Zkoušeč svodu kondenzátorů

Historické měřící přístroje a ostatní vybavení
Pepa1999
Příspěvky: 22
Registrován: 08.12. 2017, 09:51

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od Pepa1999 » 02.03. 2018, 10:34

Pro pána s nickem Jan55:
Jaké trafo použít? Žhavení je jasnost, ale to napájecí, to je 2x ??? . V tem návodu ani v RJ sem to nenašel. Děkuju! Pepa
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od Jirka84835751 » 02.03. 2018, 22:33

Pepo, než se přidá Jan55,
tak v tom použitém podle obrázku je 2x250V/40mA podle toho trafa (viz Uss cca 320V mezi R5 a R6 ve výkresu od Franty), žhavení podle použitých elektronek (4 - 6,3V).
Osobně mám trafo ze zvrakovaného rádia, už ani nevím z jakého.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od Jan55 » 03.03. 2018, 13:55

Jak píše Jirka, je to z trafa vidět, 2x250V, odpory jsem použil z toho schéma co je v prvním příspěvku. Napětí je tam také napsané, to za prvním elytem asi 320V. Takže by to neměl být problém.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od Heptoda » 04.03. 2018, 10:23

RJ č 44 ročník 2002. Viz debata na RJ.
Přílohy
FP.png
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od Jan55 » 04.03. 2018, 11:16

Aha, myslel jsem, že schéma co mám z nostalgyradio je stejné a tam má ty1N4007. Tohle schéma tedy vidím prvně, nemám po ruce radiojournal :oops:

V tom schémátku za radiojournalu, by asi dlouho nevydržely, tam došlo k nějaké chybce :D
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od Milan » 04.03. 2018, 19:52

Jiri Placek
K diskusi o zkousecce svodu kondensatoru na Radioforu.

Ja mam na zkouseni svodu starych papirovych svitkovych kondensatoru zcela spolehlivou amaterskou zkousecku s akustickou indikaci kterou si kazdy muze vyrobit a zkalibrovat behem nekolika minut.

Je to zhruba dvoulitrova plechovka od konservy, ciste vymyta a bez nalepky. Test probiha nasledovne: Vymontovany kondensator hodim do plechovky ze vzdalenosti asi 50 cm a pokud kondensator vyda pri dopadu zvuk tak vim ze uz mel svod. Pokud pri dopadu kondensator zvuk nevyda tak test opakuji.

Na testovani svodu elektrolytickych, slidovych, a modernich polypropylenovych ci polystyrenovych kondensatoru pouzivam analyzator Sprague TO-6A. Ve sbirce mam jeste Heathkit IT-28 a Solar CE ale ty ted sedi na polici.

Milan reaguje:3.3.2018 (11:42)X
Tak to je jasný, že všechny svitkáče zalité asfaltem, nebo jen voskem mají v současné době svod, ať už byly používané, či nikoliv. Mohl by mi někdo potvrdit nebo vyvrátit, jestli je možné tyto kondy vysušit ? Já jsem s tím nikdy úspěch neměl, domnívám se, že v nich také dochází k migraci kovu z polepů do papíru. Ale třeba někdo má odlišné zkušenosti ???

Jano reaguje:3.3.2018 (12:16)X
U svitkáčů by se musela odstranit zálivka a pak sušit tak týden při sníženém tlaku vzduchu a zvýšené teplotě. Potřebné zařízení asi nikdo nemá, takže výsledek není možno ověřit. Prostě se musíme smířit s tím, že u starých kondenzátorů byla očekávaná životnost tak dvacet let - samozřejmě to neplatí pro panktropy a sikantropy.

Jiri Placek reaguje:3.3.2018 (13:01)X
U (zejmena starych) papirovych kondensatoru se svod musi zakonite objevit z nasledujicich duvodu:

- Dielektricky papir byl vyrobeny za pouziti kyselin a zbytkove kysele latky casem papir rozlozi prave tak jako je tomu v pripade starych novin ci knih

- Kontrola vyrobniho procesu. Napriklad ve videu https://www.youtube.com/watch?v=kanPsUDyKrU (cas 11:40) je zrejme ze vyrobni prostor neni klimatisovany a operatorky nepouzivaji ani rukavice ani rousky na ustech. Vlhkost ze vzduchu prave tak jako kontaminace dechem ci z dotyku rukou jsou nevyhnutelne.

- Zaliti parafinem ci asfaltem nezabrani difusi vlhkosti do svitku, pouze ji zpomali. U utesneni v plasiku je to podobne, prikladem jsou "hovnousy" Tesla ci "bumble bee" Sprague.

- Ionty polepu migruji v dusledku potencialu napeti do papiru. Pomalu lec nevyhnutelne.

To vse bylo dostacujici pro spotrebic s predpokladanou zivotnosti jednoho ci dvou desetileti. My sberatele / renovatori starych radii se potykame s nevyhnutelnou degradaci soucastek.

Balek reaguje:3.3.2018 (21:10)X
a co vyvyření v oleji ? Pomohlo by. Osobně na stežejní místa (vazební, blokovací, dekluplační) dávám nové, ale oživení starých by mne zajímalo.

Milan z Bratislavy reaguje E-mail:3.3.2018 (22:22)X
Dovoľlte mi pripojiť sa do diskusie, problémom je, že aj tie zbytkové kyselé látky, ktoré sú v asfalte, či vosku + vlhkosť zvonku napadnú aj hliníkové polepy a premenia ich na oxidy a hydroxidy, ktoré spôsobujú zvody a straty a v tejto forme už nemajú schopnosť viazať na seba náboj a a vekom stratia túto schopnosť úplne. Oživenie ani olejom ani ponorením do horúcich izolantov sa kapacita už nevráti.

Sendy reaguje:4.3.2018 (10:25)X
Už to tu i jinde bylo 1000x, je to degenerace dielektrika na bázi celulózy a nastává to jak u běžných kondenzátorů (hovňáky a jejich zahraniční obdoby), tak u hermeticky uzavřených - krabicové, "paky" a podobně. Asi to souvisí se zbytky chloru po zpracování papíroviny, určitě se dá o výrobě papíroviny pro elektrotechniku najít dost publikací ve starých publikacích. Svody mají i Siemensy.

Způsob detekce hodem do plechovky je pozoruhodný a bezpochyby v těchto případech vykazuje 100% ní přesnost

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0

Snad se nikdo neurazí, ať to máme kompletní i zde...
hejnej
Příspěvky: 223
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od hejnej » 05.03. 2018, 15:23

Jestli se to nekomu hodi, ja na Frantuv zkousec pouzil trafo z Populara.
oravan
Příspěvky: 156
Registrován: 25.09. 2012, 18:57

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od oravan » 06.07. 2020, 22:15

No nech to skúšam tak či onak ten skúšač nefunguje neviem kde je je chyba možno v tej kostre ale kostra je to isté v poctate ako mínus a prečo by som mal to spojiť z kostrou kvôli zásuvke blbosť proste mi to néjde teraz nemám čas ale určite sa k tomu vrátim .Ak niekto vie tak by som bol rád za každú radu .
zrejme som hlupák .
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od Milan » 08.07. 2020, 13:54

Kostra a svorka mínus není totéž, nemůže to být propojeno dohromady, viz. schéma. I filtrační kondenzátory musí být od kostry odizolovány. Zkoušeč má vysoký vstupní odpor, proto je výhodné ho umístit do kovové skříňky a tu uzemnit, je to ochrana před elektromagnetickým a statickým polem.
oravan
Příspěvky: 156
Registrován: 25.09. 2012, 18:57

Re: Zkoušeč svodu kondenzátorů

Příspěvek od oravan » 08.07. 2020, 20:49

No a tak to mám a kurnik nejde sviňuch no nič vyhodím to a nebudem sa trápiť aj tak hodne mám toho aspoň sa konečne pustím do Olivera
Odpovědět