Tesla 527A Melódia

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Milan » 24.07. 2020, 16:53

Osobně jsem nikdy nezajišťoval brokát proti sražení. Při naškrobení se s ním docela dobře pracuje a možná, že i to přispívá k tomu, že sražení je minimální, protože ve vlhkém stavu je látka přilepena k podkladu. Dále uvedený postup eliminuje dost častý fakt, že brokát je do přijímače nalepen deformovaný.

U Máje bych určitě před praním provedl podšití výřezů pro stupnice. Ale například brokát z 422U jsem vypral bez podšití okolo magického oka. K žádnému sražení při tomhle typu brokátu nedošlo.

Tak jasně, že nikdo nedá konkrétní návod. 100% výsledek je sehnat jiný brokát, který je poškozen minimálně, anebo repliku.

Brokáty jsou různých typů, sražení záleží na obsahu viskózy, šikovnosti, výsledek je značně ovlivněn tím čím byl brokát znečištěn a případně jak moc byl vystavený vlivu UV záření.
Při sejmutí některý typů brokátů je dobré se podívat jak vypadají z druhé strany, jestli by nešly obrátit.
Jiné typy většinou zahraničních přijímačů lze amatérsky zrenovovat tak, že se brokát přestříká vhodnou barvou buď na látky, nebo např. Marconi i barvou na vánoční ozdoby, tam jsou takové vzory, že tenhle postup je možný.

Varování, že se brokát může rozpadnout při použití agresivních čistidel jsem sem dal záměrně mně se to stalo. Je to na každém co použije, nechci nikoho strašit, tedy nevím co by mělo být na takovém upozornění špatného...

Lepší jak pěna ve spreji (kde je aktivní látka většinou čpavek) čistí aceton, ale je to obrovské riziko, záleží na konkrétním kusu látky, aceton je výborné rozpouštědlo. Též tetrachor, či trichlor, ty se ale v poslední době hůře shánějí. Zase si dovolím -pro někoho možná trošku špatně skousnutelnou poznámku- že se to může rozpadnout nebo proleštit až na ozvučnici, případně vypadat hůř než před čištěním (častý případ, ale zase platí, kdo nic nedělá nic nezkazí a také se nikam neposune) .
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Tesla 527A Melódia

Příspěvek od Jan55 » 25.07. 2020, 07:19

Milane, díky za odpověď a názor. Na tom upozornění o rozpadu jak si to napsal vtom jednom příspěvku to znělo jako dost výstražně, já jsem se s tím zatím nesetkal. Ale to neznamená, že by se to určitém případě nemohlo stát. Jasně, určitě záleží na tom jakému nepříznivému stavu byl brokát vystaven, ale to se většinou už pozná při pohledu na něj, vyšisování, určité známky začínajícího rozpadu a další známky nekvality. Tam se s tím musí zacházet jinak a opatrněji, možná s ním radši nic nedělat. Takže v tom nebylo nic špatně, prostě každý na to má nějaký svůj názor a tak se vždy nemusí s tím ztotožnit. Nevím, jak to tedy je možné, že se Tobě nesráží, zatím když jsem namočil brokáty a pak uschly, tak vždy se srazily o nějaký kousek, práno ve vlažné vodě. Zkusím někdy to škrobení, třeba to nedovolí se srazit, nevím, za zkoušku to stojí. Ani už nevím, jestli se dá ještě koupit, nikdy jsem se po něm nescháněl, tak nevím. Jen si pamatuju, že s tím máma nějaké prádlo škrobila, ale to je už sakra dávno. U toho brokátu z Máje mě to taky napadlo ty díry obšít, jenže až po sléze. Takže až ho případně budu ještě někdy dělat, tak už budu chytřejší.
Prostě vyzkouším Tvé zkušenosti a jestli jsem se Tě nějak dotkl v mém příspěvku, tak se omlouvám :)
Odpovědět