RC generátor BM344 - různé varianty

Historické měřící přístroje a ostatní vybavení
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Viktor » 03.05. 2017, 06:14

Takže z ničeho nic začal fungovat? V tom případě mezi nebem a zemí...

Ta napětí měříš na výstupu NF milivoltmetrem? Ten 1V nebo 10V je efektivní nebo maximální hodnota?
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 03.05. 2017, 06:44

Jojo, ale takhle to s ním mám furt. Zdá se mi, že začne vysazovat až po ohřátí. Že když ho zapnu po delší době, tak nějak funguje (včera teda se špatným výstupním napětím). Ale po čase prostě vysadí a je konec. Včera ale vydržel extrémně dlouho běžet - jak jsem psal, tak půl hodiny možná i 3/4 a furt dobrý (až na to napětí)

Jo, napětí měřím normálním nf multimetrem, digitálním. Takže efektivní. Ale i vestavěný voltmetr ručičkový, co je součástí generátoru, neukazoval plnou výchylku. Údaj na ručkovém generátoru se shodoval s digitálem: 0,6V ef místo 1V, na který jsem měl přepnutý rozsah a potík vytočen naplno. A cca 7V při rozsahu 10V a potíku naplno.

O pár dní předtím, když náhodou generátor fungoval, jsem z něho plná napětí dostal.
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 04.05. 2017, 08:55

Tak nakonec to bude nejspíš jedna z elektronek EL83.
Po odstranění stínícího krytu jsem zjistil, že jedna svítí modře = špatné vakuum (?)
Trošku jsem ji požíhal plamenem v místě getru (až se natavila baňka :) ), po vrácení sice svítí modře furt, ale generátor se rozběhl tak jak má (fungují frekvenční rozsahy, napěťové rozsahy, na maximu potíku je i max. výstupního napětí). Ale jaké to bude mí trvání .... moc asi ne. Takže sháním novou EL83 (aspoň jeden kus).

Nemáte někdo? Na aukru právě teď nic, nové jsou hodně drahé.

Případně díky.
Jarda
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Milan » 04.05. 2017, 09:05

za 40Kč http://starozitnosti.hyperinzerce.cz/st ... dka-praha/

za100kč http://patice.eu/content/el83

ještě bych ale dal elektronce šanci a nechal ji žhavit, třeba 4 dni v kuse, možná to pomůže, možná ne
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 04.05. 2017, 09:16

Ten shop patice.eu znám, tam jsou právě ty nové, ale dost drahé. 100kč za jednu +poštovné, tak to je tak 200kč. To je za jednu dost. A když vezmu všechny 3, tak jsem na 4stovkách a to je teda taky dost.

Ale ta hyperinzerce vypadá dobře, za tu díky.
Asi tam aspoň jednu vezmu, do zásoby vždycky dobrý mít.

Žhavení 4dny ... to mám právě strach to nechávat někde doma bez dozoru.
To je tak na dlouhý víkend, jako je tenhle. Nikam ale nechodit a v noci spát u toho ;) A nebo to mít ve sklepě, kde případný výbuch nevadí a nemá co shořet :D

Zkusím to nějak.
Díky.

J.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Heptoda » 04.05. 2017, 11:24

A jinou jste vyzkoušel? Pomineme-li modrosvit, může být i závada jinde, nejspíše v některém "C"...
EDIT: pardon, teď vidím, že sháníte jinou, přehlédl jsem. :oops:
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 04.05. 2017, 14:37

Jak "svítí modře"? Celá, nebo jen takové modré proužky na vnitřní straně anody?
Pokud si správně vzpomínám, anodový plech EL (PL) 83 tvoří ne zcela uzavřený (zploštělý) válec, tudíž je dovnitř z boku vidět. Takže pokud teče anodový proud, jsou na vnitřní straně anody zjevné modravě svítící proužky v místech, kde dopadají elektrony. Svého času, pokud ještě existovaly stojany plné elektronkovýchTV rozdělovacch zesilovačů, dal se podle tohoto "modrosvitu" docela dobře indikovat tekoucí anodový proud, a tak jedním pohledem okamžitě nalézt ten, který je zhaslý, tudíž chcíplý.
Tento jev je společný všem výkonovým elektronkám, ne všem je však dovnitř anody vidět tak dobře, jako právě u té EL83.
Chybou je až takový typ modravého výboje, který vypadá jako svit doutnavky - ale ten je poměrně vzácný. Navíc takto "doutnající" elektronka se chová jako thyratron; jak jednou "zapálí", chová se jako zkrat - a to by pak jistě vydoutnalo i něco jiného.
Alespoň takto se mi při pohledu zvenku problém "modrosvitu" jeví.
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 04.05. 2017, 18:22

Jojo, je to přesně jak píšeš, elektronka má anodu "podlélně přepůlený válec. Takže je vidět dovnitř.
A právě tam to svítí modře.
Ovšem právě jen u jedné ze všech 3-í elektronek, byť všechny jsou stejného typu. A ta jedna jediná svítí modře na jakékoliv pozici v tom generátor (ať ji zaměním za jakoukoliv jinou z těch tří).
Z toho jsem usuzovaval, že právě tato jedna bude vadná (resp. horší kvality)

Takže by to bylo spíš obráceně? Horší budou ty, které nesvítí modře?

Nicméně jak jsme psal výše, vyžíhal jsem všechny 3 kusy v místě getru a jak včera, tak i zatím dnes generátor běží jak má.
Tak uvidíme. Přesto raději sháním náhradní kusy elektronek, abych měl pro případnou výměnu.
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Viktor » 05.05. 2017, 05:09

Pokud ti světélkuje z vnitřní strany anody, tak na tom nebude bídně. Ovšem pokud ti jiná elka na stejné pozici uvnitř nesvětélkuje, tak bude mít chabou emisi katody. Zkus prošmějdit Aukro nebo bazoš apod. Tam je elektronek jak máku. :)

... nebo zajít podívat sem: http://ok1kfx.sweb.cz/
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Jano » 05.05. 2017, 07:39

Už jsem se tady pokusil někomu vysvětlit, jak se spravují rádia a sklidil jsem sprostotu. Ten dobrý hoch se domníval, že ho chci připravit o nějaké požitky - asi až ponese zničený přístroj do sběrného dvora. Přesto to zkusím ještě jednou.
Při opravě RC generátoru se hlava používá takto: Zjistíme, jak pracuje RC generátor. Zjistíme, jak v něm pracuje stabilizace výstupního napětí, která je pro jeho funkci životně důležitá (zjistíme proč). Zjistíme, které konkrétní součástky tuto funkci zastávají v našem přístroji. Prověříme je.
Odpovědět