Stránka 1 z 1

pozor na historické odpory

Napsal: 31.01. 2018, 10:40
od Milan
Nedávno mi byl donesen přijímač VE301Dyn s požadavkem na jeho zprovoznění a zároveň zachování všech součástek v co možná v nejoriginálnějším stavu.
Přijímač byl v nezvykle dobrém nálezovém stavu, ale jak se později ukázalo mohl za to poškozený reproduktor (přerušená kmitací cívka) a tedy byl nejspíše proto odložen někam do krabice.
V přijímači byl nahrazený první filtrační kondenzátor krabicovým s menší kapacitou, dále spálený odpor R1 pro záporné mřížkové předpětí a chyběla koncová elektronka RES164.
Pro zprovoznění přístroje jsem zvolil metodu kdy se pod šásko zamaskují nové součástky natřené černou barvou a staré - vadné - se v přístroji ponechají na svých místech, ale z odpojeným jedním přívodem.
Tedy jsem takto vyměnil kondenzátory, filtrační C10,C9, vazební C5, blokovací C4,C7. U ostatních jsem provedl zkoušku zda-li nemají svod který by negativně ovlivnil funkci přístorje. (pochopitelně všechny tyto svitkové kondenzátory již nějaký ten svod mají a jejich ponechání záleží na místech kde se požívají a na jaké napětí jsou připojeny).
Po první zkoušce přístroje jsem naměřil nízká napětí na g2 AF7 - 5V, zatímco na anodě skoro 100V, a na g2 RES164 45V.
Přijímač ale již s dobrou anténou slabě hrál.
Příčinou nízkých napětí na stínících mřížkách byly vadné odpory, jak zub času hlodá (a v 90% případů svod blokovacího kondenzátoru) zvyšuje se u nich odpor. Ne vždy toto dokáže odhalit pouze zkouška ohmeterm, odpor je třeba zatížit a simulovat v provozu. V tom spočívá zákeřnost, na kterou nemusí každý začátečník hned přijít.
Též v g1 RES164 byl vadný odpor výr. HOGES, z 2MOhm jsem naměřil skoro 4. to již vede ke snížení mřížkového předpětí a zvýšení anodového proudu, v tomto konkrétním případě o 5 mA, což je již o třetinu !
Tedy nejenom kondenzátory ale zejména i opory s uhlíkovou vrvstvou je třeba řádně prověřovat. ( též bývají dost vadné červené odpory s mosaznými čepičkami, a také duté Philips, např. v Ph964AS)

servisní návod lze najít zde : http://www.radiojournal.cz/servisaky/sn29.pdf

Re: pozor na historické odpory

Napsal: 31.01. 2018, 15:37
od Heptoda
Zdravím, jelikož je příspěvek v rubrice "Poradna pro amatéry a začátečníky" dovolím si malý dotaz. Jak jste spokojen s měřákem Voltcraft LCR-9063 ? Vídávám jej poslední dobou nějak často. A protože u mě v dílně probíhá generační obměna přístrojů, (já sám nejsem bohužel recyklovatelný a ani repase nepomůže),a řada mladých zase pro změnu zařizuje dílnu, mohly by Vaše poznatky některým z nás pomoci v orientaci. (Klidně i do jiné, správnější rubriky. Já to tady potom odstraním.) Jó, ten čas letí.... :) Děkuji

Re: pozor na historické odpory

Napsal: 01.02. 2018, 17:33
od Milan
Co se týče LCR-9063 tak vyhoví jako amatérský měřící přístroj pro kontrolu součástek v AM přijímači nebo v NF technice.
S výhodou lze přístroj připojit pomocí krokosvorek a tak změřit kondenzátory v mezifrekvencích, souběhové apod.
Lze měřit i staré svitkové kondenzátory, avšak zde pozor, pokud má kondenzátor svod zobrazuje se vyšší hodnota. Je to dáno měřící metodou.
Pro kontrolu cívek NF, AM technika také dostačující.
Elektrolyty filtrační a katodové v AM rádiu také ok, ale neměří ESR.
Pro VKV techniku nevhodný, nepoužitelný.
Proto dále využívám své samodomo k měření malých kapacit a indukčností je to doplněk k čítači podle AR, ten měří rezonanční metodou. Doutnavkovou zkoušečku pro měření svodů, megmet, ESR metr od Zajíce, haračku components tester z Číny a pro kontrolu cívkových souprav AM jednoduchý přijímač s TA7642 a LM386 (namísto měření Q :-) ) VF sondu a signální generátor na nejhorší případy :-) .

Re: pozor na historické odpory

Napsal: 02.02. 2018, 16:54
od Heptoda
Děkuji za obsáhlou odpověď, :thumbsup: už je objednaný.

Re: pozor na historické odpory

Napsal: 15.02. 2018, 20:20
od Heptoda
Již druhým dnem je používán k plné spokojenosti. Praktická věc "do kapsy". :thumbsup: Tak uvidíme co přinese čas...