Rádio vyhazuje kazety

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Odpovědět
Dany_1123
Příspěvky: 3
Registrován: 02.02. 2017, 19:58

Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od Dany_1123 » 02.02. 2017, 20:11

Zdravím, nevím zda se jedná přímo o historii, ale toto je jediné fórum zabývající se rádii, které jsem našel a tak jsem si řekl, že by tu mohli být nějací odborníci. Dobrá tedy, zde je můj problém: V autě mám kazetové rádio, koupil jsem si proto kazetový adaptér s 3,5mm jack vstupem, problém je v tom, že hned po vložení, rádio adaptér automaticky vyhodí, zkusil jsem tedy klasické kazety a stejný výsledek, rádio jsem tedy rozebral, a vyčistil hlavu (byla na ní malá samolepka, která se odlepila někde zevnitř rádia), jenže stále stejný výsledek. Zkusil jsem tedy simulovat vložení kazety zatlačením na spínač uvnitř rádia, rádio si natáhlo "virtuální kazetu" a začlo přehrávat. V čem tedy může být problém, jak je možné´, že bez kazety přehrává a s kazetou ne?
Předem děkuji za vaše rady a nápady.
hejnej
Příspěvky: 223
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od hejnej » 02.02. 2017, 20:34

Treba reakce na snimac otacek navijeciho trnu?
Dany_1123
Příspěvky: 3
Registrován: 02.02. 2017, 19:58

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od Dany_1123 » 02.02. 2017, 20:46

hejnej píše:Treba reakce na snimac otacek navijeciho trnu?
Je to myšleno tak, že by ho ta kazeta nějak brzdila?
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od Jirka84835751 » 02.02. 2017, 21:03

Dane,
pokud jde o "vyhazování kazet" u kazeťáků obecně, bývá častá závada v mechanické části pro zasouvání kazet (především u klasických "kazeťáků). Doporučuji dát rádio na stůl, otevřít a zkušeným okem (nejlépe oběma) prohlídnout mechaniku při provozu. Je to jednosměrná nebo s reverzem?
Pro případné další rady by neškodila čitelná fotka vnitřku, pro nás dosud neznámého modelu" autorádia a jeho stáří. Jde-li o koupi z bazaru, pak je minimálně důkladná prohlídka nasnadě.

PS toto fórum je jedno z dalších, kde aktivně a solidně diskutujeme na toto téma i díky spřátelenému webu:
http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/ ... o71vhvskar
Klidně se sem můžeš vracet - viz obsah fóra, hlavně ale hned v úvodu podej ucelené informace k danému problému, ať "to z Tebe neleze jak z chlupaté deky" ;)
Dany_1123
Příspěvky: 3
Registrován: 02.02. 2017, 19:58

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od Dany_1123 » 02.02. 2017, 21:24

Dobře zítra to vyfotím a podám ucelené informace ;) , za současného světla by s mým foťákem rozhodně fotka čitelná nebyla. Zatím dík oběma za odezvu
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od Jan55 » 03.02. 2017, 09:15

Také je možnost zaslat ucelený dotaz, tedy i s fotkama na Bastlírnu: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... wforum&f=9
Zde jsou také dobří odborníci na tyto techniky.
hejnej
Příspěvky: 223
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od hejnej » 03.02. 2017, 09:20

Dany_1123 píše:
hejnej píše:Treba reakce na snimac otacek navijeciho trnu?
Je to myšleno tak, že by ho ta kazeta nějak brzdila?
Ano,
pokud ten trn neplni dobre svoji praci, paska z kazety se zacucha pekne v mechanice.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 03.02. 2017, 10:11

Některé sofistikovanější kasetové mechaniky mají hlídání otáček u obou unašečů; navíjecího i odvíjecího. U navíjecího se hlídá, zda funguje navíjení (prevence zacuchání kasety), u odvíjecího se detekuje celistvost kasety (když je přetržená, odvíjecí unašeč/trn se zastaví). Současně se tím hlídá to, zda pásek v kasetě už dosáhl svého konce.
Může tam být i hlídání tahu pásku - čudlík či páčka, vlezlá některým z okének do kasety, která dotykem běžíciho pásku hlídá jeho propnutí.
Pokud cokoliv z toho zjistí nestandardní stav, řídící logika to vyhodnotí jako chybu. Výsledkem pak je stopnutí a vysunutí kasety.

Pakliže konstruktér adaptoru tyhle možnosti nevzal v potaz, nebo pokud ve snaze o ušetření konstrukci adaptoru trochu ošidil, může kasetová mechanika vložený adaptor vyhodnotit jako vadnou kasetu a vyplivnout jej.
Mohl by pomoci experiment; vložit do přehravače prázdnou kasetu bez pásku. Pokud ji přehravač nevezme a vyplivne ji, bude tak činit i s případným vloženým adaptorem.
Řešení pak (pokud vůbec bude možné) nebude jednoduché, a bude vždy spojeno se zásahem do zařízení - ať již na straně přehravače, nebo adaptoru.

Alespoň tak to vidím.
Vrzi
Příspěvky: 35
Registrován: 23.12. 2016, 14:24
Bydliště: České Budějovice

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od Vrzi » 03.02. 2017, 22:02

Vratislavovi OK1ZAF musím dát za pravdu. Také jsem přesvědčen o tom, že se jedná o mechanickou závadu v kazetě, která jde ztuha a "hlídací" mechanika, nebo elektronika zjistí, že páska již je u konce a kazetu vysune. Stává se to u starých kazet, které jsou již uvnitř ošoupané (páska drhne), nebo jsou nějak prohnuté, či jinak deformované. Již jsem tento problém také řešil. V kazetách je mezi páskou a vlastním tělěm kazety umělohmotná fólie a ta většinou také bývá nějak poškozená. Zkusil bych koupit novou kazetu - ještě jsou k dostání a tu v přístroji vyzkoušet. Vyzkoušej také, jestli kazeta dosedá zcela na dno šachty v přístroji. Vložení a správné umístění může být snímáno jak opticky, tak mechanicky, podobně jako u videopřehrávačů.
mkat
Příspěvky: 218
Registrován: 24.10. 2011, 16:38

Re: Rádio vyhazuje kazety

Příspěvek od mkat » 04.02. 2017, 15:15

Točí sa ti navíjací unášač?Ak je gumička vyťahaná ,tak sa nemusí unášač správne otáčať.Skús ho prichytiť prstom ,či kladie pri otáčaní nejaký odpor.Ak sa ti hneď zastaví tak by mohla byť tam chyba.
Odpovědět