Amatérská tvořivost, nebo polosériová výroba?

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Amatérská tvořivost, nebo polosériová výroba?

Příspěvek od houmr » 13.09. 2017, 18:30

Před časem jsem si přes net koupil rádio, které jsem nedokázal zařadit (až budu doma, nafotím). Když jsem ho viděl naživo, usoudil jsem, že se jedná o nějaký "samo-domo" bastl - zadní stěna dřevěná, na boku amatérsky vyvrtaný přepínač apod. Rádio jsem zatím odložil "at akta". Teď jsem náhodou zabrousil na Aukro a tady:

https://aukro.cz/historicke-radio-6912806167

jsem v první chvíli myslel, že někdo prodává to moje - stejná stupnice, stejná bedna, stejné rozložení prvků, hodně podobné zpracování. Předpokládám, že jde tedy o někde otištěný "typový" návod, jak za nějaké bedny rozhlasu po drátě a stavebnice udělat rádio? Nebo se mýlím?
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Amatérská tvořivost, nebo polosériová výroba?

Příspěvek od jirka5 » 13.09. 2017, 21:49

Podle vnitřního provedení přístroje soudím, že to je ryze amatérská práce. Chybí licenční štítek, pertinaxová zadní stěna šasi šroubovaná, rovněž tak zdířky,a copak to výstupní trafo vzhůru nohama a neupevněné? Prostě jasné znaky amatérské výroby. Bedna od rozhlasu po drátě to určitě není, spíše jde o nějakou kusovou malovýrobu nebo nějaký poválečný výprodej (Fusek, Vácha apod.) Použitý ladicí převod se stupnicí a rámečkem se po válce prodával v radioamatérských prodejnách. Možná si po válce nějaký radiomechanik přivydělával kusovou výrobou těchto přístrojů, protože rádií byl nedostatek a koupit je bylo možno jen na poukaz.
Odpovědět