AKAI GX 77 gumičky

Gramofony, kazetové přehrávače, magnetofony, reproduktory, zesilovače a další
Odpovědět
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

AKAI GX 77 gumičky

Příspěvek od Husky-John » 23.02. 2019, 23:07

Ahoj lidi.
Jsem vlastníkem tohoto magneťáku. A potýkám se s takovou věcí. Spadla gumička, co roztáčí ty velké setrvačníky. Otevřel jsem to a zarazila mně jedna věc. Ty jsou-vč. pohonného válečku na motůrku široké asi 15mm. Ovšem gumička jen 5. obojí přibližně. Navíc ten poháněcí váleček má tvar soudku. Tedy není divů, že to spadlo a vlastně po nandání padá pořád. Mám podezření, že předchozí majitel ji měnil, ale dal tam úzkou. Je to jen dedukce, ona kdyby byla víc široká, tak by se myslím i na tom soudku udržela. Neví někdo jak má být široká? Jo a vlastně dnes jsem to víc jak po roce celé zkoušel a ta středová kladka co zvedne pásek prostě odmítá putovat nahoru a dolů. Po zmáčknutí tlačítka to cvakne, uvnitř se jakýsi mechanizmemeček s pružinkama pohne, ale tím to hasne.
Na přiloženém obrázku je pohled na gumičku(nenasazenou) a setrvačník.
Byl jsem i na https://www.thakker.eu/en/ ale asi hledám blbě, nebo jsem slepý. V hledání na tento typ jsem neuspěl.
WP_20190223_19_32_47_Pro.jpg
Jsem z okresu Praha Východ a asi bych uvítal typ na člověka, který se s takovým přístrojem dokáže fundovaně poprat. Díky
Uživatelský avatar
Petr Fridrich
Příspěvky: 51
Registrován: 25.06. 2016, 01:28

Re: AKAI GX 77 gumičky

Příspěvek od Petr Fridrich » 23.02. 2019, 23:58

Tvé podezření je myslím na místě :) Kdysi jsem to kamarádovi opravoval (no dvacet let to bude), moc si to nepamatuju ale ten řemen je široký, proto se dělal soudkovitý tvar aby se tam řemínek udržel. Malinko jsem pogooglil a tušení se potvrdilo - pro Akai se prodávají běžně nové náhradní sady, takže nakup třeba tady: https://webspareparts.com/products/akai ... it-3-belts
Nějak improvizovat nemá cenu, za ty peníze není co řešit.
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Re: AKAI GX 77 gumičky

Příspěvek od Husky-John » 24.02. 2019, 00:15

Tak jsem na to kouknul a zároveň na další hromady fotek na netu. A vypadá to, že ten řemínek asi úplně široký být nemá. Ale to se mi zkrátka nechce věřit. Nemá to logiku a i technicky vzato tam prostě široký být musí. Jsem zmatený. Díky moc za tip.
Uživatelský avatar
Petr Fridrich
Příspěvky: 51
Registrován: 25.06. 2016, 01:28

Re: AKAI GX 77 gumičky

Příspěvek od Petr Fridrich » 24.02. 2019, 00:33

no úplně ne, ale širší než je na Tvé fotce určitě, je to souvislost mezi rádiusem toho soudkovitého tvaru, síle která ten řemen napíná a ochotě gumy se tomu tvaru přizpůsobit, teda složením materiálu ze kterého je řemínek vyroben. Ač o to usiluji, nedovedu si představit jak se na vybouleném setrváku udrží řemen který je užší než šířka na které se ten setrvák výrazněji zaoblí, jesli víš co myslím :-)
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: AKAI GX 77 gumičky

Příspěvek od Jano » 24.02. 2019, 12:33

Nevím, proč to tak je, ale aby se plochý řemen udržel, musí být řemenice soudková. Už řemenice na starých strojích, poháněných koženými řemeny byly vždycky soudkové. Sám jsem si to kdysi ověřil, když jsem podobné převody dělal - plochý řemínek se udržel na řemeničce jen tehdy, když měla soudkový tvar.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: AKAI GX 77 gumičky

Příspěvek od Heptoda » 24.02. 2019, 14:25

Soudkovitost byla běžná věc, na cirkule, na mlátičce a pod. Řemen má snahu běžet po největším průměru. To bombírování bylo 1-2 %. Dle: (D-d)/D=0.01 až 0.02, kde D=průměr válečku uprostřed, d=průměr válečku na koncích.
Pokud padal řemen s ploché řemenice, stačilo někdy plochý řemen na středu nasmolit ( a to se muselo umět, řemen se točil, resp. "běžel"!!!), a smola se nalepila na tu plochou řemenici sama. Smolit jenom řemenici byla blbost, drncalo to potom i po tom, hrozně. A nebo se natáčela prachobyčejná izolačka na prostředek té ploché mršky a bylo to. Jo, záleželo na směru vinutí pásky, ale to je mimo toto téma. Takže ano, soudkovitost má svůj velký důvod..... ;)
Husky-John
Příspěvky: 9
Registrován: 09.06. 2015, 18:51

Re: AKAI GX 77 gumičky

Příspěvek od Husky-John » 24.02. 2019, 19:07

Jasně, princip udržení v případě širokého řemenu chápu. Ale mám tam teda fakt bastarda. Holt bych potřeboval zjistit, jaká má být šířka a délka. Ale na to asi nejsem dost vzdělaný :oops:
Odpovědět