Stránka 1 z 1

TESLA EV301

Napsal: 13.05. 2026, 16:03
od Vrzi
Našel jsem v mých zásobách elektronku Tesla EV301. V mě dostupných katalozích jsem ji nikde nedohledal.
Vznáším proto dotaz o jaký druh elektronky se jedná a jaké je její použití. Také bych rád znal zapojení patice.

děkuji Vrzi

Re: TESLA EV301

Napsal: 13.05. 2026, 16:53
od Vratislav-OK1ZAF
Zdravím!

EV301 je vojenské značení elektronky Tesla RL15A.

RL15A je přímo žhavená výkonová pentoda s anodovou ztrátou 20 W, vhodná jako zesilovač výkonu pro vysoké kmitočty až do 60 MHz.
Je odvozena z německé vojenské elektronky RL4,8 P 15, elektricky je s ní shodná, odlišná je patice. Ta je u RL15A totožná s typem 6L50

RL15A byla použita v radiostanici RM31.

Tato elektronka byla vyráběna ve dvou versích, lišících se mechanickým provedením anody. Elektricky byly obě verse stejné.
Tož tak asi.

Re: TESLA EV301

Napsal: 13.05. 2026, 17:00
od Vrzi
Vratislave velice děkuji za vyčerpávající informaci.

Re: TESLA EV301

Napsal: 13.05. 2026, 19:12
od Jan55

Re: TESLA EV301

Napsal: 15.05. 2026, 13:13
od Peca
Já bych měl jen takovou technickou, že ta patice není shodná s 6L50. RL15A má ten kovový límec, který slouží k zajištění proti pohybu. Nejsem si jistý, jestli jsou všechny druhy objímek univerzální pro oba druhy téhle patice.

Teď se ještě dívám, že ta RL4,8P15 má v sobě navíc detekční diodu, to je tedy zajímavost :shock:

Re: TESLA EV301

Napsal: 15.05. 2026, 21:51
od Vrzi
Ano, patice není shodná s 6L50.
Vrzi

Re: TESLA EV301

Napsal: 16.05. 2026, 17:49
od Jan55
Vrzi píše:
15.05. 2026, 21:51
Ano, patice není shodná s 6L50.
Vrzi
Jak jsem se o to začal zajímat, tak asi chtěl pan Vratislav napsat toto:

Pouze koncová elektronka RL15A (krycí název EV 301, původní označení TESLA Rožnov bylo 5L50) vysílače RM 31 je odlišného provedení s devítikolíkovou celoskleněnou paticí B9G. Takže asi to neměla být 6L50. Nebo se i já mohu mýlit.