Brum buzeneho reproduktoru

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Petr_Ch1
Příspěvky: 4
Registrován: 01.04. 2022, 15:28

Brum buzeneho reproduktoru

Příspěvek od Petr_Ch1 » 01.04. 2022, 15:33

Dobry den, renovoval jsem radio osazene buzenym reprodutorem (MK479). Poradil by mi nekdo, jestli se da utisit brum zpusobeny budici civkou (field coil)? Filtracni elektrolyty jsem uz navysil na 2x 47uF. Dekuji, Petr
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Brum buzeneho reproduktoru

Příspěvek od Milan » 01.04. 2022, 16:30

Na úvod pár tipů : je první elektrolyt odizolovaný do šáska izolační podložkou a druhý má spolehlivý kontakt se šásekm ? Je jisté, že brum vzniká budící cívkou ? Vyzkratoval jsi primár výstupního transformátoru a brum byl stále stejné úrovně ? Jaký teče anodový proud budícím vinutím ?
Petr_Ch1
Příspěvky: 4
Registrován: 01.04. 2022, 15:28

Re: Brum buzeneho reproduktoru

Příspěvek od Petr_Ch1 » 04.04. 2022, 11:43

Zdravim, diky za tipy. Elyt ma kontakt dobry. Pri vyzkratovani primaru vystupniho transformatoru se brum snizi, nicmene cast brumu zustane. Predpokladam, ze to je brum generovany buduci civkou reproduktoru. Budicim vinutim tece cca. 100mA (prijimac ma koncovku EL12).
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 870
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Brum buzeneho reproduktoru

Příspěvek od Milan » 05.04. 2022, 17:12

Odebíraný proud je OK, pro vyzkoušení teorie, že brum pochází z budící cívky je možné budící cívku odpojit, na místo ní zapojit odpor cca. 1k/15W a budící vinutí napájet z externího zdroje cca. 50-80V/DC, při tom dát pozor na aby maximální proud 100mA nebyl překročen. Nebo jednoduše zapojit jiný reproduktor s permanentním magnetem k výstupním transformátoru a tento nechat jen ve funkci filtrační tumivky.
Pak pátrat dál, také záleží jak velká je úroveň zbytkového brumu... Bylo by vhodné doplnit alespoň jeden dekuplační kondenzátor 4n7 k anodovému vinutí AZ12, někdy pomůže i navinout kolem pěti závitů izolovaného drátu( správný počet je třeba vyzkoušet) na budící cívku a tu pak zapojit do série s kmitací cívkou reproduktoru, při správné polaritě a úrovně napětí tohoto pomocného vinutí se zbytkový brum vyruší. Originál to však není.
Odpovědět