Stránka 1 z 1

Amatérské výrobky v historii

Napsal: 28.02. 2015, 12:01
od Jirka84835751
Zakládám toto téma, hlavně pro možnost ukázek amatérské tvorby historických přijímačů našich mladých let, kdy nebyly vždy dostupné součástky na našem trhu. Můžete se zmínit o svých i cizích pokusech (pokud možno funkčních).
Děkuji všem budoucím přispěvovatelům pro budoucí pokolení ;)

Začnu, s dovolením, jako první ;) .
Moje doložitelné pokusy se datují do dob, kdy se daly občas dovést ze zahraničí obvody jen načerno. (nepočítám G4W nf zesilovač z domácích polovodičů a jiné dávno rozebrané pokusy)
Toto je třetí tuner (vstupní jednotka s dekodérem v konzervě), který jsem sestavil "po Němcovi" ze zahraničních BF981, SO42P, TDA1576, TDA1578 pro příjem rakouských stanic v Olomouci na rámovou anténu v blízkosti vlakového nádraží - hrály nádherně a stereo bez šumu !!! Kondíky dodnes funkční. Citlivost a selektivita v té době špičková, v dnešní době stále vynikající. Původní náměty byly v AR A2,3/77, A9/78, A2/82,B4/78, B5/81, Funkshau 1980 a dokumentace VALVO a dostupné katalogy k ostatním polovodičům...

Re: Amatérské výrobky v historii

Napsal: 28.02. 2015, 17:53
od lubos1961
Také mne kdysi upoutal článek v AR2/77 na stavbu velmi kvalitní VKV vstupní jednotky. Na kvalitních přijímačích byl i u nás na severní moravě možný příjem vzdálených atraktivních rakouských stanic a to ve stereu. Bohužel tehdejší výběr kvalitních přijímačů byl mizivý a ještě k tehdejším cenám elektroniky pro mou kapsu naprosto nedosažitelný. Je paradox, že tehdy se dal velice kvalitní tuner postavit za nepoměrně nižší cenu než byl daleko horší tovární výrobek. Proto se také hodně lidí věnovalo elektronice. Jednak si postavili něco co nešlo sehnat, nebo něco na co neměli, ještě se u toho pobavili a když všechno klaplo tak si nakonec stvořili funkční výrobek levnější od továrního. Také se tím podněcovalo kreativní dovednosti a manuální zručnost. A takle to bylo i v jiných oborech koničkaření (zahrádkáři, modeláři atd.). Zde je prapůvod rčení zlaté české ručičky, dnes již minulostí. Nyní již téměř nikdo nic netvoří. Obchody jsou plné všemožného harampádí které nelze prodat, zákazníci jsou lákáni slevami, takže dnes se veškerá dovednost zcvrkla na prohledávání letáku se slevami a všemožných střílečkách na PC. Proto si také vážím každého kdo se ještě nějakým způsobem z čistě zájmových důvodů zabývá radioamatérstvým. Být v kůži začínajícího radioamatéra bych i já asi již těžko začal. Prodejna elektrosoučástek dnes u nás není, když už někde je tak atraktivní ceny začínají někde od 1000ks výše a spousta součástek i v dnešní době v konkrétním obchodě není, protože jako maloodběratel jste prostě nezajímavý. Se SMD součástkami je obtížné a nezaživné v amatérských podmínkách pracovat. Zájmové kroužky také vymizely, zpřízněného kamaráda z místního okolí se těžce shání. Jediná výhoda je internet, jak pro diskusi, zpřízněné kamarády a shánění všeho možného, ale přece jenom osobní kontakt je nenahraditelný.
Ale to jsem uhnul od původního tématu, posílám fota tuneru postaveného z jednotlivých modulů jak jsem je postupně vytvářel. Původ je vstupní jednotka dle toho AR a ostatní jsou různě vymyšlené. Bylo vyrobené někde v roce 1983 s manuálním laděním. Po třech letech jsem jej předělal a pdoplnil digitální ladění, předvolby, dálkové ovládání, při přepnutí stanice v takzvaném běžícím panelu to napíše přijímanou stanici. Takže díky různým modulům je tam i spousta drátových propojů. Od té doby (1986) to jede bez jediné poruchy (ani barerie paměti není měněna) dodnes. Po revoluci se vyrojilo spoustu kvalitních přijímačů a tak i tento můj výtvor byl nahražen ale naštěstí nevyhozen. Po rekonstrukci baráčku jsem také celou půdu zrekonstruoval a opticky rozdělil na tři části. Jedna je vyhrazená na historická rádia, druhá na elektrodílnu a třetí na odpočinek. A zde nyní využívám toto rádio a ve spojení s mým zesilovačem a třipásmovými bedny Tesla. Mohu potvrdit že ze všech rádií které mám (Philips,Panasonic) má jednoznačně nejkrásnější poslech, prostě balada na uši.
P1050923.JPG
P1050922.JPG
P1050925.JPG