Přijimač DAB+ do kuchyně

Ostatní co nepatří do předchozích skupin
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 21.12. 2022, 22:21

V současnosti máme v kuchyni, přímo pod skříňkami kuchyňské linky, nainstalováno poněkud postarší autorádio. Bohužel příjem VKV (FM) je dost mizerný. Zkreslení FM signálu, dané příjmovými podmínkami, je u mnohých stanic nepřijatelné. Pokud chci poslouchat něco jiného než burácející reklamyplné komerční stanice, mám smůlu. Moc to nevylepšila ani venkovní VKV všesměrovka. Prostě blbé místo pro příjem.

Ze zvědavosti jsem zhruba před rokem v jakési akci zakoupil malý DAB+ přijimač GOGEN typ 300N. Ověřuji si s jeho pomocí možnosti příjmu na různých místech. Velikost tranzistoráku, ale hraje dobře a připojen k zesilovači zní ten DAB přímo skvostně. Naprosto nemožně a neintuitivně je však u toho Gogenu uděláno jeho ovládání, předvolby a vůbec. Hrůza.

Chtěl jsem coby dárek vánoční ženě své milované dát do kuchyně něco lepšího, než ono ošuntěle vysloužilé autorádio a řekl jsem si, že by tam krásně pasoval nějaký ten digitál, co je přímo pro tento účel určen.
Jenomže všechna tahle digitální nádhera má stejně pitomě řešené ovládání. Místo toho, aby to na sobě měla řádku pěti či šesti tlačítek pro předvolené stanice (jako má to staré autorádio) tahle digitální paráda má stejně hloupě řešené postupné projíždění předvolenými stanicemi, kteroužto funkci napřed musím jiným tlačítkem navolit... už vidím, jak by to v běžném kuchyňském provozu dopadlo. Případně je k tomu dálkové ovládání s další spoustou zcela zbytečných funkcí, což je speciálně v kuchyni přímo genitální.

Pomocí strejdy Gůgla jsem projel snad velehafo nabízených DAB zázraků, ale nenalezl jsem cokoliv, co by se alespoň trochu blížilo prosté potřebě snadného, intuitivně přehledného ovládání. Pokud už v nabídce takové rádio bylo, nebyl to DAB, ale klasické VKV FM rádio, které by mělo stejné problémy jako stávající autorádio. V digitálu ani ťuk.

Proto se, vážení kolegové, ptám; narazil někdo z vás na DAB+ rádio, které by prostou potřebu snadné ovladatelnosti splňovalo? Na jedno takové jsem narazil v Anglii, bylo to přesně ono, jenomže Angláni mají prostý DAB, nikoliv DAB+ a tohle rádio v kontinentální Evropě ani nevrzne. Takže milé rádijko zůstalo v Londýnově, kde koná službu přesně takovou, jaká měla být.
Ale v současné nabídce nic. Nevíte, lidi drazí, zda vůbec něco takového v době současné existuje? Já jsem se svým hledáním v koncích.

Takže všechno nejlepší k nastávajícím svátkům vánočním i zdivočelovosti silvestrovské!
A ať je ještě lépe, než vůbec může být!
hejnej
Příspěvky: 225
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od hejnej » 22.12. 2022, 15:55

Mam JBL Tuner2
Pouzivam ho jen obcas.
Tlacitka pro predvolby c.1-5
Hraje pekne.
Ma DAB/FM/BT
Je to na vestvene baterie. Dobiji se pres USB.
hejnej
Příspěvky: 225
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od hejnej » 06.07. 2023, 08:22

Podle obsahu toho prispevku to vypada, ze novym clenem fora je ChatGPT
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 06.07. 2023, 08:45

Tak jsem nakonec coby dárek pro ženu mou furt stále ještě milovanou koupil u Lídlů DAB+ a FM rádio Silvercast za nějakých těch 999,99999999999...Kč.
A zabudoval ho pod kuchlinku místo dosavadního obsoletního FM autorádia.
Takto to dopadlo:
To, že přístroj nemá konektor pro připojení plnohodnotné externí anteny (nutné u mne zejména pro chrmlavé FM) a nemá ani možnost připojení externích reproduktorů, to osobně považuji za dost vážný nedostatek. Poslech na pouhé originální vnitřní reproduktorky má fakt hnusně "plastikový" charakter. V mých příjmových podmínkách je navíc použití externí anteny zcela zásadní nutností.
Poté, co jsem přijimač otevřel (čímž vědomě resignuji na záruku), přidal koax ocásek s female konektorem pro připojení na externí antenu a vmontoval klasicné baklitové teslácké odpínací konektory pro externí reprobedny, se teprve tohle rádio stalo skutečně provozně plnohodnotné.
- - -
Celkem dobře hodnotím originální mechanické uchycení pro podvěsnou montáž, použil jsem jej, samozřejmě po drobných úpravách. Rádio lze vyšoupnout a zase nacvaknout, což je při různém tom bastlení jen dobře.
- - -
Z přístrojů, které jsem mohl provozně porovnat, má tohle rádio nejlépe a nejpřehledněji vyřešenou okamžitou volbu předvolených stanic i přepínání provozu DAB/FM. Snadné a přehledné (intuitivní) ovládání bylo tou základní předností, podmínkou sine qua non, protože v kuchyňském cvrkotu je jakákoliv složitější předvolba přes sebegeniálnější menu na... řekněmež exkrement. Přesto má přepínání předvoleb protivnou hysteresi. Když ťuknu na jiný program, protože dosavadní se stal protivný k nesnesení, tak trvá dlouhou vteřinu až dvě, než se DAB chytne na novou stanici a do té doby ten nesnesitelně protivný předchozí program běží dál, jako by se nechumelilo. Pro jen trochu nervnějšího posluchače je to tréning v trpělivosti.
- - -
Rádijko má proti původně nabastlenému, věky už značně olezlému autorádiu příjemně elegantní vzhled, což je bonus navíc. Inu, bylť to přeci dárek pro mou ženu...

Tož tak asi :-)
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od Jan55 » 06.07. 2023, 09:43

Vratislav-OK1ZAF: Tak nakonec se to povedlo ku aspoň trochu spokojenosti :thumbsup:

Já jsem kdysi našel ve sběráku autorádio Ford 5000, smutně na mne koukalo pěkně nahoře s ostatními věcmi. No uznejte, to jsem musel zachránit :lol: Sehnal jsem i kód a radio se rozehrálo bez problémů. Teprve po čase jsem se rozhodl ho zabudovat nad digestoř, kde bylo doma dělané jiné, které fungovalo v celku dobře se syntézou od pana Zajíce. Ale nějak se mi už nelíbylo a tak jsem se po delších zkouškách s Fordem rádiem rozhodl ho dát místo původního. Ale byl tam problém, po vypnutí se musel zadávat znovu ten kód a to se mi nelíbylo. Tak jsem vymýšlel jak to udělat, aby to zůstalo i po vypnutí. Zdálo by se to jednoduché, ostatně také jsem si to myslel. Ale nebylo tomu tak. K rádiu jsem si pořídil aku 4Ah olověný a spínaný zdroj.(Původně tam byl 7 Ah, ale byl starší a časem se sám vybíjel, tak jsem ho musel vyměnit za nový a menší.)
Aku je potřeba dobíjet, ale nechtěl jsem nechávat po vypnutí rádia zapnutý zdroj, tak jsem si myslel, že když jen vypnu rádio zdrojem, bude vše OK. Taky jsem nechtěl, aby rádio po vypnutí zdroje šlo zapnout knoflíkem rádia a tím vybíjelo baterii. Také, aby, když bych z nějakého důvodu dlouho nezapnul rádio, se jen nevybíjela baterie i když, asi odběr by nebyl velký. Nakonec po různých pokusech jsem to vymyslel tak, aby to fungovalo k mé spokojenosti a již to tak funguje asi 3 roky. Jako antému můžu naštěstí použít kus drátu volně položený. Holt Praha :D Určitě se tu najdou lidé, kteří k tomu budou mít různé komenty, proč tak složitě, ale jednoduše to dělalo právě různé problémy, které se nesešly s mým požadavkem na funkci, kterou jsem od rádia požadoval. Zde je takový šmírák schéma :)
20210227_144443.jpg
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od Jan55 » 06.07. 2023, 09:47

hejnej píše:
06.07. 2023, 08:22
Podle obsahu toho prispevku to vypada, ze novym clenem fora je ChatGPT
Že by už ta umělá inteligence sem dolezla? :lol:
Jestli by to nevadilo, tak ji můžu po dohodě smáznout. Dejte sem názor, co stím. Díky.
jirka5
Příspěvky: 237
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od jirka5 » 07.07. 2023, 18:49

Jasně, smazat a zabanovat :thumbsup: 8-) :thumbsup: :lol:
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 743
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Přijimač DAB+ do kuchyně

Příspěvek od Jan55 » 07.07. 2023, 19:35

jirka5 píše:
07.07. 2023, 18:49
Jasně, smazat a zabanovat :thumbsup: 8-) :thumbsup: :lol:
Rozkaz šéfe :D
Odpovědět