Mikrofona MK375 - slabý signál

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
radekh
Příspěvky: 11
Registrován: 25.05. 2023, 20:53

Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od radekh » 01.05. 2024, 17:55

Jdu si pro radu. Vzkřísil jsem toto rádio https://www.oldradio.cz/kottek/ekmk375.pdf do stavu, že večer na něm slabě naladím silné stanice na SV a DV (KV má porušenou cívku), když mám zesilovač naplno (konec jde dobře, při připojení hudby z mobilu na zdířky gramofonu hlasitost "trhá uši"). Sledovačem signálu jsem na L13 a L15 naměřil signál úplně slabý (za to na L13 a L16 silný). Dráty, cívky, lampy, napětí a nejspíš i kondenzátory, v tomto místě, se zdá vše ok. Napadá vás co zkusit dál? Jediné jiné o cca 10V nižší napětí jsem naměřil v bodech, kde se zároveň připojuje externí reproduktor. Díky
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 868
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od Milan » 02.05. 2024, 16:08

Slabé diody v EBL1, rozladěný mf zesilovač, vadné kondenzátory v mf, rozladěný vstup/oscilátor. Kvalita kondenzátorů v mf (i cívek) se dá lehce ověřit, když se naladí silná stanice tak při otočení jadérkem cívky musí být při jedné otáčce výrazný pokles signálu. Dál může mít svod C47 a C7 a negativně se projeví i velmi zaprášené desky ladícího kondenzátoru.
radekh
Příspěvky: 11
Registrován: 25.05. 2023, 20:53

Re: Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od radekh » 04.05. 2024, 10:13

Moc děkuji! To jsem přesně potřeboval. Zkusím to vše postupně prozkoumat, většinu už jsem vyloučil. Může mít vliv i křivě přilepená cívka v mezifrekvenci? Viz. obrázek v příloze
Přílohy
IMG_20240504_104354.jpg
jirka5
Příspěvky: 236
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od jirka5 » 04.05. 2024, 12:23

Ta cívka vypadá spíš vylomená než křivě přilepená. Vliv to samozřejmě mít může, ale nikoliv zásadní. Vidím tam hlavně silnou korozi, rádio bylo zřejmě skladováno dlouhou dobu někde ve vlhku. V takovém případě mohlo dojít i nevratné degradaci všech cívek. Zaměřil bych se i na všechny kondenzátory a rezistory, podle mých zkušeností tohle skladování nepřežívají. Paralelní kondy mf filtrech budou nejspíše úplně chcíplé. Je nutné vyčistit i všechny mechanické kontakty (vlnový přepínač a sokly elektronek). Nedají se vyloučit ani slabé elektronky, na dálku se vlastně nedá vyloučit vůbec nic. Přeji ti hodně štěstí.
radekh
Příspěvky: 11
Registrován: 25.05. 2023, 20:53

Re: Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od radekh » 04.05. 2024, 19:05

Ano rádio není v dobrém stavu. Svitkové kondenzátory samozřejmě všechny vyměněny. Kontakty vyčištěny, rezistory jakžtakž zkontrolovány. Elektronky jsem zkoušel v jiném rádiu a běží bez problému. Nicměně hlavní příčina nejspíše odhalena, L15 při stiknustí zesílila a když jsem s ní zkusil otočit, tak půlka vypadla :-( To už asi dohromady nedám. Můžu to ještě zkusit zkusit slepit a namotat znovu, ale asi to nebude už ono. Takže kdybyste měl někdo mf cívky do MK375 určitě dejte vědět. Díky!
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 868
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od Milan » 05.05. 2024, 13:28

Takto odlepená cívka zásadní vliv nemá, jak už zde bylo napsáno. Je ale dobré pro začátek vědět, že vzdáleností cívek v mf se mění vazba rezonančních obvodů a tím i propustná křivka, některé přijímače toto využívaly pro regulaci šíře pásma. Co vadí je koroze a rozpadající se železoprachové dílce, i jeden pramínek ve vf lanku kterým jsou cívky navinuty, pokud se utrhne, nebo odpadne, klesá tím jakost obvodu a tím pádem i nakmitané vf napětí. Stejně tak u kondenzátorů v rez. obvodech, pokud jsou slídové, tam zase vadí sulfidace, rozpadání se stříbrné metalizace...
Jinak bych tu měl takový partizánský tip který je možné zkusit v tomto stavu : odpájet paralelní kondenzátor u vadné cívky, přes vhodný malý kondenzátor cca. 10 - 33pF navázat z vf signál prvního, funkčního, rezonančního okruhu a pak tu dobrou cívku doladit na maximum. Pokud by byla cívka vadná úplně lze ji nahradit jinou podobnou, nebo i odporem.(Dobrý obvod musí být v anodě.) Sice klesne selektivita a oproti dobré mf i zesílení, ale v tomto případě to může pomoci.
Martin 1374
Příspěvky: 105
Registrován: 31.01. 2020, 10:08

Re: Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od Martin 1374 » 07.05. 2024, 06:53

Nevím, čím to, je ale ty MK375 tou korozí trpí hodně často. Prošly mi rukama asi tři nebo čtyři a všechny byly v tak hrozném stavu, že šly okamžitě pryč, ani jsem se s nimi nezačal zaobírat. Dodnes žádnou MK375 nemám. Takže buď ve Strašnicích něco udělali špatně, nebo jsem měl jenom smůlu na kusy.
jirka5
Příspěvky: 236
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Mikrofona MK375 - slabý signál

Příspěvek od jirka5 » 09.05. 2024, 15:32

Do těch patyzánských úprav bych se tedy rozhodně nepouštěl. Zkusil bych spíše ty cívky v mefce nahradit nějakými z jiného rádia. Mf kmitočet 484 kHz může dělat problémy (u nás ho používal jen Telefunken), protože u všech poválečných rádií je to 452 kHz. Myslím tím raně poválečná bez FM, aby mě někdo nebral za slovo. Aby se obvod dostal do rezonance, bude pravděpodobně potřeba snížit kapacitu paralelního kondenzátoru. Bez signálního generátoru ani ránu. A hodnoty všech součástek před použitím kontrolovat.

Martin 1374: Asi jim ve Strašnicích zatékalo do fabriky kolem komína :D :D :D .
Odpovědět