AUDION - stavebný návod

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
lubos1961
Příspěvky: 76
Registrován: 23.12. 2014, 21:01

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od lubos1961 » 03.06. 2016, 07:25

Proboha na co odbrumovač, ten se používal výhradně pro elektronky s přímo žhavenou katodou. Je jasné když se katoda žhavila střídavým napětím tak se brum dostával do zvukového signálu a takzvaným odbrumovačem se hledal nejoptimálnější jakoby střed toho stídavého napájení kde byl nejnižší brum ale i tak tam stále byl. Proto to šlo použít pouze u koncových lamp neboť tam již tento brum tolik nepronikne do signálové cesty. Kdyby se použila vstupní lampa s přímožhavenou katodou napájenou střídavým napětím tak by jste vlastně poslouchali pouze to vrčení a nic jiného bez ohledu na jakýkoliv odbručovač.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Franta » 03.06. 2016, 08:27

Připojuji se k názoru, že popisovaný audion nebo NF zesilovač doplnit odbručovačem je úplně zbytečná věc. Žhavicí obvod by měl být jednou stranou spojen s kostrou, to ano. A pokud zařízení bručí, je zakopaný pes někde jinde - zpravidla ve fitraci nebo v nevhodně vedených spojích.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 03.06. 2016, 09:07

Franta píše: ...A pokud zařízení bručí, je zakopaný pes někde jinde - zpravidla ve fitraci nebo v nevhodně vedených spojích.
Častým (a opomínaným) zdrojem bručení je i řádně neblokovaný usměrňovač napájecího napětí. Usměrňovací dioda, ať již vakuová či křemíková, vyzařuje širokopásmové rušení, které způsobuje kupř. hluboký brum, namodulovaný na silné přijímané stanice.
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Viktor » 03.06. 2016, 09:19

Tak já se s odbručovačem setkal i v MONO50... Když jsem měl při opravě výboj u patice jedné EL34, tak mi tento trimr shořel. každopádně jeden konec žhavení spojit s kostrou, jak bylo psáno. Žhavení pro elektronku táhnout bifilárně vinutými drátky.

Zbavení se brumu je někdy alchymie. V zásadě platí:
- vše zemnit nejlépe do jednoho bodu
- součásti či součástky vhodně polohovat, aby se navzájem neovlivňovali (Nedávat citlivé obvody k síťové části)
- vhodný návrh napájecích obvodů a rozvodu vedení.
Platí to všeobecně jak pro analog, tak číslicovku.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Franta » 03.06. 2016, 10:03

Navážu na Vratislava - takže by měl být druhý elektrolyt filtračního řetezce přemostěn ještě svitkovým kondenzátorem cca M1. Ten odstraní zmíněné širokopásmové rušení, které se někdy označuje jako rušení ze zdroje.

Viktor - jo, v Mono50 je odbručovačů celé hejno, viz fotka jednoho mého sbírkového zde: http://nostalgyradio.cz/moje-sbirka/niz ... lerie/2830
ale podle mých zkušeností to výraznější vliv nemá...
AURORIX
Příspěvky: 8
Registrován: 24.05. 2016, 20:34

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od AURORIX » 03.06. 2016, 20:27

Nazdar,

ten odbručovač bol odporúčaný v návode k audiónu. Ale, presne, brum sa objavuje najmä pri silnej stanici, takže ide možno zo zdroja. Mám anódové napätie usmernené elektrónkou AZ . Takže tam dám blokovací kondík ešte okolo 100 nF?

Podľa návodu tam 100 nF fakt nemám. Momentálne som odpálil E88CC, lebo som ich ako magor napájal 12,6 V. Myslel som, že majú rovnaké žeravenie ako ECC 82. Už som si objednal nové, zatiaľ čakám. Experimentovaž zatiaľ nemôžem, ale vyskúšam.

B.
AURORIX
Příspěvky: 8
Registrován: 24.05. 2016, 20:34

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od AURORIX » 03.06. 2016, 20:31

citácia z návodu:

Použijeme-li střídavé žhavící napětí, je pro vyšší pásma
nutný "odbručovač" zapojený v těsné blízkosti elektronky au-
'dionu podle obr.43. Vyvážením "odbručovače" poklesne brum na
minimum. Použijeme-li stejnosměrné žhavící napětí, spojíme žhavení
elektronek do série. Toto nap~tí použijeme i pro napájení
NF zesilovače s MBA 810.
Žhavící napětí vedeme vždy dvěma vodiči, případně stíněným
vodičem. U elektronek blokujeme žhavení kondenzátory 4k7. Někdy
4n7 nj žh.E2
4n7
Obr.43. Odbručovač ve žhavení
proniká sítový brum do detektoru jen ·na vyšších pásmech. Tento
nedostatek je konstrukčního charakteru a velmi obtížně se odstraňuje.
Někdy pomóže "odbručovač" , kterým provedeme částečnou
symetrizaci, nebo uzemnění některého vývodu žhavení těsně
u elektronky.
Velmi častou příčinou brumu je smyčkování nulovacího vodiče
v zásuvkách a nežádoucí propojování s pracovním vodičem. Pak
vzniká na ochranném vodiči rušivé napětí několika desítek mV.
Zkusíme přístroj připojit z jiné zásuvky. Pokud se sítový brum
neodstraní, je nutno nechat odborně prohlédnout celou instalaci
elektrického rozvodu.
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od JirkaK » 05.06. 2016, 08:34

Také jsem si zkusil postavit pár audionů a brum v reprodukci je u nich dost podstatný problém. Objeví se většinou při utažení zpětné vazby. To samozřejmě nevadí u běžné "dvoulampovky", na které se poslouchá rozhlas. Ale u přijímače pro amatérská pásma je to problém, který prakticky znemožní poslech. Přiznám se, že zatím se mi to u pokusného přijímače pro amatérská pásma také nepodařilo uspokojivě vyřešit. Kromě nejrůznějšího blokování usměrňovačů, anodového i žhavicího napětí jsem zkoušel třeba i záměnu polovodičových diod za klasickou lampu.
Ve staré literatuře se ale přijímače pro amatérská pásma nikdy nestavěly společně se síťovým zdrojem. Zdroj býval samostatný přístroj, často postavený i daleko od vlastního přijímače, bylo to tak jistě i kvůli úspoře, kdy bylo neúnosné každý pokusný přijímač vybavit vlastním eliminátorem. Možná že to by bylo řešení - spolu s napájením žhavení alespoň VF části stejnosměrným vyhlazeným napětím.
V předchozím příspěvku je zmíněn brum ze sítě - ten může vzniknout na tzv. zemní smyčce - dvojím uzemnění. Typický příklad by byl síťový přijímač s kostrou spojenou na vodič PE a zároveň připojený na klasické uzemnění. Potom je nutné anténní vinutí vstupní cívky nespojovat na kostru, ale obě svorky anténního vinutí vyvést izolovaně a s kostrou spojit jeho studený konec jen pokud uzemnění není k dispozici (podobně to měla tuším i Lambda). Je to vhodné i proto, že na krátkovlnných pásmech jsou kvůli omezení rušení z okolí mnohem vhodnější symetrické dipólové antény i se symetrickým svodem.
Uživatelský avatar
kimlo
Příspěvky: 46
Registrován: 24.10. 2011, 13:08
Bydliště: JN88US
Kontaktovat uživatele:

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od kimlo » 29.10. 2019, 18:12

Dobrý deň chlapi, jedna taká prosba: nakoľko link uverejnený na začiatku tohoho vlákna je nefunkčný, nemáte niekto fotky a mechanické prevedenie audionu a NF zosilňovača z toho projektu? Podarilo sa mi kúpiť tie Al krabičky Hammond a chcel by som ich na to použiť. Možno si to niekto uložil a robil podľa toho, oslovil som aj autora ale neviem či sa mi ozve. Schémy mám, zaujíma ma len mechanické prevedenie aké bolo v originále v spomínanom linku. Za akékoľvek informácie ďakujem.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: AUDION - stavebný návod

Příspěvek od Jan55 » 30.10. 2019, 09:21

Ahoj, našel jsem tam asi na třetím příspěvku funkční odkaz na stažení zde: http://uloz.to/xt6VNvBz/audion-komplet-zip, to by Ti mohlo stačit. Honza
Odpovědět