Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Příspěvek od Milan155 » 17.11. 2018, 07:49

Potřeboval bych poradit od zkušenějších s volbou tmelu na opravy drobných poškození dýhy při celkové obnově laku skříňky. Doposud jsem, vzhledem k malé potřebě, tmelil různé "ranky" po odstranění starého laku před broušením akrylátovým popř. přibarveným akrylátovým tmelem . Používám lihová běžná mořidla a tento tmel jednak nejde namořit , respektive jeho barva po namoření je naprosto odlišná od okolí, jednak se vybroušený tmel více či méně mořidlem vymývá , takže výsledek nic moc.
Na Radiohistorii.sk jsem poštudoval postupy oprav a chtěl bych se zeptat ,jak se chová tmel Clou Holzpaste ,tj. zda chytá odstín mořidla a zda se lihem nerozpouští . Zkoušel jsem i dvousložkový polyesterový tmel s dřevěnými pilinami - ten se sice lihem nerozpouští, ale kloudně jej namořit do odstínu okolí se mi také nepodařilo.
Díky za informaci popř. tip na jiný , vhodnější tmel.
Venda
Příspěvky: 53
Registrován: 09.06. 2015, 08:17

Re: Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Příspěvek od Venda » 17.11. 2018, 09:25

Tak se zeptejte přímo na Radiohistorii nebo autora příspěvku. Nebylo by to rychlejší? :!:
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Příspěvek od jirka5 » 18.11. 2018, 11:43

V první řadě bych zkusil si sám vyrobyt dřevotmel, podobně jako to dělají truhláři, to znamená piliny rozmíchané v bezbarvém laku. Tento postup jsem s úspěchem vyzkoušel na dřevěném obložení, kde nejsou takové nároky na vzhled a připadný nedostatek se tak říkajíc "vykouká". Náhrada dýhy na skřínce rádia je podstatně náročnější, proto bych se snažil použít piliny pod možno stejné barvy jako má ta dýha. Pro přímé použití jsou příliš hrubé, takže bych je zjemnil umletím v tříštivém kávomlýnku nebo v elektrickém mixéru. Místo laku bych použil nějaké husté disperzní lepidlo (Herkules nebo Disprercoll, aby zůstala částečně zachována porézní struktura a povrch šel namořit) a v něm bych rozemleté piliny důkladně rozmíchal. Postupným přidáváním pilin bych se snažil dosáhnout husté tmelovité konzistence. Napřed samozřemě pokus na nějakém kousku, na kterém nezáleží. Samozřejmě nezapomenout brousit brusným papírem zrnitosti P800, obvykle doporučovaná zrnitost P320 je pro daný účel příliš hrubá! Výsledek by měl být určitě lepší než z akrylátovým tmelem, který je měkký, uzavírá póry a časem se trhá. Polyesterový tmel určitě také ne, ten je určen na karosérie automobilů a rovněž uzavírá povrch.

Kdyby se tento postup neosvědčil, zkusil bych koupit tento tmel, který je tónovaný a přetíratelný mořidly, laky a lazurami, jak píše výrobce. Je k dostání ovšem zřejmě jen v jediné prodejně v republice:

http://www.drevobarvy.cz/465-g-RONSEAL- ... ek-d79.htm

Stránky výrobce, dovozce do ČR zřejmě Detecha:

http://www.ronseal.cz/barvy-na-drevo-v- ... od-filler/
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Příspěvek od Heptoda » 18.11. 2018, 12:42

Jirko, není nic moc co dodat. Každý si časem recepturu co popisuješ upraví dle svého, ale základ zůstává... Herkulík je mé oblíbené lepidlo pomalu 40 járů. A abych jenom netlachal; rád využíván na přebrušování všeho druhu i brusné rouno. I to je v různé hrubosti/jemnosti, jako papír. Má veliká spokojenost s ním.S rounem, jistě. :D
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Příspěvek od Milan155 » 18.11. 2018, 21:06

Díky za ten tip na tmel Ronseal, objednám a vyzkouším jej.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Příspěvek od Milan155 » 09.12. 2018, 18:21

Tak bohužel, výše uvedený tmel je obarvený akrylátový tmel s přídavkem nějakých syntetických ředidel či co to z toho smrdí , tedy pro daný účel k ničemu , podobný lze koupit za polovic z tuzemska.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Tmel na opravy dřevěných skříněk rádií

Příspěvek od Jirka84835751 » 10.12. 2018, 12:40

Vráťo, napadl mě tvrdý voskový tmel , který používají podlaháři. Na jaře budu renovovat schody, tak dám vědět výsledek.
Odpovědět