Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojournal

Vše okolo historických rádií
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojournal

Příspěvek od Franta » 12.04. 2014, 13:42

K příspěvku o povrchové úpravě zkorodovaného šasi rádia v Knize vzkazů na webu radiojournal.cz - přikládám pár fotek povrchové úpravy původně značně zkorodovaného šáska pro amatérskou stavbu přijímače Super 254E, který si v současné době stavím jako nostalgickou vzpomínku na amatérské mládí :D
Šasi bylo v některých místech doslova vyžráno korozí, i po otryskání a následném žárovém pozinkování jsou zřetelně vidět stopy hluboké koroze - viz detail plochy kolem objímky pro AZ11. Otryskání a zinek jsem zvolil poté, co ani opakované usilovné drhnutí šasi ocelovým kartáčem a brusným papírem nevedlo k žádanému výsledku. Možnosti otryskání a povrchové úpravy žárovým zinkováním nebo kadmiováním jsou v současné době leckde k dispozici a za dostupnou cenu lze dosáhnout pěkných výsledků - povrch šasi je čistý a vzhledný i v nepřístupných místech, kam se katráčem ani šmirglem nedostaneš.
Super 254E chassis A.jpg
Stav šasi po povrchové úpravě otryskáním a žárovým zinkováním
Super 254E chassis A.jpg
Stav šasi po povrchové úpravě otryskáním a žárovým zinkováním
Super 254E chassis detail C.jpg
Detail stop po hluboké korozi v prostoru objímky. Původní stav byl doslova žalostný.
Nechápu proč se první obrázek objevuje dvakrát, ale snad to nebude vadit :roll:
Přílohy
Super 254E chassis B.jpg
Šasi po povrchové úpravě vyladá "jako nové". Původní stav s korozí byl opravdu žalostný
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Heptoda » 12.04. 2014, 15:49

Velká škoda, že není foto šasí PŘED úpravou. :( Jinak ale pěkné , to ano . :thumbsup:
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Milan » 12.04. 2014, 19:59

Osobně bych doporučil pouze galvanické zinkování. Při žárovém zinkování se slabý plech šáska rád zkroutí a na všech rozích a ostrých hranách pak budou malé krápníčky od zinku. Pokud také nebude lázeň nová tak bude plech strakatý.
žárové zinkování - vhodné pro svodidla hradby a zábradlí, předmět se potápí do roztavené lázně zinku
galvanické zinkování - vhodné pro náš účel, zinek je nanášen galvanicky, zinkování bílé
Docela bych se vsadil, že na tomto šásku je právě galvanické zinkování.
O povrchové úpravy se dost zajímám, protože také renovuji motocykly. http://milankrejci.rajce.idnes.cz/JAWA/#16052012692.jpg
Žádné tryskání pod galvanickou úpravu !To je barbarství, protože jak zinek tak měď nikl chrom kopírují tento otryskaný povrch. Nejlepší je to nechat stáhnout v galvanovně, kde mají pro tento účel vanu s kyselinou.
breta1
Příspěvky: 94
Registrován: 02.04. 2012, 21:57

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od breta1 » 12.04. 2014, 22:59

Františku, zabrnkal jsi na mou strunu z mládí.
Chválím, udělal jsi to pěkně.
Též jsem stavěl podle "Stavebmích návodů a popisů" tento přijímač (též Mír a Minibatt).
Bohužel ten SUPER 254E jsem dal ve škole do soutěže na jakousi výstavku tvořivosti mládeže, vyhrál jsem sice první cenu, ale to rádio tam někdo ukradl. Škoda, dneska bych ho asi taky renovoval. Byl to dobrý superhet a šel krásně sladit.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Jirka84835751 » 13.04. 2014, 17:45

Františku,
pěknější než z výroby : :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Tiše a upřímně závidím :)
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Franta » 13.04. 2014, 19:25

Jirka + Břeťa > děkuji za pochvalu, přidám fotky až to bude hotové. Skříňku k této stavebnici jsem sehnal dřevěnou lakovanou, což je vzácnější provedení, než běžná bakelitová.

Milan > dotázal jsem se známého, který mi zařídil to otryskání a zinkování, máš pravdu, zinkování šasi bylo provedeno galvanickou cestou. Dnes jsem viděl u kolegy sběratele po otryskání galvanicky zinkované šasi z Big Bena, no krása... Ale při zpětném zapojování se kolega asi dost zapotí 8-)
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Milan » 13.04. 2014, 20:24

Tryskáním pod galvanickou úpravu bylo zničeno mnoho povrchů, možná na šásku to tolik nevadí, ale až někoho napadne takhle udělat okrasné lišty před repro tak jistě nebude spokojen.Ty už nikdo pořádně nevyleští.
Šásko pro Big Ben by se mělo niklovat, je to však výrazně dražší...(oficiální cestou) (pro představu- pozinkovat šásko 254E vychází na 30-50Kč v plzňském kovodružstvu na Rokycanské, nevýhoda je jen ta, že tam ti raubíři občas něco ztratí, niklování tam nenabízí, to dělají zase jinde za 300-500 podle toho kolik je práce s přípravou povrchu.)
Ale existuje také niklovací lázeň pro bezproudé poniklování (nabízí GES). Dělal jsem takhle stojan k trychtýřovému reproduktoru, na menší věci které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům to docela stačí...Zítra přidám fotku.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Franta » 14.04. 2014, 08:40

Tak to je potřeba zdůraznit, že zkorodované plochy ozdobných lišt ze železa (TLF Big Ben, Empo Admiral apod) by neměly být čištěny od koroze jen otryskáním, protože následné chromování by kopírovalo krupičkový povrch otryskaných ploch!
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Franta » 13.05. 2014, 10:42

...pokračování:
Včera jsem tu stavebnici dokončil. Vzhledem k malému montážnímu prostoru uvnitř DŘEVĚNÉ skříňky jsem zvolil provedení bez magického oka. Reproduktor je dynamik Tesla o prům. 10 cm, stejný je v přijímači Tesla Minor, přednes vzhledem k rozměrům skříňky a reproduktoru je docela dobrý. Ladicí duál je Philips, cívková souprava je původní ze sestavy součástek pro S254E, tj. Tesla PN 05001. Namísto filtrační tlumivky, která je ve schematu, jsou použity dva odpory po 480 Ohmech, každý 6W, filtrace je zcela dostačující.
Nejchoulostivější spoj ze všech, které jsou ve schématu značeny třemi tečkami, je spoj mezi sekundárem I. MFT a g1 mezifrekvenční elektronky: vzhledem k blízkosti vývodu z MFT i objímky této ECH21 se do něj může indukovat kmitočet oscilátoru. Na všech rozsazích přijímač nahvízdával... Mřížkový svod g1 triody oscilátoru, který je ve schématu předepsán 50k, jsem musel upravit na 27k, protože oscilátor jel příliš "ostře" a na rozsahu DV jsem na g1 naměřil až -28V (!!!). Také tlumicí odpor g1 oscilátoru jsem zvětšil na 150 Ohm. Po úpravě bylo na g1 oscilátoru max. -22V. Nastavení MF propustí jsem provedl podle sluchu metodou "cejchovaný šroubovák", stejně tak vyvážení vstupu a souběh s oscilátorem.
Dovolil jsem si pro zájemce přidat pár fotek z průběhu stavby. Povrchovou úpravu dřevěné skříňky jsme po obroušení renovovali mořením a nitrolakem, knoflíky potenciometru a ladění jsou typu Jiskra K15, které se v 50. letech dodávaly k této stavebnici a ke stavebnici přijímače "Mír" nebo "Minibat". Brokát na ozvučnici je použit ze starého dráťáku.
S254E drátování trafa.jpg
Drátování trafa
S254E spoje vstup-přepínač.jpg
Pájení spojů mezi přepínačem na desce oscilátoru a deskou vstupních cívek
S254E součástky pod šasi.jpg
Součástky pod šasi
Naposledy upravil(a) Franta dne 13.05. 2014, 12:22, celkem upraveno 2 x.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Super 254E šasi-k příspěvku v Knize vzkazů na radiojourn

Příspěvek od Franta » 13.05. 2014, 11:28

Další obrázky ze stavby:
S254E šasi shora.jpg
S254E - šasi shora
S254E šasi zepředu.jpg
S254E - šasi zepředu
S254E šasi a skříňka.jpg
S254E - šasi a skříňka před sestavením
Odpovědět