Zlepšení příjmu SSB, anténa a uzemění Tecsun pl 365

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Posluchac
Příspěvky: 1
Registrován: 02.03. 2022, 01:23

Zlepšení příjmu SSB, anténa a uzemění Tecsun pl 365

Příspěvek od Posluchac » 02.03. 2022, 01:35

Zdravím, předem se omlouvám za délku textu, ale vzhledem k tomu, že se v problematice neorientuji, nevím které informace jsou podstatné. Snažil jsem se odpovedi najít sám, ale rady které jsem nacházel byly příliš obecné, nebo naopak moc odborné pro někoho bez znalostí.

Pořídil jsem si před přibližně rokem přehledový přijímač Tecsun pl 365. https://www.eshop-yachtmeni.cz/tecsun-pl-365-prijimac/ Motivací k pořízení tohoto přijímače bylo především touha po vlastnictví přenosného rádia pro případ nouze (zjištění situace při delším výpadku elektřiny a podobně). Říkal jsem si, že mít možnost poslechu SSD a vlastně úplně všeho by mohlo být zajímavé.

Bydlím v čtvrtém patře starého cihlového domu v půdní vestavbě. V okolí domu je různě vysoká zástavba (město), mám balkon a naproti balkonu je vysoký strom.
Poslech běžných stanic funguje na výbornou. Problém nastal při pokusu o poslech SSD, který v bytě není prakticky možný, je slyšet jen šum a praskání. Když mám štěstí, zachytím jedno slovo za minutu. Došel jsem k tomu, že se jedná o rušení nějakým spotřebičem. Jenže i když vyhodím jistič, příjem se zlepší jen o cca třetinu.

Zkoušel jsem to vyřešit uzemněním. Připojení na vodovodní trubku nebo zemnící kolík k zásuvce nevedlo vůbec k ničemu. Zkusil jsem rozvinout po podlaze celého bytu přibližně 40 metrů izolovaného měděného kabelu a vyrobit tak “falešnou” zem. Také jsem zkusil vyhodit tento kabel z okna, a zakopat jej cca 10 centimetrů do půdy pod domem. V obou případech to však byla změna v kvalitě příjmu cca 10-20%.

Zkoušel jsem používat vestavěnou prutovou anténu. Drátovou anténu (součást balení) jsem zkoušel různě natahovat po bytě směrem k hornímu rámu okna. Zkoušel jsem také použít drátovou anténu spuštěnou z okna a končící metr nad zemí (z mého pokusu o uzemění :)). Taktéž jsem zkoušel přehodit přibalenou drátovou anténu na strom. Ve všech případech to však nevedlo k tomu, že bych něco pořádně slyšel, maximálně jedno až dvě slova z každé věty.
K rádiu jsem si později přikoupil aktivní anténu Tecsun AN-48x. Zavěšení do okna ani na balkon mě ovšem moc daleko neposunulo.

Při několika experimentech o poslech SSB venku jsem měl párkrát štěstí, a na prutovou i drátovou anténu jsem mohl poslouchat odpoledne SSB až ze slovenska. Takže přístroj samotný je snad v pořádku. Venkovní experimenty s AN-48x jsem zatím moc nedělal, vítr si s vratkou konstrukcí teto anteny dost pohrával. Navíc si nejsem úplně jistý jak antenu nastavit a používat, návod je vcelku skoupý na informace.

Mé dotazy:
  1. Je nějaký dostupný způsob, jak vyřešit poslech SSB v bytě?
  2. Pokud to má smysl, můžete mi prosím přesně popsat jak vyřešit uzemění? Představoval jsem si to tak, že pod koberec umístím náhodně pár desítek kabelu.
  3. Mám přístup na půdu, nejvyšší část půdy se nachází přímo nad bytem. Mohl bych si zde umístit trvale anténu. Mám na mysli nějakou jednoduchou konstrukci, kterou bych si zvládl postavit svépomocí (pájet umím) nebo zakoupil (levně).
  4. Potřeboval bych postup jak na Tecsun AN-48x pro poslech SSB krok za krokem. Vzhledem k tomu že nevím co dělám, uslyším na té anténě s třípolohovým přepínačem a dvěma kolečky něco spíše náhodou. :)
  5. Má smysl si pro hraní venku pořizovat anténu Tecsun AN-03L nebo Tecsun AN-05? Případně poraďte neco jiného, už nechci nic kupovat na slepo.
  6. Můžete mě prosím nasměrovat na seznam všeho, co můžu na toto rádio chytit? Myslím seznam frekvencí které má smysl zkoušet v ČR. Tecsun pl 365 bohužel nemá funkci automatického scanování SSD. Při ručním procházení projdu celé pásmo v rámci hodin.
  7. Existuje nějaký způsob, jak ruční procházení urychlit? Možná se dá něják skákat po stovkách nebo tisících, ja jsem na to však nepřišel. Tecsun pl 365 má naprosto neintuitivní ovládání.
  8. Existuje nějáké forum, které by bylo pro mé dotazy vhodnější?
Moc děkuji za pomoc, je mi jasné že většina mých dotazů je hodně začátečnická. Mylně jsem se domníval, že mi bude stačit pořídit si přístroj, přečíst návod a poslouchat. Neplánoval jsem se do problematiky příliš zavrtat, má spoustu jiných koníčků.
Rád bych se naučil dobře ovládat tento přístroj, vyřešil problém s příjmem v bytě, a věděl na jakých frekvencích můžu něco zajímavého slyšet.
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: Zlepšení příjmu SSB, anténa a uzemění Tecsun pl 365

Příspěvek od JirkaK » 02.03. 2022, 08:35

Zmíněného Tecsuna nemám, netroufám si proto posoudit jeho vlastnosti, ale mám několik let Tecsun PL660 a několik měsíců i jeho menšího "brášku" PL330. S oběma jsem v tomto směru spokojen. Pokud bude ten tvůj fungovat podobně, neměl by s tím být problém.
Především jedna drobnost - tento druh provozu se jmenuje SSB - single side band. Jsou dvě varianty - USB - up side band, horní postranní pásmo, a LSB - low side band, dolní postranní pásmo. Nebudu zabíhat do technických detailů, je důležité vědět, že:
1) téměř všechny profesionální služby používají výhradně USB, tedy horní postranní pásmo
2)radioamatéři používají na kmitočtech pod 10MHz dolní postranní pásmo LSB, na kmitočtech nad 10MHz horní postranní pásmo USB.
Je proto nutné správně zvolit druh USB provozu . Jinak se použitelného signálu nedoladíte.
Oba tecsuny které mám mají vynikající citlivost a ve volné přírodě poslouchají dobře i na vestavěnou teleskopickou anténu. S přídavnou drátovkou kolem 5m přehozenou někde přes větev a cvaknutou krokodýlkem na teleskop už je to téměř luxus. Doporučil bych vám proto nejdřív natrénovat si příjem v těchto podmínkách, udělat si představu jak to poslouchá, a potom teprve experimentovat doma.
Mezi mnoha posluchači a hlavně radioamatéry panuje vžitá představa, že nejlepší anténa musí být co největší a dávat co nejsilnější signál. Ale v dnešní době, kdy přijímače mají vesměs vynikající citlivost a limitem je právě vnější rušení, vycházejí nejlépe antény, které dávají sice signál slabší, ale s lepším poměrem signálu k rušení. Obecně výrazně lepší jsou v tomto směru všechny antény zpracovávající magnetické pole, které bývá rušením postižené méně než elektrické.
Na krátkých vlnách bych to viděl následovně:
1)pokud více věříte vyzkoušené klasice, zkuste laděnou rámovou anténu.
2)pro spodní krátkovlnná pásma je možné experimentovat i s feritovou anténou, sám teď zkouším feritku s 35 závity laděnou starým 30pF hrníčkovým trimrem. Přeladění 3,5 - 6MHz, signál ještě slabší než z teleskopu, ale čistší a s možností odsměrování.
3)dobrou a vyzkoušenou možností je aktivní širokopásmová smyčková anténa LZ1AQ, se kterou má u nás asi největší zkušenosti OK1ZOO a jsou to zkušenosti víc než dobré. Má ji instalovanou na balkóně v paneláku.
(www.kmitocty.cz)
4)Já používám jednodušší variantu širokopásmové smyčkové antény, popis mám zde:
(http://www.radiosvet.wz.cz/smycky/smycky.html)
A zde je odkaz na původní návod:
(https://www.qsl.net/m0ayf/active-loop-r ... tenna.html)
Obecně bych řekl, že tyto smyčkové antény jsou "poslední instancí" právě v zarušených místech.
Důležité je také najít pokud možno nejméně zarušené místo z těch dostupných.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 868
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Zlepšení příjmu SSB, anténa a uzemění Tecsun pl 365

Příspěvek od Milan » 05.03. 2022, 21:08

Mám na věc stejný názor. Ve městech kde značně stouplo průmyslové rušení, rušení od spínaných zdrojů, powerline adaptérů dávají nejlepší výsledky rámové, feritové a krátké prutové antény. K přijímačům Tescun PLxxx, nelze připojovat dlouhé drátové antény ani v přírodě. 10 metrů v přírodě je maximum. Připojená anténa ve městě musí být vybavena preselektorem a atenuátorem. Vstupní obvody přijímače, stejně tak i mf se velice snadno zahltí bordelem nebo i bližší silnější stanicí a není šance přijímat slabší signály. Uzemnění 20m drtátu pod kobercem je velice špatné řešení, to jen přijímá bordel z baráku. Uzemnění se může vyřešit tak, že použiješ koaxiální kabel ten provlečeš okapem, na obou koncích spojíš stínění s pláštěm kondenzátorem 1nF a dole připojíš k zemnící tyči zatlučené v zemi, 1,5m dlouhé. Anténu Tecsun AN-48x umísti na půdě daleko od všech zdrojů rušení, wifi, společná tv anténa a pak zkoušej. Já jsem si koupil PL 660, je to malý přehledový přijímač, používám ho zejména v létě na zahradě. Přikládám seznam stanic které jsem zachytil během 14 dnů minulého roku kdy jsem byl nemocný. Je to jen na prutovou anténu v přízemí RD ! Většinou CW provoz, který preferuji ale i SSB.
Na youtube.com se dá najít spousta inspirací, návodů, srovnání a recenzí k uvedenému přijímači i anténě.
Další dobré stránky jsou http://ok1ike.c-a-v.com/
Přílohy
1co jsem odchytnul.jpg
Odpovědět