Tesla Jasmín

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 803
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Tesla Jasmín

Příspěvek od Milan » 14.03. 2020, 15:01

Nedávno mi kamarád přivezl ze sběrného dvora tuhle zajímavou televisi. Já televisory nesbírám, nemám na to patřičné prostory a ani zbytek rodiny z tohoto přírůstku není vůbec nadšena. Proč sem ale vkládám tento příspěvek je také fakt, že bych se o tomto televisoru /dále budu používat raději TVP :-) / rád něco dozvěděl.
Zajímavá věc je, že byl vyroben ve spolupráci s PLR, tedy Warszawske Zaklady Telewizijne. Zde bych se zeptal proč tomu tak bylo, když u nás probíhala výroba v Tesle Orava ? (nikdy jsem se o historii výroby TVP na našem území nezajímal, tedy nevím, našel jsem jen poznámku, že výroba byla násilně přerušena?) Další indicii o tomto TVP, kterou se mi podařilo zjistit, je, že nebyl oblíben pro svoji vysokou spotřebu a poruchovost. A že byl ve své době oproti našim Oravám zastaralý.Zde bych si nebyl také docela tak jistý, protože součástky použité v tomto TVP, ovšem kromě polských elektronek, což je asi největší bolest, jsou poměrně kvalitní. Zejména pak svitkové kondenzátory, které už v té době byly prozíravě zalité do epoxidového pouzdra ! Také provedení objímek elektronek a systému plošných spojů je na docela dobré úrovni. Co se týče spotřeby a počtu elektronek tak to nevychází nejhůř, třeba ve srovnání s Oravou 219. Jako zbytečný luxus se mi zdá použití push-pull zapojení v nf zesilovači a elektronky EAA91, v mf zvuku jsou již transistory... Byl bych proto rád, kdyby se k tomuhle vyjádřil někdo znalejší a i případně napsal něco ze své praxe, pokud tyto TVP opravoval / renovoval.
Nyní k samotnému TVP. Jelikož jsem byl zvědavý jak přibližně na tom tenhle TVP je z elektrického hlediska, tak jsem ho po naformování elytů připojil přes regulační trafo na síť. Po nažhavení elektronek začal reagovat nf zesilovač avšak neběžel KSŘ. Ten po nějaké době naběhl a obrazovka začala jasit. Ovšem v elektronce PL 500 brzo začaly nastávat výboje. Tohle způsobovalo špatné vakum, po její výměně za jinou KSŘ běží. /vazební kondenzátor C230 a velikost záporného předpětí jsem pochopitelně také zkontroloval/ Další problém byl se snímkovým rozkladem, obraz byl ve spodní části přeložený a nebyl až do konce spodního rohu obrazovky. Prověřil jsem součástky v okolí PCL805,C232,C310,C411,C211, avšak po měření napětí jsem došel k závěru, že pentodová část polámané lampy :-) nasazuje mřížkovou emisi. Sáhl jsem tedy do svých skromných zásob televizních lamp, novou nemám a vybral jsem tu která fungovala nejlépe ze 4 kusů... Zdroj televizního signálu/modulátor nemám. Tedy pátrat dál se mi nechce, i když opravovat TVP je daleko zábavnější než rádia. Ale v rámci klidu budu muset televizor rozebrat, což je škoda a využití součástek je problematické...
Rozhodl jsem se tedy, že pokud někdo TVP chce, je u mě k osobnímu odběru. Vyměnil bych jej za nf výstupní transformátor z TVP kde se používá elektronka PCL XX, viz. poslední obrázek. Zadní stěna je. mail: ok1cdg@c-box.cz
Přílohy
2a.jpg
1b.jpg
1a.jpg
Naposledy upravil(a) Milan dne 14.03. 2020, 15:06, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 803
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla Jasmín

Příspěvek od Milan » 14.03. 2020, 15:01

a zde mnou sháněný výstupní transformátor
Přílohy
2b.jpg
elka
Příspěvky: 136
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: Tesla Jasmín

Příspěvek od elka » 15.03. 2020, 10:18

Jasmín jsem za dávných dob někomu opravoval, ale byl mi nesympatický svým masívním provedením. Jeho novější obdoba s UHF pásmem Lilie se mi zamlouvala daleko více. Tento model měl kromě docela pěkného designu vynikající obraz - jeho obrazovka měla kontrastnější kresbu než naše Tesly a takový jakoby nádech do modra.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 121
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Tesla Jasmín

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 15.03. 2020, 14:33

Dlouho jsem Jasmín doma provozoval, získán byl za symbolickou cenu ze "zpětného odběru" někdy v roce 1972 (neměl "druhý program") a byl už zjevně jetý, provozován evidentně v kuřáckém salonu. Po doplnění UHF konvertorem (později vstupním dílem) nám doma sloužil až do té doby, než ho vystřídal (bazarový) BTV Tesla Spektrum, a pak ještě dlouho sloužil u známých na chatě. Důkladná impregnace tabákovým dehtem zjevně sloužila coby ochrana proti vlhkosti.

Můj Jasmín byl víceméně bezproblémový. Nejvíc jsem se v něm vrtal při vestavbě doplňku pro UHF, protože jsem si předsevzal využít originální válcovou stupnici UHF, když už tam byla namontována. Dost (a zbytečně) jsem se s tím vyvztekal, ale celkem ten bastl i fungoval.

V televisoru bylo několik elektronek Philips. Specielně PCL85, EY86 a obě EF184. Podle stavu zašpinění (zadehtování) tam snad byly už od výroby. Po celou dobu provozování jsem v televisoru žádnou elektronku neměnil.
Dvojčinný konec zvuku běhal velice pěkně, zvlášť když jsem používal externí reprobednu (coby podstavec pod televisor).

Zapojení Jasmínu bylo pro naše domácí poměry neobvyklé, nabyl jsem silného dojmu, že (i co do celkového konstrukčního provedení) se jedná o nějaký starší typ (licenčního?) Philipse. Co se závad na chassis týče, vyměnil jsem jeden odpor v separátoru synců, který změnil (zmnohonásobil) hodnotu. S čím jsem se však velice vyvztekal, byl kanálový volič, který nesmírně trpěl potřebou častého přepínání kanálů (kontaktoviny, studené spoje). Později, kdy jsem získal plnokrevnou vstupní jednotku UHF a odpadla potřeba přepínání VHF kanálového voliče, tyto problémy ustaly.

Potvrzuji velmi dobrou kvalitu i trvanlivost polských zalitých kondensátorů, použitých v tomto TVP. Kvalita polské obrazovky (Zelos) také velice dobrá. Též potvrzuji lehce namodralý odstín jejího luminoforu.

Lilii máme ve sbírkách pro dny otevřených dveří ČT, Jasmín tam nemáme. Projednám s kolegy, zda by mohl být akceptován.

Tož tak asi.

Hodně zdaru, světu mír, ať ho nesežere vir :-)
hakz
Příspěvky: 17
Registrován: 14.09. 2016, 11:52

Re: Tesla Jasmín

Příspěvek od hakz » 18.03. 2020, 18:48

Transformátor 9WN 676 26 mám, je funkční, využití pro něj nemám, tak Vám ho rád zdarma věnuji. Jen nevím, jak s dopravou, osobní předání možné v Jihlavě (příp. na D1) nebo v Praze nebo na setkání HRČS v Jemčině či Třešti. Popřípadě přes Zásilkovnu (služba Mezi námi za 65 Kč). Na poštu se mi za současné situace moc nechce.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 803
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla Jasmín

Příspěvek od Milan » 20.03. 2020, 18:04

Děkuji Vratislave za vyčerpávající odpověď, jsem potěšen, bylo to hezké čtení, VY 73.
Dodávám, že televisor se nachází v Nýřanech tj. u Plzně.
Budu ho tu skladovat tak dva měsíce a pak už se něco musí stát...

Pane Hák, psal jsem mail, velice děkuji za nabídku nf transformátoru, určitě bych ji rád využil !
oravan
Příspěvky: 156
Registrován: 25.09. 2012, 18:57

Re: Tesla Jasmín

Příspěvek od oravan » 07.05. 2020, 23:04

Kurnik TV je paradny ale žiaľ satam neviem dostať som poloimobilný a tak mi cestovanie robi problém . :thumbsup:
Odpovědět