Gramorádio ORION GR4400

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Gramorádio ORION GR4400

Příspěvek od houmr » 06.11. 2017, 18:46

Našel jsem tohle gramorádio. Bedýnka je sice trochu rozeschlá, bez nožiček, ale mám z něho radost - už jako malý kluk jsem vyhandloval R4400, u kterého stačilo akorát opravit mechanismus ladění a dodnes hraje jako jedno z nejlepších. Pomalu ho rozhýbávám, AM už hraje, VKV šumí a evidentně ladí (dnes již v "území nikoho"). Stáhnul jsem k němu schema vstupní části, mám v plánu ho přeladit na normu CCIR, ve schematu je i tato možnost uvedená. Mám to schema chápat tak, že by stačilo vyměnit kondenzátor mezi vstupními svorkami a ten v anodě první triody snížit ze 7 na 1 pF a pak jen doladit trimry?
Jinak ještě nevím jak sundat spodní díl ladícího knoflíku - není v něm žádný šroubek (ani díra pro něj), po sundání horního dílu se odhalí sice segrovka, ale když jí sundám, jde ten knoflík i s celou osičkou. Nevíte někdo jestli je ten hmatník na osičce jen natlačený a léty přirostlý nebo je v tom nějaký fígl?
Přílohy
VKV 4400.JPG
VKV 4400
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Gramorádio ORION GR4400

Příspěvek od Milan » 06.11. 2017, 21:23

Přimlouvám se aby se původní vstupní jednotka nepřelaďovala, ale aby se použil konvertor CCIR/OIRT. Tato vstupní jednotka má na dnešní poměry mizernou selektivitu i citlivost.
Prakticky byla určená na příjem jednoho či dvou VKV vysílačů a to i v CCIR provedení. Také nemá AFC, takže po půl hodině provozu je potřeba doladit...
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Gramorádio ORION GR4400

Příspěvek od houmr » 07.11. 2017, 18:19

No ještě si to rozmyslím. Nicméně to R4400 co mám od mládí i tehdy na VKV hrálo velmi pěkně všechny čtyři tehdejší stanice (1.TV program, Praha, Vltava a Hvězda - bydlel jsem v Budějovicích), oproti těm pokusům z Tesly Bratislava, které ani to AFC moc nepomohlo...

Na tom GR4400 jsem momentálně narazil na problém v tom dvojitém potenciometru - sice funguje, myslel jsem, že je jen povolený, ale při bližším ohledání jsem zjistil, že je ten odlitek se závitem rozpadlý na několik kusů. Lze ještě někde sehnat takový dvojitý nezávislý potenciometr ?
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Gramorádio ORION GR4400

Příspěvek od houmr » 21.11. 2017, 07:12

Takže jsem v HADEXU koupil dvojosý český potenciometr 2x100K. Původní je sice 1,5M na zvuk a 500K na tónovou clonu, ale vyměnit dráhy nešlo (maďarský versus český typ). Je větší, ale po drobné úpravě tam vlezl. Byť je hodnota ani ne desetinová, AM se s tím popralo bez úpravy, u FM jsem zatím snížil ten 1,5MOhm odpor od poměrového detektoru a uvidím, jestli bude hlasitost dostatečná.
Problém u tohoto rádia jsou odlitky - stejně jako se drolil ten vrchní odlitek na potenciometru, stejným způsobem se rozpadla příruba osičky na FM ladění, když jsem zkoumal, co klade nepřekonatelný odpor při otáčení. Zkusím jí z něčeho vyrobit, zřejmě ze zbytku tesláckého potenciometru.
Tyhle odlitky by se sad měly zakázat - stejně tak si vzpomínám, jak se mi před lety drolily anténní účastnické zásuvky vyrobené ze stejného materiálu...
Přílohy
orionr4400nf.jpg
Odpovědět