Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Vše okolo historických rádií
RadioX
Příspěvky: 36
Registrován: 12.08. 2015, 20:24

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od RadioX » 02.01. 2020, 00:04

Já osobně vůbec nemám představu jak to vypadá a jak moc je to mechanicky namáhané, ale kdyby byl k dispozici tvar a rozměry vačky, mohli bychom ji třeba z něčeho vyříznout lejzrem.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od Milan155 » 02.01. 2020, 06:49

Kdyby nemělo rádio slušnou skříň, asi bych to v tuto chvíli dal do regálu na své půdě :) . Vyříznout vačky podle mého názoru nelze , neboť to, co tlačí na poměrně silná fosforbronzová péra kontaktů , vystupuje nad základní
kotouček vačky s osazením . Problémem je i samotný tvar , po těch letech je to značně ojeté, zčásti kousíčky oštípané a vnitřní otvor se zápichy (asi nejslabší místo) odrbaný . Místa je tam velmi málo , vaček má být celkem
18 + dva krajní vymezovací kotoučky , tolerance by musela být max. nějaká desetina mm, protože vačka nesmí
"šmajdat" , bere hned sebou sousední péro , je to hodně natěsno. Zkusím nějaký zbytek vyfotit .
No, proměřím ještě izolace na síťovém trafu ( sušil jsem to asi týden kachlácích) , pokud by trafo bylo dobré, budu
se snažit pokračovat v opravě, nebylo-li by, skončí to asi na té půdě . Nejsem totiž sběratel starožitností , pro mě je to rádio rádiem , když to hraje a jakž takž to vypadá, netěší mě samotné vlastnictví, ale spíše to vlastní opravování
a namáhání hlavy a rukou ... :) .
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od Jan55 » 02.01. 2020, 16:59

Milane, zkus prosím udělat detailnější fotky , toho přepínače. Určitě to půjde dát dokupy. Jsou tu lidi, co umí tisknout na 3D, tak pokud by byly nějaké dostupné informace, tak by to mohlo jít. Nebo by třeba někdo mohl mít nějaký náhradní kus z rádia.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od Jan55 » 02.01. 2020, 17:29

Při hledání rádia Ingelen 540W jsem narazil na zajímavý ruský web, tam je borec co umí pěkně restaurovat. Jsou tam i fotky vnitřku, pohled na ten přepínač. Možná, že by se Ti to mohlo hodit. Je to zde: http://www.radioland.getbb.ru/viewtopic.php?t=4316
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od Milan155 » 02.01. 2020, 19:17

Díky za tipy . Ruský web jsem zhruba prolétl už asi před měsícem, je to šikula . Ovšem jak čistí ty brokáty , nechápu. Podle něj (má tam více příspěvků) musí brokát k čistění z desky dolů , jinak prolézá lepidlo/klih po navlhčení - tak to znám . Mě se to ovšem vždy poté srazí tak, že je to již malé a nestačí to k pokrytí , a jak tam píše i další přispěvatel, obvykle, když to chce napnout za vlhka na rám, trhá se to, neb je to často zteřelé ( např. od mastnoty v kuchyni). Rady k tomuto problému např. na Radiohistorie.sk jsou v těchto případech celkem bezcenné a ničemu nepomáhají ( např. prát to ve studené vodě , srazí se to úplně stejně , atd.) . Jinak bednu dělám podobně, viz obrázek skříně čekající na další vrstvu laku.

Jinak se omlouvám , musím si dát chvíli pauzu , asi jsem v té dílně prostydl, zapomněl jsem ládovat do kamen zaujat
problémy přepínače :) , tak si dám pár dní pauzu v teple.
Přílohy
PC290300.JPG
RadioX
Příspěvky: 36
Registrován: 12.08. 2015, 20:24

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od RadioX » 02.01. 2020, 19:30

Není to nějakej takovejhle hajzlík ?

Obrázek
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od Milan155 » 02.01. 2020, 21:13

No teda Radioxi, překvapil jsi, i s horečkou jsem napočítal 18 vaček, mohlo by to být ono či velmi podobné. Existuje to i fyzicky nebo jen fotka? Koupil bych všechny ty díly , mohou tam být nějaké výrobní změny a nemuselo
by to do mého torza pasovat.
RadioX
Příspěvky: 36
Registrován: 12.08. 2015, 20:24

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od RadioX » 02.01. 2020, 21:52

:cry: Bohužel - je to jen fotka, navíc ani ne moje. Ale říkal jsem si, že když už někdo něco takového sofistikovaného vymýšlel, tak to asi nedělal jen kvůli jedné konkrétní věci a ten přepínač bude i někde jinde. Tuto fotku jsem našel na nějakém německém fóru a pochází z Ingelenu 640W, takže stejný přepínač bude určitě i jinde.

Co se týče renovace - jestli chápu princip funkce, tak by to sice možná 3D tiskem šlo, ale i když po dokončení renovace asi tenhle celý přepínač beztak zůstane dalších dvacet let v jedné poloze, přece jen bych měl osobně i při tisku z ABS trochu obavy, aby se to při prvním přepnutí celé nerozletělo, protože 3D tisk obecně není 100% homogenní a velmi rád se láme po vrstvách. Hlavně si ale neumím představit, komu by se to chtělo překreslovat do 3D modelu, protože tam zjevně záleží na přesných úhlech natočení každé vačky a nakreslit to tak, aby se to dalo vytisknout na jeden zátah, by byla neskutečná piplačka.

Já osobně když se na to koukám, tak bych to řešil jinak. Nakreslil bych si jednu vačku a pak ji 18x vykrájel lejzrem třeba z PET desky (odhadem je jedna silná cca 2mm ?). Uprostřed by byla plná díra na hřídel, bez osazení zámku. A pak bych si otevřel flašku vína a až všichni usnou, tak bych lepil ty jednotlivé segmenty k sobě tak, aby seděly úhly - pravděpodobně vždycky celý slepenec strčil do přepínače a přilepil další vačku tak, aby seděla poloha s daným kontaktem, vysunul, nechal zaschnout a znova a znova, dokud by jich nebylo všech 18. Pak bych nějak vyřešil "zamčení" celého slepence na hřídelku (epoxid). Nebo si vůbec udělal hřídelku vlastní z kulatiny.

Výhodou daného postupu by bylo to, že by stačilo nakreslit jen jednu vačku - a vyříznout si jich pak můžu "bezpracně" třeba padesát. Když by se to lepilo k sobě, tak vzhledem k tomu že ta vačka není zjevně namáhaná axiálně, ale jen radiálně a vzhledem ke zmíněné předpokládané četnosti použití přepínače, bych se asi nebál ani vyřezat to z čirého plexiskla, takže by to ve finále dokonce i vypadalo podobně a pár přepnutí by to přitom taky určitě vydrželo :-)
Naposledy upravil(a) RadioX dne 02.01. 2020, 22:08, celkem upraveno 2 x.
RadioX
Příspěvky: 36
Registrován: 12.08. 2015, 20:24

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od RadioX » 02.01. 2020, 22:00

A úplně brutální řešení - ale komfortní a zcela univerzální by bylo, kdyby se ta šestka hřídelka stáhla na soustruhu třeba z osmičky kulatiny, kromě místa kde jsou vačky a tam by se podélně vyfrézovaly drážky - takže by tam místo kulatiny byl tisícihran. A stejný bych udělal do vačky. Takže by se nic nelepilo (nebo jen kvůli zpevnění a pojištění), ale byla by to stavebnice - vačky bych si na tisícihran nasouval natočené dle potřeby a jednoduše případně úhel zkorigoval přesazením o jeden zoubek.

Ale to už je asi kvůli jedinému exempláři přece jenom zbytečná práce...
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Ingelen 540W - jádra mf zesilovače

Příspěvek od Milan155 » 08.01. 2020, 18:17

Díky Radioxi za náměty , vyřešil jsem to trošku jinak viz obrázek. Malinko jsem to ošidil , protože dát tam všechny dráty dovnitř by sice šlo a i použitý přepínač by to obsáhl, nicméně bylo by to narváno a muselo by se to dělat na několik etap. Ošizené je to v tom, že na stupnici sice v první poloze přepínače svítí KV , ale budou hrát SV stejně jako v poloze druhé, čili KV nehrají. Třetí poloha DV a čtvrtá ext.vstup zůstává. Použitý přepínač je WK53333 , 5 paketů, max.4 polohy, dvojitý rotor. Prodlužovací osu jsem musel podepřít, závity na boku boxu přepínače jsou , osa WK má průměr 3 mm a je dost měkká, takže bez podpory by velký knoflík dlouho "neudržela".
Toto radikální řešení jsem použil proto , že šance někde získat přepínač je nulová , kdybych náhodou sehnal druhé
rádio nebo šasi , opravoval bych to druhé , a tohle by již nikdy "ani nepíplo" . Ještě ten box "zavíčkuji" nějakým
izol.víčkem, aby to tak nesvítilo ( ale barevné vodiče jsou nutností, po vložení přepínače už tam není vidět).

Ještě jsem vyměnil pár vadných kondů, viz obrázek . Většinu tam již někdo dal a jsou vadné/popraskané. Povšimněte si prosím dvou sletovaných keram. kondů (3n3) s modrým drátkem - ty byly zapojeny na přívodu sítě
jako odrušovací na kostru - asi to dělal nějaký sebevrah , ty keram. kondy jsou tak na 250V ss , žádné bezpečnostní.
Odpor byl vysloveně vadný jen jeden ( 5 M ve zpětné vazbě nf mezi anodami) . Vadný byl také elyt 32u u oscilátoru, byl původní zn. Dietmar, při napětí 300V ss teklo asi 5 uA , takže vykuchán, byl úplně suchý, a nahrazen uvnitř novým . Ještě byl nahrazen klobouček C trimru ladění oscilátoru DV , byl volný , vnitřek kloboučku rozlomený . Pasuje na něj bez úprav klobouček klasického hrníčku 30 pF. Pertinaxové kondy v laděných obvodech budu zkoumat až při oživování spolu s cívkami , nějaký problémek tam určitě bude.

Sítové trafo jsem přeměřil (PU311 , 500Vss) , izol. odpory větší než 1500MOhmů.
Přílohy
P1040301.JPG
P1040302.JPG
Odpovědět