Stojanová vrtačka - prosím o radu

Historické měřící přístroje a ostatní vybavení
Odpovědět
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Stojanová vrtačka - prosím o radu

Příspěvek od Dikobraz » 29.12. 2016, 17:23

Zdravím všechny, sháním dobrou radu. Zvažuji pořízení nové stojanové vrtačky. Zatím používám prehistorickou narexku na stojanu, který není úplně přesný - chtěl bych se trochu posunout v přesnosti a zvažuji koupení solidní stojanovky s dobrým křížovým stolem.

Teď nějaké podmínky, ve kterých pracuji - mám k dispozici miniaturní prostor pro práci (kumbál 150 cm na 90 cm), ve kterém se dá překvapivě slušně pracovat (je po letech doveden k naprosté efektivitě využití prostoru). Je to především skladiště nářadí a součástek se stolkem asi 80x50. V případě potřeby většího prostoru mám přímo před kumbálem větší stůl, ale musím vše vytáhnout a pak uklidit. Chci proto spíše menší vrtačku.
Navíc je to v bytě, takže celkem důležitá je pro mě hlučnost.
Sklíčidlo do 10mm je pro mě naprosto dostačující, regulace otáček je kvůli hluku klíčová.

Jsem hodně spokojený s nářadím Proxxon, používám jejich stolní pilu a a použití v miniaturní dílně je skvělá. Jejich vrtačka mě docela zaujala, ale cenově se mi to zdá trochu moc. Spolu s křížovým stolem by to bylo okolo 14k a to už je docela palba.

Záměrně nepíšu úplný finanční strop, zajímají mě vaše tipy a návrhy. Moc díky za případné rady.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Stojanová vrtačka - prosím o radu

Příspěvek od Milan » 30.12. 2016, 11:45

Záleží co se bude vrtat, tato vrtačka je spíše pro modeláře, bude přesná, má otáčky vhodné i pro leštění, ale točivý moment bude ve srovnání s Narex propadákem.

Ještě v této souvislosti bych rád varoval před fórovou konstrukcí některých sloupových vrtaček, např. : https://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-str ... oma-sv-75/ , někomu se může líbit cena, ale u těchto vrtaček je důležitá také váha a ta je zde nízká. Taková vrtačka při vyšších otáčkách vibruje a nedá se s ní přesně pracovat.Převody řemeny, katastrofa. Něco podobného jsme měli v práci za 25000Kč a byla to katastrofa. Lepší je tedy koupit kus poctivého železa v bazaru např. TOS (když je rozpočet omezen) a je klid.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Stojanová vrtačka - prosím o radu

Příspěvek od Heptoda » 30.12. 2016, 12:32

Ano, také jsem kupoval přes bazar,dojel se podívat a na podruhé to klaplo. Zkuste třeba zde: https://www.sbazar.cz/hledej/stoln%C3%AD%20vrta%C4%8Dka a podobně.
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Stojanová vrtačka - prosím o radu

Příspěvek od Dikobraz » 30.12. 2016, 14:15

Vratčku chci používat na menší věci, nejvíce asi při opravách rádií nebo konstrukci replik - tj. vrtaný materiál je nejčastěji dřevo (překližka, měkčí dřeva), max. do hloubky 5 cm, železo spíše tenčí plech, zvětšování otvoru. Suma sumárum jsou to obecně malé věci, které nevyžadují moc "páry". Zato vyžaduji přesnost. Leštění taky připadá v úvahu celkem často...

Moje představa je spíš doporučení konkrétní značky / modelu, o kterém víte, že je přesný a kvalitně udělaný, spíše menší, bez většího ohledu na stropní cenu. Moc díky!
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Stojanová vrtačka - prosím o radu

Příspěvek od Milan » 30.12. 2016, 18:29

Potom to bude dobrá volba. Navíc k vrtačce lze dokoupit hodně příslušenství. Cena je určitě adekvátní, v případě podobné vrtačky např. od Flott by byla cena dvojnásobná až trojnásobná !
Odpovědět