Telekomunikačná technika

Vše okolo starých telefonů
jirka5
Příspěvky: 237
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od jirka5 » 06.12. 2020, 23:18

Ten první přístroj byl vyráběn jako dědictví po firmě Siemens v Tesle Karlín. Jednalo se o pobočkový telefonní přístroj. Bílé tlačítko sloužilo k tzv. zpětnému dotazu. Tesla Karlín vyráběla po válce telefonní ústředny systému P51 (Poštovní), který vycházel z původního německého systému Siemens A40 (Amtsystem). Tyto telefonní přístroje byly jeho součástí, takže na německých stránkách můžete dohledat přesně stejně vyhlížející telefony. U nás se na některých místech (typicky nemocnice, vrátnice) používal až do konce 70. let.
Ještě bych dodal, že od němekého originálu setento přístroj navenek liší tím, že má základnu z lisovaného plechu, zatímco ten německý je celý z bakelitu.
Druhý přístroj bude zřejmě jeho předchůdcem s nějakou speciální úpravou, ale opravdu nevím.
Naposledy upravil(a) jirka5 dne 25.01. 2024, 09:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 951
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od Jirka84835751 » 28.12. 2021, 12:32

Poněkud oživím téma "aktualitou":
.
Časopis RADIOLABORATOŘ ročník XI. rok 1937.
Jak bude vypadat náš telefon za deset let
V Americe funguje již delší dobu zařízení, které umožňuje mluviti telefonem s volnýma rukama bez sluchátka na uchu a bez mikrofonu u úst. Mělo to však dosud potíže v akustické vazbě, protože reproduktor mluvil také současně do mikrofonu a celý systém se zvukově rozkmital. Teprve nyní se podařilo tuto vazbu odstraniti vtipným zapojením mikrofonu na celý systém tak vyváženě, že prakticky na zvuky vlastního reproduktoru nereaguje. Není bez zajímavosti, že se toto zařízení s určitým zdokonalením bude vyráběti v dohledné době i u nás.
Současně se však s úspěchem řeší i další novinka, možnost telefonických rozhovorů a zejména připojení na centrálu i z auta, nebo tramwaye. Principielně to není nikterak nemožné, a jde jen o vyřešení dosti praktické bez vedlejších potíží a závad. Jde o malou vysilačku kombinovanou s přijimačem a vedenou prozatím přes domácí stanici. K praktickému použití a prodeji přístrojů se dosud nepřistoupilo, ale není pochyby, že je to jen otázkou času.
Ale ani na tom se rozvoj telefonu nezastaví. Bude se pokračovati v tom směru, aby každý abonent mohl volati a býti volán kdykoliv a kdekoliv se nachází. Ponese si svoji telefonní stanici v kapse jako malý, lehký přístroj, v principu vysilač fungující do okruhu asi 10 - 20 km a přesně vyladěný na přidělenou vlnu. Zase snadno poznáme, že jde o věc zásadně možnou a proveditelnou. Jde jen o praktické provedení. Je nutno vytvořiti miniaturní radiolampy s nepatrnou spotřebou, uzpůsobiti tomu vhodně centrály a zhotoviti přístroje dosti malé a přesně fungující. Je to jen otázkou času - jestli snad se toho my nedočkáme tedy nejbližší pokolení zcela jistě. Věc, kterou snad dnes považujeme za luxus, bude pravděpodobně našimi potomky již požadována jako samozřejmost.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od Jan55 » 28.12. 2021, 12:52

Jirko, jo hezký článek, něco jako Jules Verne, taky dost věcí se zdařilo, jen snad ty dva roky prázdnin ještě ne, ale není všem dnům konec :lol:
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 951
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od Jirka84835751 » 05.12. 2023, 18:07

Nejprve konečně k tomu dotazu na telefon od tazatele "Zdenekr", protože jsem příspěvky dříve nebyl schopný víc komentovat.
Kdysi,
hodně dávno (v mém pravěkém mládí) jsem je měl k telefonní ústředně pro kanceláře. Předchůce jim říkal
Káčko (= 5FP12000 )
https://www.telefonium.cz/telefonn%C3%A ... C3%BAb.php
Místo nich nastoupil novější model T58 atd. Sám mám ve sbírce následující včetně origo
vojenského TP25 s hláskovací abecedou, které jsem dokázal najít později mezi klienty, když jsem pracoval na IČ.
K tomu "pindafonu" mám i ústřednu !

PS Do toho TéPéčka bych potřeboval originál sluchátko i mikrofon - není u někoho z Vás Nazbyt?

Díky předem za kladnou odezvu.
Přílohy
TELEFONY1_.jpg
TelefonTP25 a dalši_.jpg
Vašek P
Příspěvky: 2
Registrován: 25.01. 2024, 04:54

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od Vašek P » 25.01. 2024, 05:39

První telefonní přístroj na foto je TESLA SH nebo tzv. K(áčko). Vyráběl se s tlačítkem pro pobočkové ústředny (např. USRS1/4, 1/6-10) a nebo ze zaslepeným otvorem pro přímé linky, od r. 1946 až do 1958 v TESLA - Karlín. Zapojení je shodné s novějšími přístroji T57 a T58. Hovorový obvod je tvořen transformátorem zapojeným v jednoduchém mostu, uhlíkový mikrofon a klasická celokovová vložka 2x27 Ohm. V zapojení není použit omezovač praskotu. Zvonek dvoumiskový. Tyto přístroje fungují dodnes a dají se velice snadno opravovat.

Druhý přístroj je určitě starší - podle tvaru sluchátka možná belgická firma Atea.
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od vofo » 25.01. 2024, 07:14

Ten první telefonní přístroj mám doma na své "pevné lince" . Koupil jsem kdysi na jakémsi to bazaru jednoduchou telefonní ústřednu-GSM bránu, kde se vloží SIM karta a dá se naprogramovat výstup na analogový signál. Ten pocit, že zvednete sluchátko a slyšíte zvuk neobsazené linky si dnes už mnoho mladých nepamatuje. Když se naši mladí potřebují k nám dovolat, volí spojení na tuto GSM bránu. Vyzvánění je nepřeslechnutelné. Zároveň na tuto linku mám jako paralelku zapojen telefon TESLA T57. Dá se z nich i volat, ale vytáčet rotační číselnicí devět čísel je taková časová pohoda ke kávě.
Naposledy upravil(a) vofo dne 25.01. 2024, 09:56, celkem upraveno 2 x.
jirka5
Příspěvky: 237
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od jirka5 » 25.01. 2024, 09:06

vofo: To se mi líbí, dalo by se to dnes ještě někde sehnat?
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od vofo » 25.01. 2024, 09:54

Zdravím,

je to GSM brána. Koupil jsem to od maníka co rušil telefonní ústředny. Bylo to za pár peněz. Je to typ Easy Gate viz foto.
Přílohy
telekomunikace-gsm-brana.jpg
(4.02 KiB) Zatím ještě nestaženo
jirka5
Příspěvky: 237
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od jirka5 » 25.01. 2024, 17:35

Jako nové to bohužel za pár peněz není....
Uživatelský avatar
Uwe Česnek
Příspěvky: 3
Registrován: 21.04. 2024, 17:02

Re: Telekomunikačná technika

Příspěvek od Uwe Česnek » 21.04. 2024, 18:36

Zdenekr píše:
06.12. 2020, 19:02
dobrý den mohl by jste urcit tyto telefony. Ten telefon se zdířkou asi k němu nepatří sluchátko.
děkuji20201206_182034.jpg20201206_180608.jpg
Špičkový telefon je Tesla replikou německého W28. Spodní je československý z 30. let. Sluchátko je od německé firmy Fuld ve Frankfurtu nad Mohanem, která po arizaci stavěla telefony a standardní čas.
Odpovědět