Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Vše okolo radiostanic
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 31.12. 2014, 16:41

Zdravím, potřebuji poradit.
Zakoupil jsem na aukru R4ku. Háček je v tom že je v bedně která (dle mého neodborného odhadu) neni originální a je z úplně jiného přístroje. V bočním prostoru za reprákem je zdroj (od pohledu bastl jako prase) který po zapnutí smrdí jak celá chemická laboratoř. Nejsem schopen říct co to tak smrdí jestli je to nikotin (z kuřáckého doupěte) a nebo jen lakování trafa (smrad se po zapnutí desetinásobně zesílí a jde z trafa/zdrojové části). Po vyjmutí R4ka vypadá originálně ale dle lejstra co jsem dostal k ní byla uvnitř provedena úprava (odstranění kondíku a doplnění o rezistor u elektronky E9) pro asi lepší ladění jak jsem pochopil. Prosil bych o radu, pokud možno:

1) Nevíte co to je za krabici? Je to originál nějaká jiná verze a nebo od úplně jiného stroje?
2) Nevěděl by někdo kde sehnat klasickou krabici na R4 ?
3) Jak vyřešit napájení R4ky ? Stávající zdroj bych rád poslal k pánu protože ten smrad je dusivý a nevydržitelný. Navíc bych časem rád dostal R4 do klasické "originální" podoby.
4) Jakákoli rada k tomuto přístroji mi bude osvětou. :)
Přílohy
IMAG0243.jpg
IMAG0236.jpg
IMAG0235.jpg
JirkaK

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od JirkaK » 31.12. 2014, 18:18

Zdravím
Zdroj je dle foto neoriginální docela určitě, původní zdroj je samostatná bedna, napájení ale není problém. Sehnal jsem také kdysi R4 bez zdroje, se zdrojem vlastní výroby rádio úspěšně používám nějakých deset let. Je potřeba žhavicí napětí 12V (může být i střídavé) asi 2A, anodové kolem +140V a cca -30V pro regulaci vf zesílení. Popis konektoru mám na svých stránkách www.radiosvet.wz.cz
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 31.12. 2014, 18:40

JirkaK píše:Zdravím
Zdroj je dle foto neoriginální docela určitě, původní zdroj je samostatná bedna, napájení ale není problém. Sehnal jsem také kdysi R4 bez zdroje, se zdrojem vlastní výroby rádio úspěšně používám nějakých deset let. Je potřeba žhavicí napětí 12V (může být i střídavé) asi 2A, anodové kolem +140V a cca -30V pro regulaci vf zesílení. Popis konektoru mám na svých stránkách http://www.radiosvet.wz.cz
Bylo by možno někde okoukat schéma toho vašeho zdroje ? :) Jelikož je ověřený tak bych mohl také postavit. Ještě mne trápí ta bedna. Potřeboval bych sehnat originální bednu. Ale kde ? Možná z nouze postavím ze dřeva něco dočasně ale ta původní je v hodně špatném stavu. Vzhledem k tomu že je asi z duralového plechu tak nemám ani jak ji posvařovat.
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 31.12. 2014, 19:24

Teď mi tak docvaklo. Kostelec? Nejedná se náhodou o Kostelec u Zlína ?
JirkaK

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od JirkaK » 31.12. 2014, 20:29

Bohužel se nejedná o Zlínsko, ale o kraj pod Orlickými horami, tedy Kostelec nad Orlicí.
Schéma zdroje Vám poslat můžu, fotku provedení - no je to ještě horší bastl cudně schovaný za rádiem. Tenkrát jsem neměl k dispozici ani samotné schéma zdroje, vše vznikalo postupně metodou pokus - omyl, podle toho zdroj vypadá.
Široká dvojitá skříň kterou máte je pravděpodobně z málo vyráběného provedení doplněného o VKV díl nebo snad celou radiostanici (tuším někde kolem 45MHz). Celý tento blok někdo demontoval a na jeho místo osadil zdroj s reproduktorem.
Otázka je, k čemu tu R4 chcete. Sběratelský kus z ní asi nikdy nebude, na druhou stranu jako přijímač pro běžný poslech může ještě dobře posloužit, proto bych nad zdrojem nelámal předčasně hůl a snažil se zjistit zdroj zápachu. Nejlepší by bylo zkusit zapnout samotný zdroj, třeba přes žárovku na primáru jak radí zkušenější při renovacích a kontrolovat jednak výstupní napětí, kromě toho také oteplení trafa a dalších klíčových součástek.
JirkaK

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od JirkaK » 31.12. 2014, 20:38

Ještě doplnění - vaše skříň možná pochází z této radiostanice:
http://www.csla.cz/vyzbroj/spojovacipro ... /rm31t.htm
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 31.12. 2014, 23:03

Bum, a zase máte pravdu :D je to ta skříň. Je pravda že do top stavu se mi to asi nepodaří dostat. To je už větší šance že narazím na nějaký inzerát kde někdo bude takový komplet prodávat. Přiklonil bych se tedy k tomu, že bych udělal místo onoho zdroje moderní novodobý a možná trochu i ušetřil kapacity. Dále bych zlikvidoval panel s reprákem a za pomocí nového plechu dodělal nový který bych osadil novým menším reprákem, síťovým vypínačem a případně vyvedl nějaké výstupy které by se mi mohli hodit (třeba jack na sluchátka, vzadu konektor na PC napájecí kabel či vstup na 12V atd.). Retro styl to sice nebude ale jak již bylo řečeno ten bych stejně nezachránil tak tomu přidám spíš na mobilitě.

Napadá mě tedy ještě že bych z R4ky vyvedl vnitřkem ze zemnící svorky propojku na kolík od napájeci šňůry. Vadilo by to něčemu? Dalo by se tím alespoň pořešit uzemění a svorka by stále zůstala funkční pro provoz venku.
Tu bednu bych možná byl schopen opravit ale pokud je opravdu z duralu tak budu muset sehnat někoho kdo svařuje MAG a nebo TIG.... Nejlépe TIG, nejsu si jistý jestli by to MAG uvařil. Je tam potřeba udělat dost záplat a opravit mnoho děr, vyklepat a znovu nastříkat. Škoda že madlo bych už asi do kupy nedal, jedině sehnat nějakou Tu-11 a obrat ji o madlo. Jednu sice doma mám ale té bych to udělat nemohl. Navíc při váze té bedny to madlo asi nemá ani moc šance to unést.

Bylo by možno poprositi o ty dokumenty ke zdroji ? Třeba bych aspoň něco využil. Email: ikasgc(zavináč)seznam.cz
Naposledy upravil(a) IkaSGC dne 04.01. 2015, 19:45, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od Jirka84835751 » 31.12. 2014, 23:03

Bral bysem označení a parametry trafa do databáze (výkres nevlastním) - díky.
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 31.12. 2014, 23:04

Jirka84835751 píše:Bral bysem označení a parametry trafa do databáze - díky.
Jako parametry té smradlavé potvůrky ? Mrknu na to jak vystřízlivím a přihodím klidně zítra i nějaké detailní snímky.
Odpovědět