kde zakopit kvalitní kondenzátory - oprava LCD monitoru

Vše okolo tématu náhradních dílů
Odpovědět
hansschuman
Příspěvky: 2
Registrován: 07.10. 2015, 21:34

kde zakopit kvalitní kondenzátory - oprava LCD monitoru

Příspěvek od hansschuman » 18.12. 2015, 19:36

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou ohledně elektro-součástek, respektive nákupu kvalitních kondenzátorů pro opravu LCD monitoru.
Starší kousek LCD monitoru od HP začal zlobit a po chvilce se vypíná obraz.
Po rozdělání přístroje jsem zjistil, že je deska osazena kondenzátory Su´scon, z kterých jsou dva nafouklé (pravděpodobná příčina poruchy). jedná se o kondenzátory 470uF/25V/105°C.
Po prostudování dokumentací kvalitních značek jako jsou Samxon, Nichicon, Rubycon a Panasonic mi přišela rozumná volby kondenzátor Rubycon YXG 470uF/25V/105°C (25YXG470MEFC10x16)
Ideální by byl obchod v Liberci a okolí, ale bohužel jsem na žádný nenarazil.
Monitor mi leží rozebraný a nové kondenzátory v nedohlednu :(

Všem moc děkuji za rady a pomoc.
Hans
Uživatelský avatar
krtek
Příspěvky: 70
Registrován: 24.03. 2014, 02:42
Bydliště: Hulín
Kontaktovat uživatele:

Re: kde zakopit kvalitní kondenzátory - oprava LCD monitoru

Příspěvek od krtek » 18.12. 2015, 23:52

Já jsem nedávno kupoval Nichicony tady http://www.tme.eu/cz/katalog/pasivni-so ... _order=ASC
V kamenné prodejně asi kvalitní neseženeš, tam ti dají nějakou Samwhu a nazdar.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: kde zakopit kvalitní kondenzátory - oprava LCD monitoru

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 19.12. 2015, 10:25

hansschuman píše: Po rozdělání přístroje jsem zjistil, že je deska osazena kondenzátory Su´scon, z kterých jsou dva nafouklé (pravděpodobná příčina poruchy). jedná se o kondenzátory 470uF/25V/105°C.

Až tam osadíš nové elyty, dej k nim paralelně polštářkové M1 (M47... přesná hodnota nerozhoduje).
Byla to například charakteristická závada celé jedné serie monitorů Fujitsu-Siemens, které tímto způsobem hromadně odcházely (kurvítko) a touto jednoduchou úpravou jim byl navracen nejen život, ale i dodána dlouhověkost (až 12 let). Mnohé takto opravené monitory chodí dodnes, začaly být vyřazovány většinou coby plně funkční až poté, co začalo vadit, že nejsou širokoúhlé (16:9).
Paralelní polštářky (či svitky) blokují VF složku (která je v tom, co přichází z impulsního neboli spínaného zdroje), kterou samotné elyty už z principu nedokáží řádně strávit a která jim nafukuje bříško. :cry:
- - -
PS
Ty keramické polštářky samozřejmě lze pájet zespodu pod tišťák přímo na pacičky elytů, je to nejjednodušší.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: kde zakopit kvalitní kondenzátory - oprava LCD monitoru

Příspěvek od Franta » 19.12. 2015, 12:31

Kondenzátory nakupuji vždy zde: http://racvonka.cz/kondenzatory.html
Ochota, slušné ceny, rychlá dodávka pro mne dostačující výběr i v jiných součástkách.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: kde zakopit kvalitní kondenzátory - oprava LCD monitoru

Příspěvek od mezifrekvence445 » 20.12. 2015, 20:01

K těm keramickým polštářkům. Již za časů minulých bylo vhodné se jim vyhnout. Casto byly zdrojem závad /svody,zkraty/, nestabilní nebo zcela mimo kapacita... odcházely v tunerech a mf dílech fm. U některých firem v odděleních elektonické konstrukce byly dokonce písemným nařízením zakázány. Ze by ty dnešní čínské byly lepší ?
Píšu, protože se mi to trochu zdá u daného problému "paralelně k elytu" jako z bláta do louže. Já bych použil svitky ,třeba WIMA , pokud by vadila parazitní indukčnost, tak je složit s více kusů paralelně.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: kde zakopit kvalitní kondenzátory - oprava LCD monitoru

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 20.12. 2015, 23:02

Ty keramické polštářky... asi máš pravdu. Já teda k opravám používal ty, co se léta bez užitku válely v šuplíkách ve skladu, určené původně pro opravy tesláckého zařízení. Klasické hnědé, parafinem impregnované blokovací čtverečky, snad ještě ze sedmdesátých let minulého století.
Pokud se do monitoru vejde svitek, proč ne. Určitě dobře učiní. Já však s výhodou využíval právě onu placatost té keramiky, která umožnila dát ji pod tišťák.
Nevím, zda nějaké z těch blokovacích polštářků odešly, je to možné. Ono totiž po letech provozu začaly odcházet podsvětlovací zářivky displejů a to už nikdo neopravoval. Ale třeba zrovna ten monitor, co se na něj dívám na právě psaný text, má v sobě právě trojici těchto blokovacích polštářků. A taky má na sobě stále ještě dobře viditelný křížek a zřetelné zbytky nápisu VYŘADIT. Kousek pod tím tužkou napsáno "Opraveno 06.2006". A vypadá to, že ten monitor i s těmi koďany bude běhat ještě dost dlouho...
Odpovědět