Stránka 1 z 1

Usporný stabilizátor pro baterie

Napsal: 15.01. 2016, 20:41
od mezifrekvence445
V dnešní době je mnoho zařízení napájeno napětími jinými než dávají baterie. (třeba 8V, 5V...) Při hledání možností takové zařízení napájet z běžných baterií a jejich kombinací (4,5V, 6-9-12V...) je nutno toto napětí snížit na požadované napětí, aby nedošlo k poškození zařízení. Kromě odporového děliče se nabízí možnost použít stabilizátory na bázi zener.diod nebo osvědčených obvodů 78xx, 79xx.
ALE !
Tyto stabilizátory pracují tak, že "přebytečné napětí" snižují vlastně paralelním odběrem, který se na zenerce a odporech změní v teplo. /ztrátový (a ztracený) výkon/ .Baterie se tak velmi rychle vybije na požadovanou hodnotu (třeba 8V) a pak již závisí pouze na povolené dolní toleranci zařízení , do kolika volt je ještě schopno pracovat. Proto tento způsob stabilizace a použití obvodů 78xx považuji za naprosto nevhodné. Kdysi kdesi jsem viděl snižovací obvod na potřebné napětí na principu impulsního spínače napětí z baterie , kterým se nabíjel kondenzátor na požadovanou hodnotu napětí. Cetnost impulsů byla závislá od odebíraného výkonu a stavu baterie. Po dosažení - vybití baterie na požadovanou hodnotu se spínač sepnul natrvalo. Velmi ekonomické řešení.
Jelikož se mi to nechce celé navrhovat a vymýšlet již známé, ptám se jestli někdo již něco podobného neřešil, schémy..., zkušenosti, jestli na to nejsou spec. integ.obvody ???
Poradte, dejte vědět.

Re: Usporný stabilizátor pro baterie

Napsal: 15.01. 2016, 22:21
od vanicekp
Asi myslite cca toto:
http://www.aliexpress.com/item/10-PCS-D ... 18400_6151

Mimochodem existuje to i ve variante smerem nahoru...

Re: Usporný stabilizátor pro baterie

Napsal: 15.01. 2016, 23:20
od breta1
mezifrekvence445
Trochu bych to upřesnil.
Píšeš
'Tyto stabilizátory pracují tak, že "přebytečné napětí" snižují vlastně paralelním odběrem, který se na zenerce a odporech změní v teplo. /ztrátový (a ztracený) výkon/ .Baterie se tak velmi rychle vybije na požadovanou hodnotu (třeba 8V) a pak již závisí pouze na povolené dolní toleranci zařízení , do kolika volt je ještě schopno pracovat. Proto tento způsob stabilizace a použití obvodů 78xx považuji za naprosto nevhodné'

Zenerka je paralelní stabilizátor, ale obvody 78xx jsou sériové stabilizátory. Ale pravda je, že na obou stabilizátorech se ztrácí výkon, který roste s rozdílem mezi vstupním a výstupním napětím.
Jediným řešením z hlediska max. účinnosti je spínaný DC/DC měnič (existují step-up i step-down, ale i step up/down), které mohou být v provedení s pevným výstupním napětím, ale i s proměnným výstupním napětím CV a i s nastavitelným proudovým omezením CC.
Měnič, který uvedl vanicekp je typu step-down CV a tyto měniče se už nevyplatí amatérsky vyrábět, protože jejich cena je směšná (asi 15Kč za kus).
Na trhu jsou i DC/DC měniče, které přímo nahrazují lineární stabilizátory 78xx
http://www.soselectronic.cz/?str=960&ar ... rna-napeti