Dotaz na původ a hlasitost historického reproduktoru (tzv."amplionu")

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Tom
Příspěvky: 2
Registrován: 26.05. 2024, 14:55

Dotaz na původ a hlasitost historického reproduktoru (tzv."amplionu")

Příspěvek od Tom » 26.05. 2024, 15:27

Zdravím všechny odborníky,
mám dotazohledně původu a také hlasitosti starého reproduktoru. Ten jsme doma vždy měli jako dekoraci. Na jeho původ se už otce bohužel nezeptám. Nějaký rok už jej mám jako dekoraci já a rozhodl jsem se k němu něco zjistit. Nemá žádné označení výrobce. Zajímalo by mě, zda byl kdysi součástí nějakého rádia, případně jakého. Také zda jde identifikovat výrobce a jeho stáří? Ikdyž je lehce odřený, tak má krásnou patinu. Předpokládám, že při případné renovaci bude patina "cennější" než nová barva?

Po zapojení na zesilovač od mikrosystému Technics hraje velmi tiše, ikdyž je zesilovač na max. hlasitost. Předpokládám, že kolečkem zespod by měl jít zesilovat, ale hlasitost na otočení kolečka nereaguje. Jen se zdá, že lehce moduluje zvuk. Před lety jsem jej měl rozdělaný a nasazoval tam myslím do původní polohy nějaký mechanismus (pravděpodobně ten zesilovací). Až poté začal hrát. Jsou v něm původní součástky. Nejsem odborník a proto se ptám zkušenějších a z oboru znalých. Uvažuju jej nějak oživit, aby mi jen nestál na polici. Žena z něj doma trošku "roste", ale už si na něj zvykla. Třeba by jej měla radši, kdyby občas i něco zahrál :) Jak byste jej v mém případě třeba využili Vy, aby se na něj jen neprášilo?

Prosím tedy o nějaké reakce. Hlavně na jeho původ, předpokládané stáří, čeho byl součástí a co ta jeho hlasitost? Je použitý zesilovač nedostatečný anebo by v nějaké konkrétní součástce nebo mechanizmu mohla být závada.
Přílohy
20240526_152753.jpg
20240526_153214.jpg
20240526_153157.jpg
20240526_153147.jpg
20240526_153130.jpg
20240526_153116.jpg
20240526_153047.jpg
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Dotaz na původ a hlasitost historického reproduktoru (tzv."amplionu")

Příspěvek od Jan55 » 26.05. 2024, 17:20

To je vysokoohmový reproduktor pro stará lampová rádia. Pro zapojení na moderní techniku se vůbec nehodí, protože má odpor v kiloohmech a dnešní technika má asi 4-8 ohmů, proto hraje slabě.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Dotaz na původ a hlasitost historického reproduktoru (tzv."amplionu")

Příspěvek od Jan55 » 26.05. 2024, 17:22

Jo a typ a výrobce zkuste hledat pomocí Lens vyhledávače obrázků, mohlo by to pomoci.
Jano
Příspěvky: 143
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: Dotaz na původ a hlasitost historického reproduktoru (tzv."amplionu")

Příspěvek od Jano » 26.05. 2024, 17:29

Jedná se o trychtýřový reproduktor z dvacátých let, který se tehdy přikupoval k rádiím jako varianta na sluchátka. Vyráběla se spousta typů vzhledově skoro stejných. Zkuste najít někde aspoň část loga výrobce. Možná si někdo vzpomene. Reprodukror má vstupní impedanci kolem dvou tisíc ohmů, na nízkoohmový výstup zesilovače tedy skoro nehraje. Můžete zkusit připojit výstupní transformátor z elektronkového rádia výstupem na zesilovač a vstupem na reproduktor. V každém případě bude reprodukce plechová a celkově otřesná.
Tom
Příspěvky: 2
Registrován: 26.05. 2024, 14:55

Re: Dotaz na původ a hlasitost historického reproduktoru (tzv."amplionu")

Příspěvek od Tom » 26.05. 2024, 18:06

Děkuji za vysvětlení té hlasitosti, časový odhad a tipy k identifikaci. K tanci a poslechu pravděpodobně nevyužiju, protože zařízení, na které bych jej připojil mít ani v budoucnu nebudu. Ten Google lens mě nenapadl. Potvrdil, že těchto reproduktorů bylo vyráběných spousta téměř vzhledově identických. Koukal jsem se podrobněji a ani náznak loga na žádné z jeho částí jsem nenašel.
Pokud by ještě někoho k němu něco napadalo, tak budu rád.
Uživatelský avatar
Petr Fridrich
Příspěvky: 54
Registrován: 25.06. 2016, 01:28

Re: Dotaz na původ a hlasitost historického reproduktoru (tzv."amplionu")

Příspěvek od Petr Fridrich » 26.05. 2024, 20:11

takové "noname" reproduktory se občas vyskytují, pocházejí z doby kdy rádio bylo mladé a komponenty pro poslech rozhlasu dělal "kdo měl ruce", často malé firmičky nebo soukromníci pro které výdaj za raznici na výrobní štítek byla nezanedbatelná položka... Pokud si chcete poslechnout nahlas jak to tenkrát hrálo, stačí libovolné výstupní trafo z nějakého vraku elektronkového rádia. Původně sekundární vinutí (to na které se připojoval dynamický reproduktor) připojte na výstup svého zesilovače, ke druhému vinutí připojte ten troubofon a uvidíte. Není dobré to přehánět s hlasitostí, výstup zesilovače nebude dobře přizpůsobený, ale hrát to bude a tím kolečkem můžete najít optimální hlasitost při minimálním zkreslení.
Odpovědět