Pár poznámek k Telegrafia Super Bali

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Pár poznámek k Telegrafia Super Bali

Příspěvek od Jano » 26.10. 2018, 18:42

Super Bali.

Tento přístroj vyráběla v letech 1934 – 35 státní firma Telegrafia v licenci firmy Schaub. Jedná se sice o dvoulampovku, ale je zde několik pozoruhodných fint v zapojení. Už samo schema. V servisním návodu pana Berana je nakresleno sice správně, ale velice nepřehledným způsobem. (viz např. http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... O-26201897) V Baudyšovi je nakresleno daleko přehledněji.
Pozoruhodná je přímá vazba mezi anodou audionu a mřížkou koncové elektronky. Aby se posunulo napětí katody koncovky o anodové napětí audionu plus předpětí, je do ní zapojeno budící vinutí reproduktoru. Pro zlepšení stejnosměrné stability je druhá mřížka audionu napájena přes filtr napětím katody koncového stupně. Klesne-li anodový proud a tím i napětí na katodě, zmenší se napětí G2 audionu. Tím se zmenší anodový proud, zvýší napětí na anodě audionu i na G1 koncovky. Zvýší se její anodový proud a tím i napětí na katodě – a samozřejmě i naopak. Problémy může způsobit svod blokovacího kondenzátoru nebo vada na odporu.
Nevýhodou zapojení je, že přímožhavená koncová elektronka dostane při náběhu přístroje dost „zabrat“. Nažhaví se současně s usměrňovačkou a do nažhavení audionu dostává na první mřížku anodové napětí, katodový proud je omezen jen odporem buzení reproduktoru, pracuje tedy v oblasti nasyceného proudu katody.
Další specialitou přístroje je – kromě nastavení anténí vazby - doladění antény pomocí seriového kondenzátoru. Zlepší se tím dosažitelné vlastnosti přístroje, ovšem za cenu dalšího ovládacáho prvku.
Krabicový sběrací kondenzátor 4+2 mikrofarady byl v mém kusu v tropikalizovaném provedení. I po osmdesáti letech měl minimální svod a byl schopen provozu. Není to samozřejmě tak vždycky, ale některé tyto dokonale utěsněné kondenzátory vydrží neskutečně dlouho.
Na skřínce se dost šetřilo. Nejen že je větší část natřena nepříliš kvalitním černým lakem (dneska často ani nepoznáte, jestli byl původně lesklý), ale před lakováním nebyla skřinka pečlivě napuštěna, takže politura špatně drží. Pokud se tedy skřínka nezachovala v dobrém stavu, doporučuji zbytky laku strhnout a před definitivní úpravou jí napustit aspoň dvěma vrstvami napouštěcí fermeže. Na drobné opravy politurované části se dobře hodí mořidlo ve fixce, které se v různých odstínech prodává na opravy poškrábaného nábytku. (Vozí mi to dcera z Londýna, ale tady se to určitě taky dá koupit.) Na hubení červotočů se vyrábí spousta přípravků. Já používám Červostop. Je doporučeníhodné ošetřit jím preventivně zevnitř i zdravou skřínku.
Pro oživování je vhodné nahradit koncovou elektronku sovětskou 4L1P i tehdy, když chcete nakonec použít originální lampu. Jednak „sovětskaja mašína“ dost vydrží, druhak jsou zatím k sehnání. Návod na výrobu redukce najdete na http://balek.v.sweb.cz/radiotechnika/re ... hrpent.htm . Asi za šest vteřin po zapnutí – po nažhavení usměrňovačky a koncovky – se ozve z reproduktoru výrazné vrčení. Anodový proud koncovky byl v mém případě 42mA. Asi za třicet vteřin, po nažhavení audionu se Ia sníží na 30mA, vrčení zmizí a přístroj začne hrát. (Nebo taky nezačne – samozřejmě.) K odstranění tohoto jevu je možno použít nepřímožhavenou koncovku. Pak se obě lampy nažhaví víceméně současně. Zkoušel jsem RENS1374D. Znamená to ale zásah do zapojení. Vyvést G2 na boční šroubek a připojit katodu.
Barevné žárovičky na osvětlení stupnice, navíc na 4V neseženete. Použil jsem jednowattové LED diody bez chladiče, jednocestný usměrňovač a odpor 15 ohmů. Protože přívody k nim byly zteřelé už někdy v padesátých létech a musí se vyměnit, viditelnému zásahu do přístroje se zde stejně nevyhnete.
Pořadí přepínání rozsahů – od Vyp. doprava: SV, DV, KV, gramo.
Potvrzuji zjištění ing Berana, že rádio je velice citlivé.
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Pár poznámek k Telegrafia Super Bali

Příspěvek od jirka5 » 26.10. 2018, 22:15

Neměl jsem zatím tu čest se tímto přístrojem setkat, ale přesto napíšu několik poznámek.
Občas sice vyvedu nějakou prasárnu, ale do rádia ročník 1934/35 bych nikdy LEDky nenacpal. Není také důvod, protože žárovičky E10 4V/0,5A se pořád ještě seženou a to třeba zde, přímo u dovozce: https://eshop.nbb.cz/ce-zar-sign-4-0v-5 ... 014000.htm. I když eshop defaultně mluví anglicky, jedná se o tuzemský obchod. Podle dodací lhůty to zřejmě bude zboží na objednávku a dle výrobce Vezalux pochází z rodiště Philipsů - z Holandska. Textilní hadičku na přívodní dráty lze stále ještě koupit na burzách (Jarov, Holice) a na původní barvu (protože žlutou už neseženete) ji upravit roztokem kalafuny v lihu. Lepší by byl samozřejmě šelak. Baňky žároviček lze pak na základní odstíny přebarvit lihovými fixy.
Problém může být, jak nahradit rozpadlou síťovou šňůru. Opředený kabel je nesmyslně drahý, bílá dvoulinka vypadá poněkud vulgárně, černá se nesežene a gumový kabel - to je děs běs, vypadá jak náhrada od starého elektrikáře z fabriky, žehličková šňůra - sice textilní, ale na první pohled moderní, snese se tak ještě u gramorádia z přelomu 50/60 let.
Zjistil jsem, že v německých hobby marketech se dá koupit kablík CYSY2Ax0,75 a CYSY3Cx0,75 s hnědým odstínem pláště, který vůbec nevypadá špatně a na první pohled není k rozeznání od textilní šňůry. Na druhý pohled samozřejmě ano, ale pořád vyhlíží lépe než předchozí řešení. A cena je tak zhruba o 20% vyšší než u nás, takže se jedná o dostupný produkt. Označení jsem napsal české, mezinárodní harmonizované je HO5VV-F......
Naposledy upravil(a) jirka5 dne 27.10. 2018, 22:24, celkem upraveno 2 x.
karel
Příspěvky: 36
Registrován: 17.10. 2011, 14:03

Re: Pár poznámek k Telegrafia Super Bali

Příspěvek od karel » 27.10. 2018, 06:23

Co se týká síťových kabelů ,tak jsem to vyřešil pomocí širších šňůrek do bot .Konce odstřihnu ,provleču příslušný počet drátů konce ovážu nití stejné barvy .Určitě to ve výsledku vypadá lépe než LYS kabel.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Pár poznámek k Telegrafia Super Bali

Příspěvek od Jan55 » 27.10. 2018, 10:38

jirka5: ten odkaz na žárovky tak jak je, je u mě nefunkční. :(
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Pár poznámek k Telegrafia Super Bali

Příspěvek od jirka5 » 27.10. 2018, 11:59

Posílám znova ten odkaz, vyzkoušel jsem ho, u mě je funkční :D
https://eshop.nbb.cz/ce-zar-sign-4-0v-5 ... 014000.htm
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Pár poznámek k Telegrafia Super Bali

Příspěvek od Jan55 » 27.10. 2018, 17:49

jirka5, jojo, tak tenhle už funguje, ten původní hlásí stále, že stránka nenalezena :D u nového odkazu chybí na konci to l, je tam jen htm a s tím to funguje :thumbsup:
Odpovědět