Philips 4LC4050

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

Philips 4LC4050

Příspěvek od vofo » 21.02. 2024, 12:53

Tento TV není to co bych primárně sbíral, ale vyskytla se zajímavá nabídka na jeho pořízení, tak jsem ho zakoupil. Doma už pro další velkou telku není místo a tak jsem musel začít s miniaturami. Je to přenosná TV v kombinaci s FM stereo a AM rádiem, hodinami a budíkem. TV má normu PAL,SECAM a možnost přepínání mezi zvukem B/K/I.V době , kdy se prodával, rok 1993 tato tehdy luxusní hračka stála 1670DM. Velikostí připomíná krabičku od cigaret John Player Special.

Telka byla nefunkční, rádio vydávalo na FM rozsahu jen pískot. Kompletní rozebrání připomínalo práci s budíkem s neznámým počtem koleček. Konečně jsem naplno použil montážní lupu s přisvětlením. Na oboustaném tišťáku se nacházelo množství SMD švábů a nějáké procesory. Do minimálního prostoru je vtěsnána technologie ,která v době vzniku přístroje asi byla na špici vývoje. A pak začala ta mravenčí práce pochopit zapojení tohoto zařízení, které je řízeno po datové sběrnici I2C.Dokumentace nedostupná, až jsem narazil na zahraniční web, kde se dala pořídit za rozumné 4€.
Počáteční práce začala výměnou všech SMD elektrolytů. Byly vytečené a elektrolyt z nich způsobil propoje mezi dráhami tištáku.,a porušení prokovů mezi horní a dolní vrstvou spoje. Napájecí zdroj pomocí měniče vytváří z napětí 11,5V, napětí pro ladění varikapy 30V, napětí pro TTL logiku 5V, záporné napětí -8V pro operační zesilovače a 13V pro napájení analogových IO. Tím jak vytekly elektrolyty došlo u větve 30V ke zkratu a přerušení filtrační SMD piditlumivky , a poté i SMD pojistky Nic podobného se u nás nedalo sehnat, protože tlumivku 1mH a rozměrech 3x3x3mm u nás nekoupíte a místo pro nějáký bastl tam prostě nebylo. Naštěstí čínští obchodníci nezklamali a na jejich-shopech se tyto věci dají zakoupit. Musel jsem koupit i mini elektrolyty , protože ty co se dají sehnat u nás o stejné kapacitě a napětí měly velké rozměry Jakmile dorazila zásilka, začalo pitvání starých součástek, čištění tišťáku, pájení. Tohle nikomu nepřeji protože místa málo, ruce velké a i má mikropájka se nadřela. Pak jsem sehnal info, že Philips si to nechal vyrábět v Japonsku, protože V EU to nikdo nebyl schopen udělat. Asi ti asiati mají menší ruce, nebo už tehdy lepší techniku.
Zařízení začalo postupně ožívat. Nejdřív jsem zprovoznil rádio. Na FM i AM rozsahu kupodivu oplývá dobrou citlivostí. Na AM rozsahu i přes den chytím 3 stanice. Zřejmě dobrý materiál z kterého je vyrobena feritka. Na FM rozsahu spousta stanic, které si do paměti můžete uložit jak ve stereo nebo mono módu.
U TV jsem musel vyměnit i jeden SMD tranzistor, několik SMD odporů v elektronickém přepínači volby PAL -SECAM, který pro signál SECAM zvyšoval úroveň signálu o 1,25x.Nejhorší bylo,že když jsem potřeboval vypájet vadný kondík,musel jsem odpájet i součástky okolo,jinak k němu nebyl přístup.Takže hodně věcí ven,pak zase spátky.
Pak už jsem jen seřídil dekódovací obvody a i telka šlape. Není to úplně 100%,ale pro signál PAL se mi nepodařilo plně nastavit ideální průběh jasové a barvonosné složky. Je tam malý posun, který je vidět při přechodu z bílé do červené. Na monitoru s úhlopříčkou 10cm to dělá cca 1 mm posunu.
Telka vám při přepínání ukáže číslo předvolby, typ barevného signálu PAL/SECAM a zvukovou normu.B/G/I Dá se ovládat i dálkovým ovladačem, použil jsem univerzál s kódem Philips 088.
Má vstupy AV a pro vnější anténu, výstup AV pro větší monitor , a audio stereo pro připojení zesilovače.
O co se jedná uvidite ve foto příloze.
Přílohy
Phi1.jpg
Phi2.jpg
Phi3.jpg
Phi4.jpg
Phi5.jpg
Phi6.jpg
Phi7.jpg
Phi8.jpg
Odpovědět