Talisman 305 - stupnice + zadní stěny

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisman 305 - stupnice + zadní stěny

Příspěvek od Balek » 29.07. 2014, 06:27

ta jakási cívka navíc je odlaďovač.
Štítek Telefunken je podle mne dodělaný a nepatří tam.
Ty stupnice Telegrafia a Telefunken jsou stejné ? Já to z té fotky nepoznám.

Moje domněnka je taková to:
První verze Telegrafia s plechovou ZS, po znárodnění totéž Tesla, (zde na foto se štítkem Telefunken), jediný rozdíl v nápisu místo Telegrafia je Tesla a zepředu se dal štítek Tesla.
Dále Tesla již dala na ZS zezadu pertinax asi kvůli bezpečnosti, proto je prolis "inverzní" aby bylo možno tento pertinax přichytit nýtama, a odlaďovač se již přesunul pod šasi. Viz moje foto zde: viewtopic.php?f=4&t=807
Knoflíky již mám nového provedení, nebo´t v osičkách jsou závity.
Ten kus se štítkem Telefunken má osičky čisté nebo se závity ?
Pokud má se závity tak tam patří již nové provedení knoflíků ryze Tesla, pokud je bez závitů tak to asi bude starší provedení než je ten můj kousek kdy ještě byli osičky bez závitu a tudíž starší verze knoflíků.

Poslední verze je již zcela jiná, s kulatýma mezulema, již standardním typovým štítkem Tesla s označením 305U a papírovou zadní stšěnou. Skříň již má vyllisovaný nápis Tesla jako součást bakelitového výlisku, a nikolivdo otvorů přidělaný nápis.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Talisman 305 - stupnice + zadní stěny

Příspěvek od Franta » 29.07. 2014, 08:39

Doplním, že knoflíky na Talismanu se štítkem "Telefunken" nejsou původní, prodávaly se v 50. letech min. stol. v každé elektře, v různých velikostech. Často je vidíme na různých amatérských výtvorech. Knoflíky zbývajících tří jsou původní, i když knoflíky u dolního Talismana vlevo s výliskem "Tesla" jsou novější verzí, na knoflíku vln. přepínače jsou číslice I-II-III.
Také souhlasím s Václavem, že štítek "Telefunken" je výsledek lidové tvořivosti.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 951
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Talisman 305 - stupnice + zadní stěny

Příspěvek od Jirka84835751 » 30.07. 2014, 15:17

Knoflíky na pravém spodním "Telefunkenu" jsou opravdu z dob , kdy se houfně prodávaly pro výrobu amaterských konstrukcí, jak bylo Frantou zmíněno. Také jich mám demontované z různých "úprav" nejen tesláckých přijímačů. Ostatní kousky raději nekomentuji, neb nemám možnost srovnání a moje 305U je získaná kombinace několika "šuplíkových zásob" :lol: .
ORAVA 132

Re: Talisman 305 - stupnice + zadní stěny

Příspěvek od ORAVA 132 » 31.07. 2014, 12:43

Mám přijímač TESLA TALISMAN s kovovou zadní stěnou stříbřenkou a pertinaxem ze zadu.Hranaté mezule.Stupnice je na stránce 1 a ze začátku.KV jsou na hoře a DV dole na SV poslední stanice je J.Č.VYS.pod tím 200m.To co prodávají nové stupnice na 305U je jiná.Prosím o vložení skenu této stupnice.Nechápu proč se plete do toho PHILETA která je posloužila tesle s mezulema!!Protože s hranatýma se tam nevešel elektrolit,Telegrafia ma elity pod šasi jako TESLA713.TALISMAN je pouze TELEGRAFIA vlastní konstrukce.Z PHILETY vznikl RYTMUS a má dokonce stejné knoflíky!!!!
jirka K

Re: Talisman 305 - stupnice + zadní stěny

Příspěvek od jirka K » 31.07. 2014, 19:48

Tak jsem podrobil talismana označeného Telefunken prohlídce. Označení bylo přilepeno, pod ním se objevily tři dírky, zř ejmě pro nápis Tesla. Po sundání knoflíků se objevily osičky bez děr. Stupnice je rozbitá a má KV nahoře DV dole přesně opačně než 305U. Na šasi je nápis patentová licence.Pro zadní stěnu jsou úzké drážky pro plechovou stěnu. Určitě je to pokračování Talismanu Telegrafia s nápisem Talisman Tesla se zadní stěnou s prolisy dovnitř, bez pertinaxové podložky. Zřejmě k tomu budou patřit i malé knoflíky jako u telegrafie. Vážení kolegové děkuji všem za informace i pomoc při odhalování zdánlivé záhady.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 951
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Talisman 305 - stupnice + zadní stěny

Příspěvek od Jirka84835751 » 27.12. 2021, 16:22

Trochu oživím toto vlákno vzácných univerzálů s názvem Talisman 305:

Vráťo,
ještě se stále nedá pro mně "sehnat" s Tvojí pomocí aspoň skříňka od 305U ? Zkus se dotyčného poptat, případně celá T305U mně do sbírky. Díky Ti předem za odpověď (předpokládám, že bude aspoň trochu přívětivá).
Zdraví Tě Jirka

PS kdyby Někdo věděl taky, dejte mi sem na vědomí - budu :D
Odpovědět