Romance - oprava zajímavé závady

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Milan155
Příspěvky: 439
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Romance - oprava zajímavé závady

Příspěvek od Milan155 » 27.12. 2023, 17:34

Vrátila se mi k opravě mnou zrenovovaná "popelnicová" Romance. Projevem závady bylo, že po zapnutí rádio hrálo normálně , po asi 3-5 minutách se zvuk začal ztišovat a po chvíli se objevil známý elektrotechnický pach.
Po vypnutí a dalším zapnutí rádio opět hrálo normálně , po chvíli opět ztichlo . Připojil jsem měřáky na napětí
na elytech a na odpor tvorby záp.předpětí a znovu to zapnul . Napětí na C42 začalo po chvíli pomalu klesat z asi 236V na 120 V a odpor R25 se pálil. Než jsem to vypnul , najednou lupanec a napětí spadlo na cca 30V . Vypnul jsem to , vybil elyty a dále bádal raději ohmetrem. Naměřen prakticky zkrat mezi spojem R5 / L8´ a
+ C42 . I po odstranění krytu MF jsem tam nic neviděl, takže jsem destičku vypájel a vytáhl ze šasi (všechny spoje jsou zahnuté :( ). Pak už to bylo vidět - hrouda korozních zplodin na železné čepičce odporu R5 dotýkající se +vývodu L8 a navíc přepálený vývod L8´ přivařený obloučkem na kontakt spoje L8 / C12 . Vývod byl asi napružený , jak se přepálil , mrskl se kus vedle a přivařil se. Tím se proud přes R25 trvale zavíral přes g1 EF22 do země. Takže kupodivu to odnesla jen EF22 ( emise poklesla z 85% na cca10% ) a odpor R25 , který byl očouzený.
Pomocné vinutí L8´ cca 6 závitů 0,1 mm CuS jsem převinul ,lampu a odpor vyměnil , zatím se zdá, že ostatní je OK - velké napětí dostala na g1 EF22 připojená větev AVC , nicméně kondy i odpory to zdá se vydržely.
Destička ( z jiného kusu s jinou vadou ) je na obrázku s vyznačením , kde ta koroze zkrat způsobila.
Přílohy
MF1 Romance - zkrat.jpg
Odpovědět