TV Akvarel - vlnění obrazu

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 30.11. 2020, 06:51

V mém byla celá synchronizace kompletně předělaná, takže jsem to dával zpátky dohromady přesně podle schématu.

Na tohle by bylo dobré vzít osciloskop a dívat se, co z toho oddělovače leze. Ve schématu athosa I jsou pěkné oscilogramy.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 30.11. 2020, 21:01

V mém tam taky byly nějaký součástky navíc v těchto obvodech. Asi to zlobilo už dřív.

JINAK HLÁSÍM ODSTRANĚNÍ ZÁVADY!

Jak jsem zvětšil kapacitu C122, tak mi bylo jasný, že problém je v oddělovači synchronizačních impulzů. Prostě, že oddělovač propouští i část obrazového signálu - je tedy nedostatečné předpětí E12. Zvětšením C122 jsem předpětí zvýšil, proto se činnost TV zlepšila. Dal jsem tedy C122 původní hodnoty a nahradil R125 hodnotou 1M, která je ve schematu v Kottkovi uvedená v závorce, namísto 0,5M. Zlepšení bylo podobný jako když jsem zvětšil hodnotu C122. Hodnotu odporu R125 jsem tedy zvednul na 2M2 a telka jede jako víno, obraz se ani nehne a stabilita obou synchronizací je perfektní. Telka běžela 2 hodiny a nebylo na ní potřeba sáhnout.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 30.11. 2020, 21:26

Tady jsem se ještě pokusil nahrát nějaký video. Ve skutečnosti je kvalita obrazu lepší než jak to ten foťák nahrál.

https://www.youtube.com/watch?v=c0rHKcv ... e=youtu.be
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 01.12. 2020, 07:45

Paráda, ten obraz je fakt dokonalý, líp to snad jet ani nemůže.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 01.12. 2020, 15:02

Máš pravdu obraz je velmi dobrý. Dokonce bych řekl, že skoro lepší než u Mánesa a řady Oravan. Tam jsem bojoval se svislými pruhy na levé straně obrazu. A řádkový synchronizace tam taky není nic extra. Tady je obraz úplně čistej.

Nebudeš se zabývat se svým Akvarelem? Zajímalo by mě jestli by u něj úprava hodnoty odporu R125 taky pomohla.

Taky jsem se chtěl zeptat jestli náhodou nemáš navíc kryt tráfka řádkovýho rozkladu? Nevím tedy jak moc nutná je jeho přítomnost, ale raději bych ho tam měl. Taky mi chybí zadní stěna, ale to bude asi nedostatkový zboží. Reproduktor tam taky nebyl a jeho ozvučnice je rozklížená. Tu holt vyrobím z překližky jinou a reproduktor tam dám z Athose.

Tady ještě pár fotek, kde je vidět v jakým byla stavu:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 23.12. 2020, 20:31

Včera jsem akvarela provětral, vlnění řádku se tentokrát neprojevovalo, pro změnu začal poskakovat snímek v rytmu sítě, když se správně sejde fáze sítě a obrazu. Přitom když se točí poťákem pod dvířky, tak se snímek ani nehne. Bude to chtít změřit elyty ESR metrem, to jsem zatím nedělal. Obraz ale tak pěkný nemám, za ostrými jasovými přechody jsou překmity a nejde pořádně přidat kontrast, dřív to začne omezovat AVC. Chtělo by to celé sladit, ale zatím nemám k dispozici wobler. Zato zvuk je opravdu výborný, s mánesem se to nedá srovnávat. První půlhodinu po zapnutí je nutné dolaďovat kanálový volič i řádkovou frekvenci. Ještě by na tom bylo dost práce.

Díly žádné nemám, zadní stěna je beznadějně nedostatková. I když na telce není ani zadní, ani spodní stěna, tak se to celé hrozně hřeje, nemám odvahu to nechat běžet dýl než tak na jeden film. A to tam nemám ani UY1NS. Když to bylo v původním stavu z továrny, tak to muselo být po hodině provozu jak kamna. Není divu, že tam ty stěny a kryty vždycky chybí.

Jinak reprák z athosa není ten správný, v athosech jsou zelené, sem patří starší šedivý. Ty drátové odpory byly v háji, že tam přišly cihličky?
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 23.12. 2020, 23:20

Jenže reprák z Akvarela je asi nesehnatelný a ten v Athosu byl ve špatným stavu, takže tam teď mám repro z Kriváně a přes magnet je klobouček co míval Mánes. Bohužel i tak dost ovlivňuje obraz, byla starost ho zase vycentrovat. Ten provizorní Ametysťáckej reprák neměl na obraz vliv žádnej a kupodivu měl i kvalitnější přednes, zejména co se výšek týče, ale na první pohled tam nepatřil.

Ty výkonový odpory byly už různě nahrazený a zbytek nevypadal dobře a já chci aby telka byla spolehlivá. Dále jak jsem obvody stejnosměrnýho zesilovače upravil podle Athosu II, tak jsem to musel dát do původního stavu - řádková synchronizace nebyla z dlouhodobýho pohledu stabilní. Po zapnutí telka naběhla OK, ale třeba po hodině provozu se řádková synchronizace rozpadla. Poťákem stačilo nepatrně pohnout a hned se chytila. Jenže po další hodině to chtělo zásah zase. S původním zapojením tento jev zmizel. Po pečlivém nastavení cívky a hrubé regulace nestačí rozsah potenciometru na to aby řádková rozpadla ze zasynchronizovaného stavu.

Měl jsem ještě problém s tím, že když jsem dal větší kontrast, tak začala ujíždět snímková synchronizace. Tam pomohlo vyměnit elektronku 6F36 na třetím stupni obrazový mezifrekvence, která i když katodový proud měla OK, tak asi trpěla mřížkovou emisí. Dále pomohlo zapojit integrační člen podle Athosu II.

S kanálovým voličem jsem nedělal nic, jen jsem do něj dodal cívky pro třetí pásmo z Athosu II. Oscilátor má kmitočet stabilní a to i na devátém kanálu na kterém ho provozuju. S takovou Oravskou Carmen se to nedá srovnat, tam se to musí první půlhodinu korigovat. U Akvarela se na něj nemusí sáhnout

V podstatě se mi jí povedlo vypiplat do bezvadného stavu. Telku zapnu a po nažhavení bezvadně naběhne a i když běží třeba 4 hodiny v kuse, není na ní potřeba sáhnout - obraz i zvuk je celou dobu kvalitní. Momentálně probíhá dlouhodobé testování - každý den je několik hodin v chodu - nejdéle na jedno zapnutí asi 7 hodin. Nemám pocit, že by se hřála víc než jiné podobné televize a to chybí jen zadní stěna, všechny ostatní kryty jsou na svých místech.

4x UY1NS tam samozřejmě nejsou, usměrnění je křemíkovou diodou. Anodový spoje jsem od patic odpojil, žhavící jsem ale zachoval, takže když by se tam daly, tak na pohled budou vypadat funkčně. Jenže vzhledem k tomu, že při pohledu zezadu nejsou téměř vidět, tak jejich přítomnost nemá smysl. Jen by vyráběly teplo.

Abych byl upřímný, vývojáře a konstruktéry velmi obdivuju za to co se jim v té době podařilo sestrojit.

Obrázek
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 24.12. 2020, 11:11

Tyhle repráky byly i v různých školních rozhlasech apod.. Původní reprák v akvarelu ani žádné magnetické stínění nemá, asi to díky velikosti skříně a vzdálenosti repráku od obrazovky nevadilo, jen se geometrie musí seřizovat až po namontování repráku do skříně. V athosu už je takový škaredý zohýbaný plech.
Uživatelský avatar
Jardak
Příspěvky: 293
Registrován: 14.12. 2011, 16:53

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Jardak » 24.12. 2020, 12:14

No, měl jsem obraz nastavenej při zamontovaným repro z Ametysta a když jsem tam dal tento, tak obraz utekl 2 cm do strany a o geometrii nemluvím, takže vliv není zanedbatelnej. Koukám, že tenhle typ repráku má i rádio 623A Máj. To mám dvakrát - jedno renovovaný, druhý jen uvedený do chodu. Možná bych si ho mohl půjčit tady. Ale ty repráky se asi liší jen barvou, nebo né?
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: TV Akvarel - vlnění obrazu

Příspěvek od Peca » 24.12. 2020, 12:41

Liší se asi jen barvou a možná označením, ale konstrukčně budou stejné.
Odpovědět