Formovací přípravek na elyty

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
hakz
Příspěvky: 24
Registrován: 14.09. 2016, 11:52

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od hakz » 08.05. 2019, 07:58

Pane Milane, proč zbytečně strašíte? Pokud jste si přečetl Vámi uváděný článek, tak je v něm přímo napsáno, že (cituji): "Porucha vznikla při běžném chodu přístroje." (konec citace). Tedy ne "Pokud bude patice nevhodně zapojená", jak uvádíte Vy. Navíc je v článku uvedeno, že za to mohl zkrat mezi vláknem a anodou usměrňovací elektronky a že je to porucha vzácná. Tato porucha vůbec nemá s formováním kondenzátoru nic společného a může vzniknout kdykoliv u jakéhokoliv rádia. Tak nestrašte zájemce o formování kondenzátorů, z logiky věci (v sérii zapojený omezovací odpor) je výbuch kondenzátoru při formování nepravděpodobný. Za dobu, kdy sbírám rádia, jsem viděl jen asi 4 bouchlé kondy a vždy to byl následek snahy původního majitele (laika) vyzkoušet, zda rádio po několika desetiletích ještě hraje.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 08.05. 2019, 19:41

Našel jsem ještě takový jeden příspěvek, možná, že pane hakz by se zrovna vám mohl hodit.
...neberte to osobně
Přílohy
Poslední-slova-před-smrtí.jpg
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 08.05. 2019, 20:30

A ještě bych tu měl jeden dobový obrázek, ať se držíme tématu. POZOR, nevhodné pro slabší povahy !
Přílohy
vybuch v prijimaci2.jpg
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 08.05. 2019, 20:42

a do třetice :D
Přílohy
vybuch v prijimaci3.jpg
hakz
Příspěvky: 24
Registrován: 14.09. 2016, 11:52

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od hakz » 09.05. 2019, 10:19

A všechno při formování přes odpor 10k, to je tedy smůla … :lol:
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 09.05. 2019, 14:53

:D to je pořádný pech.
Ale vážně, při formování v přijímači se mi osvědčila vyšší hodnota předřadného odporu cca. 33k. 10k je mnohdy na hraně a elektrolyt, který není v dobré kondici, se nebezpečně zahřívá.Některé elektrolyty, kupodivu Tesla, se mi nepodařilo naformovat ani postupným zvyšováním napětí. 10k je vhodný do univerzálů, nebo formovacího přípravku s jednocestným usměrněním sítě.
V dnešní době je možné udělat jednoduchý přípravek s mosfetem jako zdroj konstantního proudu, což není špatná vychytávka. Ale už je to složitější než s odporem :-) https://www.youtube.com/watch?v=X4B79BYIlbY pochopitelně zdroj se dá využít i ten co je v přijímači.
A dávat ledky do jednoduchého formovacího přípravku ? Pro jistotu jsem vložil výstražné fotky !
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Peca » 16.05. 2019, 09:00

V nejnepříznivějším případě se bude přes odpor 10k ten elyt ohřívat výkonem něco přes 2 W, což na výbuch normálního šroubovacího elytu nestačí. Souvislost rizika výbuchu s ledkami mi asi uniká.

Jinak k tomu obrázku s číslicí na zemi, tento obrázek koluje po internetu už delší dobu a četl jsem k němu hezký rozbor: když tam tu číslici malovali, tak určitě věděli, jaké číslo má vyjadřovat. Je potřeba se zamyslet nad souvislostmi, třeba jestli v okolí nejsou další čísla, podle kterých by správná poloha šla zjistit. Jinými slovy, pravdu má z těch dvou lidí jen jeden, ten druhý si to jen myslí a samozřejmě bude stát na svém, protože to přece vidí a je to pro něj jasné ;)
Odpovědět