Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Ostatní co nepatří do předchozích skupin
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od Patron » 12.11. 2015, 19:52

Pokud je problém v elektronice fotoaparátu v tom, že hlásí vybité baterie při poklesu pod nějakou úroveň napětí, která by měla být správně nižší, tak by to jistě Vaším způsobem řešit šlo. Jednoduše tam dát tu Lionku a k ní do serie jak kolega zmiňoval křemíkovou diodu. Spálit nemůžete nic. Vnitřní elektronika foťáku stejně pojede nejspíš na 3.3V, takže za bateriemi bude ještě nějaký DC-DC měnič a počítám že i celých 3,7 V by dokonce mohl zkousnout bez protestů.

Já osobně bych napřed vzal dobrý stabilizovaný zdroj, připojil k fotoaparátu a zkoušel ze 3V postupně snižovat napětí, abyste zjistil při jaké velikosti se vypne.
lubos1961
Příspěvky: 76
Registrován: 23.12. 2014, 21:01

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od lubos1961 » 12.11. 2015, 20:43

Bohužel tento případ s rychle vybitými bateriemi ve fotoaparátu není jen tento konkrétní případ. Toto je problém téměř většiny fotoaparátů napájených dvěma 1,5V bateriemi. Zde je vidět jak se výrobci za každou cenu snažili při konkurenčním boji reagovat na prvního výrobce nabízející fotoaparát napájený dvěma 1,5V bateriemi a lépe či spíše hůře kopírovali. U většiny těchto fotoaparátů je konečný stav vypnutí takový, kdy baterie mají ještě 70 - 80% své původní kapacity!!!

Každé správně navržené zařízení napájené z baterií musí fungovat minimálně do 60% od původního plného napájecího napětí, při 3V je to do min 1,8V. Poté je také jedno zda se do zařízení strčí klasické zinko uhlíkové články či NiMh články a vždy je využitá celá kapacita daných článků.

Bohužel dnešní většinou čínští výrobci toto vůbec neakceptují a tím máme takové polofunkční či polonefunkční zařízení. Konkrétně u těch foťáků nelze použít ani NiMh články, něboť právě u čerstvě nabitých baterií je již hraniční napětí kdy fotoaparát končí svoji službu.

Jinak ke konkrétnímu případu, protože nevím zda li se může bez poškození daného foťáku použít přímo plné napětí Li ion článku, použil bych pro jistotu jak již jsem psal k danému článku tu diodu a až foťák klekne tak dále provozovat fotoaparát s článkem bez té diody. To je asi to nejjednoduší řešení.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od Patron » 12.11. 2015, 21:54

A nebo tam místo křemíkové diody dát Schottkyho diodu. Ta má úbytek cca 0,3V a bude to pak na půl cesty :-)
StaryMuz
Příspěvky: 7
Registrován: 11.11. 2015, 13:38

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od StaryMuz » 12.11. 2015, 22:00

Tak jak se někdy dostanu na dosah vhodného obchodu, pořídím diodu a vytvořím přemosťovací článek.
Možná to nebude zrovna hned, ale určitě sem pak napíšu svoje zkušenosti.
Díky
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od mezifrekvence445 » 13.11. 2015, 07:59

Teda když to tady čtu, nestačím se divit. Pokud by mi můj foták hlásil vybitou baterii po 30 - 50 snímcích, tak bych ho hodil o zed nebo do bazaru (dle míry momentální naštvanosti). Léta jsem užíval filmovou Minoltu 7000 Maxum. Napájena čtyřmi tužkovými články, alkalickými, vydržela 12 až 15 filmů (36 snímkových) . Poháněla převíjení a motor poměrně masivního pohonu ostření objektivu. Prakticky jedna sada baterií vydržela cca rok. (focení dovolené, vánoc..., mašinky, tramvaje) Dnes používám Canon EOS550D . Je napájen spec. akumulátorem Li-Ion 7,2V 1120mAh ,má to rozměr jako krabička od sirek /baterypack LP-E8/. Při intenzivním focení cca 400 - 500 snímků/den vydrží jeden den. Náročnější na odběr jsou videosekvence, asi hodina filmu ,pak nutno nabít. Nosím sebou pro jistotu náhradní baterii noname, má o něco menší výdrž než firemní Canon. Nabíjím přes noc.
U zde zminovaných fotákú se jedná bud o jejich závadu nebo o systémovou chybu. Elektroniku řídí mikroprocesor, který vyhodnocuje i stav baterie. A "šikovný" programátor zadal do sw třeba 2,7V jako hlášení vybití. Přitom aparát by pracoval i s nižším napětím. O tom jsem někde na fotoforu četl několik příspěvků včetně opravy. Je to ovšem náročné , je třeba přeprogramovat softver. Na netu jsou ke stažení i vhodné sw, ale je to dost náročné co, jak, kam připojit, můžete si chybným postupem zablokovat foták.
Dnes se dost často stává, že po nákupu vysněného výrobku /mikrovlnka, tv, av receiver, foták, tablet.../ zjistíme, že vlastnosti nevyhovují našim požadavkům. Zjistil jsem, že nejlepším, nejrychlejším a nejjednodušším řešením je co nejdřív ještě v záruce se takové věci zbavit přes bazar, aukro a koupit jiný model. I přes finanční ztrátu 25 - 30% nám to ušetří nervy, promarněný čas s reklamací, záručními opravami a různými zoufalými pokusy o zlepšení vlastností. Prostě s dnešním zbožím je to tak.
StaryMuz
Příspěvky: 7
Registrován: 11.11. 2015, 13:38

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od StaryMuz » 13.11. 2015, 10:32

Co se týká všemožných softwarových záležitostí, nejsem na tom se zkušenostmi vůbec zle.
S úpravou firmware mám už také nějaké ty zkušenosti.
Nikde jsem zatím o tom co říkáš nic na internetu neviděl, ale taky jsem ani nehledal.
Začínám po tom pátrat a nějaké informace už mám, uvidím co půjde dělat.

Edit: Skutečnou úpravu firmware jsem nikde nenašel. Pouze jakési rozšíření a to jsem nainstaloval, je v něm i rozsah napětí baterie, ale myslím že slouží jen k přednastavení pro zobrazování % stavu baterie (nová funkce). Uvidím zda se něco změnilo s baterií víc.
mkat
Příspěvky: 218
Registrován: 24.10. 2011, 16:38

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od mkat » 13.11. 2015, 17:23

Myslím že to nestačí preprogramovať.Tuším že tam treba zmeniť nejaské súčiastky.Kedysi dávno som o tom čítal.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od mezifrekvence445 » 13.11. 2015, 23:43

Pro "StaryMuz, mkat".
Naštěstí jsem podobný problém nikdy nemusel řešit. Pouze jsem několikrát zabloudil na různá fotofora a tam to bylo moc frekventované téma, zřejmě se to týká více fotáků.
Pokud budete mít cestu do Prahy, navštivte odpoledne kolem čtvrté, páté Foto Skoda. V té době se tam neformálně setkávají focením postižení lidé, kteří rádi poradí . Třeba i s nákupem vhodného aparátu.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od mezifrekvence445 » 13.11. 2015, 23:58

Pro intenzivní focení se k lepším fotákům prodávají tzv. batterygrip , které několikanásobně zvýší kapacitu zdroje, některé umožní použití tužkových článků, připojení vnějšího zdroje, sít.adapteru, případně další funkce.
StaryMuz
Příspěvky: 7
Registrován: 11.11. 2015, 13:38

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od StaryMuz » 09.12. 2015, 16:49

Tak s diodou jsem už udělal přemosťovací článek a použil svůj prakticky nový Li-ion akumulátor.
Při plně nabitém článku foťák naměří cca 3V, u NiMh článků to bylo kolem 2.5V.
Prozatím jsem foťák moc neotestoval, ale baterie vypadá že drží a vše běhá dobře.
Až zjistím skutečnou novou výdrž, tak ještě napíšu.
Odpovědět