TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 09.06. 2021, 21:07

Ahoj,
renovoval jsem telku Tesla 4002A a troufnu si říci, že poměrně úspěšně. Televize má slušný obraz a výborný zvuk a pracuje i při dlouhodobým provozu zcela stabilně, bez nutnosti zásahů. Přesto bych potřeboval probrat některá specifika s někým kdo o těchto televizorech něco ví.

Než se rozepíši, je tu někdo kdo má nejlépe osobní zkušenosti s opravami a provozem prvních čs. televizí?

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 21.06. 2021, 21:14

Jako nečekal jsem moc příspěvků, ale že nepřibude ani čárka...

Nicméně, rozvinu jeden problém se kterým jsem se u této TV potýkal. Kupodivu se týká zvukového doprovodu. Potýkal jsem se s nestabilním nastavením diskriminátoru. Jeho nastavení bylo velmi závislé na teplotě. Když jsem nastavil v měrném bodě B mezi odpory R47 a R48 0V po doporučených 20 minutách chodu, tak po dalších třeba 2 hodinách provozu se napětí v tomto bodě dostalo dost do plusu a zvuk byl zkreslenej. Když jsem provedl korekci, tak byl zvuk zkreslenej po studeným náběhu a napětí v měrném bodě bylo dost v mínusu.

Nebudu popisovat co všechno jsem postupně zkusil, protože jsem vyměnil úplně všechno vč posledního mezifrekvenčního trafa, mraky hodil laborování a výsledek nula - chovalo se to pořád stejně.

Už jsem nevěděl co a vzhledem k tomu, že před časem jsem restauroval Akvarela u kterého je zvuk bezvadný jsem se rozhodl druhý mezifrekvenční stupeň přestavět podle něho. Měl jsem tu vrak Athose, tak jsem z něj vzal MF trafo a další součástky kolem druhé MF elektronky a to jsem vestavěl do 4002A. Použil jsem tedy i 6F36 místo 6F32 a 6B32 místo 6B31 a celý druhý stupeň vč. neutralizace 6F36 a nf korekcí jsem zapojil podle Akvarela. Diskriminátor tedy nahradil poměrový detektor. Po sladění je zvuk zcela bezchybný, bez jakéhokoli vrčení při titulcích a velmi kvalitní. Troufnu si říct, že kvalita přednesu je lepší něž u zmíněného Akvarela na což má ale svůj vliv umístění reproduktoru na čelní ploše. Teplotní stabilita je též bezproblémová.

Někdo možná namítne, že je to hanobení historické věci, ale úprava není moc zjevná, elektronka je schovaná pod krytem a MF trafo má stejný tvar. A já televizi normálně používám a nehodlám se jí zbavovat.

Proč to ale píši. Momentálně renovuju další tuhle telku - verzi bez radia. Obrazovou část mám již oživenou a momentálně probíhá kompletace jednotlivých šasí. Zapojení zvukové mezifrekvence jsem zatím nechal v původním stavu. Jsem zvědav jestli bude stejný problém....

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 21.06. 2021, 22:03

Je to krásné, jak kdyby ta TV právě vylezla z fabriky.
Obdiv!

To, že nikdo neodpovídá mne taky překvapilo, asi tím vedrem kolem.
Nějaké 4001/4002 máme ve sbírce historické techniky v ČT na KH, něco renovované, jiné před renovací, víc by ti k tomu mohl říci Vláďa Bradáč či Honza Podhajský, já jsem momentálně od televisorů vzdálen, v současné době mám dost co dělat s repasí/resuscitací zoufale beznadějných vraků německé druhoválečné (trofejní) techniky a přípravy historického radioharaburdí pro nadcházející Polní Den.
Ale pokud bys měl ke 4001/4002 nějaký konkrétní dotaz, pokusil bych se zajisté něco k tomu vybrat z mé čím dále děravější paměti.
Hodně zdaru a měj se fajn,
V.R.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 21.06. 2021, 22:30

Díky za reakci.

S Vláďou Bradáčem jsem uvedený problém telefonicky řešil. Bohužel mi nedokázal poradit, jen mi potvrdil správnost mých jednotlivých kroků. Vzhledem k tomu, že signál to dostává přes modulátor MD-5 a mezinosnému systému odběru zvuku padly podezření jestli stabilita obou nosných od sebe je dostatečně stabilní. Podezření se ale nepotvrdilo, protože po přestavbě na poměrový detektor je vše OK. Nehledě na to, že ostatní telky s ním šlapou bez problémů. Zkoušel jsem volat i Martinu Hájkovi, bohužel též ho nenapadla možná příčina problému.

Ono když se podíváš na schéma té zvukové mezifrekvence, tak to nastavení pracovního bodu zejména druhé elektronky je trochu zvláštní. Stínící mřížka je podle mě přetížená. Zkoušel jsem zapojení upravit podle první série těchto TV, kde ty pracovní podmínky elektronek jsou podle mého názoru lepší a i když se celkový parametry zlepší, problém s diskriminátorem zůstává.

Pokud i tato TV bude mít stejný problém, tak nevím co s tím udělám. Dalšího Athose na ND nemám abych z něj mohl vzít MF trafo. Mám tu ale Astru na ND, ta ho má též kulatý, takže to by se tam také patrně mohlo použít.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 23.06. 2021, 17:37

Takže namontoval jsem jednotlivý šasi na dřevěný rám a pospojoval je upraveným svazkem kabelů - předělávám T4002A na T 4001A-b. Důvod je ten, že verzi bez radia se mi nedaří sehnat a další velká bedna si musí obhájit svoje místo.

Po zapnutí se projevilo jen pár drobných chybiček kterých jsem se dopustil - ty jsem odstranil a televize funguje. VF díl bude chtít sladit - obraz je trochu rozmazanej, ale nic tragickýho, zato zvuk stojí za prd - jde slabě a silně vrčí. Ve VF díle jsou nový elky, takže jen nechám dvě hodiny zahořet a pak celou telku sladím.

Obrázek
Obrázek
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Milan155 » 23.06. 2021, 19:54

K technice se ti nevyjádřím , nemám s touhle strojovnou zkušenost, ale máš to opravdu nádherně opravené a vycíděné , dovedu si představit tu práci s tím. Až se člověk zastydí , jak to někdy odbývám :) .
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 24.06. 2021, 21:36

Díky za pochvalu - ale ty taky umíš - ta Opera je parádní.

Tuhle telku jsem musel čistit mokrou cestou kvůli většímu zasvinění. Znamenalo to ji rozmontovat na jednotlivá šasi, z nich demontovat trafa, vychylovačky apod. Zdroj jsem měl zcela rozmontovanej. Trafa a tlumivky byly orezlý, takže je bylo třeba drátěným kotoučem odrezit a natřít izolačním lakem. Naštěstí materiál šásek nebyl nikde rezavej, nebo zoxidovanej. Amatérských superzásahů tu bylo minimum.

Jinak celou televizi jsem sladil přesně podle předpisu - mám TV generátor BM 261. Kvalita obrazu se zlepšila a zvuk byl taky ucházející. Tak to alespoň bylo když jsem hned po sladění na anténní vstup přivedl signál z RF modulátoru. Poté jsem televizi vypnul a nechal ji hodinu v klidu aby zcela vychladla. No a zázrak se nestal - zvuk opět v prdeli, nastavení diskriminátoru zcela rozhozený. Tady přitom bylo zapojení zvukový mezifrekvence origo z fabriky bez dalšího zásahu - já jsem jen vyměnil asfaltový blokovací svitky.

Pokud nikdo nepřijde s nějakým spásným nápadem, který jsem ještě nezkusil, tak se tam stěhuje MF trafo z Astry a zapojení upravuji na poměrový detektor podle Akvarela, stejně jako tu T4002A.

Obrázek
Obrázek
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od jirka5 » 25.06. 2021, 10:13

Musím vyjádřit upřímný obdiv nad tvou prací. Musím se přiznat, že kdykoliv mi tato telka přišla pod ruku, tak jsem ji vždy poslal dál, už kvůli jejím nadrozměrům a nadváze, o vydatném zasvinění ani nemluvě.
Chtěl jsem se zeptat, jak přesně krmíš televizi signálem, jaký používaš modulátor? Nákup modulátoru z Číny jsem prošvihnul. Ale myslím, že stejně žádný neměl výstup v I. až III. TV pásmu a mezinosný kmitočet 6,5 MHz a ta "přímozesilující krystalka" umí stejně jen R1, event. R2.
Dále píšeš, že v telce nebylo mnoho amatérských superzázahů. K čemu potom sloužil DIN konektor na zadní straně zvukového šasi? Nesnažil se někdo "nacpat" zvuk do telky na základní úrovni, právě kvůli problémům
s diskriminátorem?
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od houmr » 25.06. 2021, 11:12

Pokud by jsi se rozhodnul jít znovu cestou toho Athose, myslím, že bych tu šasi z něho našel, možná i nekomletní celou TV.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 288
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Tesla 4002A (4001A) renovace - konzultace

Příspěvek od Jardak » 25.06. 2021, 15:45

Co se týče krmení signálem, tak s tím není vůbec žádný problém. Mám polský modulátor MD-5 i jeho stereofonní verzi MD-5s a dále Terru MT-21P. Všechny je možné přepnout do prvního kanálu a subnosnou zvuku přepnout na 6,5 MHz. A se všemi to chodí výborně. Výstupní signál je poměrně silný - regulace vstupní citlivosti/kontrastu je nastavená v cca první třetině rozsahu potenciometru.

Ten DIN konektoru u T4002A byl zapojenej jako přípojka k magnetofonu. Teď už k němu není připojený nic, nechal jsem ho ale na místě aby v šasi nebyla díra.

Amatérskými superzasahy myslím různé větší překopávky nerespektující základní pravidla.
Odpovědět