat. Tak lakování štětcem si někdy někde musím vyzkoušet, aby mi to na svislých plochách nestékalo. Kde bereš tolik času to vše zvládnout za tak krátkou dobu :?: Díky :thumbsup:
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Milan » 17.07. 2020, 18:15

Doplňuji k tématu čištění brokátů -
pokud se brokát z přijímače úspěšně odlepí, tak k zabránění jeho třepení na okrajích a u výřezu pro magické oko se dočasně podšívá bílou silnější látkou, neprat v horké vodě a už vůbec ne s agresivní látkou jako je třeba Vanish...
příklad vypraného brokátu : http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... 010011.JPG
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Milan155 » 17.07. 2020, 18:30

Téma brokátu mě moc zajímá . Jak brokát nalepený třeba černým zasviněným klihem odlepím , aniž bych jej namočil ? A jak pak zabráním při usychání látky po odlepení sražení ( mně se to srazilo klidně i o 1/4 i ve studené vodě ) ? Díky za radu , je-li to řešitelné .
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Jan55 » 18.07. 2020, 07:49

Milan155, no přesně tohle se mi stalo, copak to smrsknutí, to se dalo trochu vytáhnout, ale to třepení hlavně v dírkách je na prd. Na FB někdo z tohoto důvodu se rozhodl, že si sám utká novou látku na Romaci, což nakonec po hodinách práce udělal a vypadalo dost dobře. Ale takovou cestou bych nešel, ani on už né. Benzin by na to asi nepomohl. Snad zkusit to savo nějak lehce postříkat, ale nevím, jestli by to časem pak neublížilo té staré látce. Asi to zkusit někde na kusu jiné látky. Ale stejně by to savo asi muselo být ředěné, nebo ta koncentrace co je v těch lahvích je dobrá? Kdyby to šlo jen postřikem, tak by to bylo ideální.
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od jirka5 » 18.07. 2020, 11:06

Tak Savo určitě ne, koncentrace v lahvích je pekelná, obsahuje chlór, i ve značně zředěném stavu látku odbarvuje, při postříkání by vznikly neodstranitelné vybělené šmouhy (i na oblečení, člověk ani neví jak).
Jednou jsem vyzkoušel "prostředek k šetrnému čištění koberců Hitex". Naředil jsem to od oka koncentrovanější než doporučují na koberce, nanesl a vytíral houbičkou a nakonec vysál vysavačem jako koberec a nechal vyschnout. Kupodivu to dopadlo dobře a nic se nerozpadlo, ani neodlepilo, ale může to být náhoda. Možná by šel použít tímto způsobem i nějaký prací prostředek na záclony.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Milan155 » 18.07. 2020, 14:17

Obdržel jsem od několika kolegů dotazy na realizaci části vkv , tj. vlastní obvody a pohon ladění . Chystám se návrh
plošného spoje trochu učesat a udělat si pár funkčních destiček do zásoby . Jakmile to bude , dám sem na forum podklady .
Bohužel dnes ráno jsem se při pokusu o zatopení v dílně u kamen nějak blbě zvrátil a na čas si zlikvidoval koleno
a mobilitu. Švagr mě transportoval do špitálu , naštěstí nic krom "měkkých" částí poškozeno není , prý se vymknutá část zase vrátila sama zpět, ale samozřejmě trošku se to uvnitř dodrbalo. Teď tu sedím u počítače s ledem na koleni nadávám na svoji nešikovnost , holt staroba si vybírá svoje daně :) . Tak poprosím o trpělivost .
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Jan55 » 18.07. 2020, 17:59

Ajaj, tak to je smůla, tyhle zvrklé klouby pak dost dlouho bolí, tak snad se to brzy vylepší. Jo už nejsme tak obratní jako když nám bylo aspoň 30, taky občas vrávorám a to nepiju, možná proto. Ale nízkej tlak taky dělá své.

Dneska jsem trochu chtěl vyčistit opatrně ten hadr na repro u Máje 623, dělal jsem to opatrně, trochu se to zlepšilo. Ale ještě se mi to zdálo, že by to něco chtělo, no a pak už se to jen zhoršovalo a nakonec to dopadlo tak, že je hadr dole z desky a dělám mu lázeň, abych tak nějak vylepši jeho barvu. Ale co jsem zjistil, ta látka se bude muset nejdříve po zdárném vyprání napnout a nechat uschnout, to je právě to proč se nám to smrskne. Až budu mít nějaké dobré úspěchy, tak dám vědět.
Odpovědět